Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
FLEKSO BASKIDA YANGIN VE PATLAMALARA KARŞI EKONOMİK ÇÖZÜM

Yazdır E-posta
FLEKSO BASKIDA YANGIN VE PATLAMALARA KARŞI EKONOMİK ÇÖZÜM

Flekso baskı tekniğinde, baskı bitmesine rağmen makine üzerinde  çözücü madde içerikli mürekkep ve laklar bulunmaktadır. Birçok baskı operatörü, baskı bittikten sonra klişe üzerindeki mürekkebi temizlemek amacıyla makineyi boş olarak çalıştırma yöntemiyle,  fazla elektriklenmeye  neden olup potansiyel bir tehlike oluşturur.  Çözüm olarak iletken özelliğe sahip sleeve’ler önerilmektedir.

Drupa 2000 sonrasında, flekso baskı için güvenlik konusunda, makinedeki yanma noktaları ve sleeve teknolojisi ile ilgili aktüel bir tartışma yapılması tavsiye edilmişti. Dolayısıyla sektör, daha o zamanlarda DFTA (Almanca Konuşan Flekso Baskı Meslek Grubu) ’nun  47. meslek gününe denk gelen 20 Mart 2003 tarihinde, Rotec Hülsensysteme GmbH tarafından bilgilendirildi.

Branşın ilgi çeken konularından biri de, baskı makinelerindeki elektrostatik etkilenmeden dolayı baskı ünitelerinde meydana gelen yanma hasarlarıdır. Bu olaylar çoğunlukla merkezi silindirli flekso baskı makinelerinin folye ambalaj baskılarında, çözücü madde içerikli baskı mürekkep ve laklarıyla oluşturulan kombinasyonlar sonucunda oluşmaktadır.

Uzun bir süreden beri Alman meslek sendikası, baskı makinelerinde yanma ve patlama tedbirleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu araştırmalarda, statik elektrik yüklenmesi merkezi bir rol almaktadır.  Alman meslek sendikasının internet sayfasındaki (www.bgdp.de) faydalı tavsiyelerin okunması ve verilen bu bilgilere matbaaların dikkat etmeleri, menfaatlerine olacaktır.

Elektriksel Boşalmada (Patlamada) Risk Faktörü

Elektrik yüklenmede pozitif veya negatif elektriksel yüklenme işlemi, bir cisim, madde ve bir malzeme sayesinde gerçekleşmektedir. Cisimlerin birbirlerine temas etmeleri elektriklenme için yeterlidir. Pratikte, bu yüklenmeler üstelik binlerce volt şeklinde olabilmektedir. Elektrik ileten bir cisme temas ettiğinde, yüklenen elektriğin patlama (elektriğin boşalması) görüntüleri, karanlıkta görülebilen kıvılcım sıçramaları şeklinde kendine göstermekte ve insanlar için tehlikeli olmayan hafif ağrılara yol açmaktadır. Eğer benzer gerilimler baskı makinelerindeki elektrik boşaltma (patlama) alanlarında, ki bu alanda çözücü madde-hava karışımı bulunuyorsa, şüphesiz ortama yönelik bir kıvılcım, makinede büyük hasarlara yol açacak olaylar zincirini tetiklemeye yetmektedir.

Elektriksel gerilim alanları alışılmamış şeyler değildir. Nerede plastik folyeler işleniyorsa, orada böyle bir risk beklentisi kaçınılmazdır. Bu durum, izolasyonu sağlayan beslemelerden taşıyıcı malzemenin kaldırılmasına, rulonun çözülmesinde, baskıdan çıkarken baskı malzemesi ile kılavuz merdaneleri veya klişe yüzey temasının kesilerek ayrılması esnasında oluşabilir. Zarar verici olaylardan kaçınmak için, belli başlı risk kapılarını kapatmak gerekir. Bunun yanında bugüne kadar kazanılmış tecrübelerden faydalanmak da, yardımcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Her seferinde yangınlara sebebiyet veren yüklenmeler, baskı kazanı alanındaki aşırı elektriklenme birikimi sayesinde gerçekleşmektedir. Baskı formunu oluşturan baskı kalıbı, yapıştırıcı bant ve sleeve gibi tüm parçalar iletken malzemelerden yapılmamıştır. Bundan dolayı fazla elektrik yüklenmelerinin, baskı kalıbının yüzeyinde, örneğin elektrik ileten makine parçaları veya baskı makinesinin topraklama düzeneği üzerinden akıp gitmesi için olanak bulunmamaktadır. Bu şekilde oluşan bir gerilim, elverişsiz koşullar altında, küçük bir ark neticesinde kıvılcım oluşumuyla kendisini (boşaltma) patlatabilir. Eğer aynı zamanda baskı silindiri çevresindeki hava, yeteri kadar çözücü madde içerikli buharla zenginleştiyse bu karışım her an tutuşabilir.

Flekso baskı makinelerindeki tehlikeli fazla yüklenmelerden, esasında çok özel durumlar nedeniyledir.  Sleeve teknolojisi hakkındaki aktüel tartışma ile baskı makinelerinde “kuru çalıştırma veya boşta çalıştırma” diye adlandırılan tehlike, bu bağlamda birleşmektedir. Bu kavram, tram merdanesinin kaldırılması sayesinde, klişe üzerine baskı ve mürekkep transferine ara verildiğini belirtir. Bu suretle örneğin bir işin sonunda klişe üzerinde geriye kalan artık mürekkepler basılmaktadır. Ama makine durdurulduğunda dahi, ilk önce tram merdanesi baskı kalıbından uzaklaşmakta ve makine daha tamamen durmadan önce bu esnadaki birkaç devir neticesinde artık klişe temiz basabilmektedir. Eğer bu hızlar 50m/dakika üzerine ulaşırsa, işte tam bu safhada, yüksek elektrostatik yüklenmeler  çok çabuk ateşlenebilecek seviyeye ulaşır.

Ne zaman Kıvılcım Atabilir?

Bilindiği gibi elektrik gerilim birimi volttur. Flekso baskı makinelerindeki testlerde baskı kazanı alanındaki gerilimler 20 kV kadar baskı kalıplarında ölçülebilmektedir. Böyle yüksek gerilim değerleri, sadece baskı makinesinin kısa süreli “kuru çalışma” aşamasında ortaya çıkmaktadır. Ateşlenmeler yaklaşık 4 kV gibi bir değerden itibaren mümkün olabilmektedir. 8 kV’den itibaren yüklenme fazlalıklarını boşaltma (patlatma) ihtimali yüksektir.

Problemin Çözümünde İletken Donanımlı Sleeve’ler

Yanma ve patlama risklerini en aza indirgeyecek bir çözüm olarak, Baskı ve Kağıt işleme Meslek Birliği bu konuyu şubat ayının sonunda Önlem Kataloğu’nda  “İletken Sleeve’lerin kullanımı” başlığı altında yayınladı. Bu özellikteki ürünler, farklı sleeve üreticileri tarafından geliştirilmiş ve denemeler başarıyla test edilmiştir. Bu sleeve’ler fazla yüklenme oluşumunu, iletken özellikteki sleeve dış çapı ile metalik taşıyıcı silindir arasında oluşturulan bağlantı sayesinde engellemektedir. Böylece gerilimler etkin bir şekilde tasfiye edilmekte ve yük akışları mümkün olduğunca daha az dirençle karşılaşarak geçip gitmektedir.

İstenmeyen yüksek değerdeki elektrostatik yüklenmelerden ve bunların neden olacağı büyük zararlardan kaçınmak için yeteri kadar iletkenlik özelliğine sahip sleeve’ler kullanılmalıdır: Sleeve yüzeyi ve toprak arasındaki kaçak direnci (kaçak direnci, bir maddenin kısaca toprağa karşı gösterdiği elektriksel dirence denir.) 10⁶ Ohm’dan az olmak zorundadır. Bu değer,  Meslek Birliği  tarafından tespit edilmiştir.

İhtiyacınız Olup Olmadığını, Kendiniz Gözden Geçirin

Rotec, hem varolan sleeve’lerde, hem de yeni sleeve’leri için müşterilerine çözüm seçenekleri sunmaktadır. Bu sleeve’lerin geliştirilme aşamasında Baskı ve Kağıt işleme Meslek Birliği’ nin tavsiyeleri göz önüne alınarak üretim yapılmıştır. Dolayısıyla bu sleeve’ler, makine üreticileri ile makine operatörleri arasında sağlanan ortak çalışma sonucu standartlara uygun olarak üretilmiştir.

Ancak Rotec, kullanıcılara bu konuda aceleyle hareket etmemelerini tavsiye etmektedir. Mutlaka müşterinin özel durumlarını tespit etmek için görüşme yapılması, müşterinin gerçekten elektrik iletken özellikli yeni sleeve kullanımına acilen geçmesinin gerekip gerekmeyeceğine, bu görüşmeler neticesinde karar verilmesini önermektedir. Daha önceden de belirtildiği gibi, eğer yanıcı çözücü madde içerikli mürekkep ve laklar kullanılıyorsa, bu durumda mutlaka elektrik iletken özelliğine sahip sleeve’lere geçmek gerekmektedir.

Rotec ürünlerinde, sleeve’lerin dış yüzeyi ile iç yüzey arasındaki iletkenlik tanınmış ve test edilmiş iletken malzemelerin kullanımıyla üretilmiştir.

ROTEC (ELEKTRİK İLETKEN ÖZELLİĞİNE SAHİP) SLEEVE ÇÖZÜMLERİ

Blue Light Nx Sleeve

Köpük yapıştırıcı bant ile konvansiyonel kalıp montajı için sağlam ve hafif bir sleeve
 
Image
1mm’den 100mm’ye kadar olan kalınlıklarda temin edilebilir.

Kullanım Alanları:
• Hemen hemen tüm çap ve uzunluklarda, köpük yapıştırıcı bant ile konvansiyonel kalıp montajı için sert sleeve
• Tüm atlamalı tekrarlama hareketleri için hafif ağırlıklı sleeve
• 600 mm’ye kadar atlamalı tekrarlama hareketi

Ürün Özellikleri
• Tüm kalıplar ve yapıştırıcı bant kalınlıklarına uygunluk,
• Aşırı sağlam, 75 ShoreD sertliğinde Poliüretanlı yüzey,
• Yapıştırıcı bandın rahatça sökülebilir özellikte olması,
•  Uzun ömürlü ve değişmeyen montaj özellikleri için sentetik reçine ve birleşik hücre yapılı, Rotec’in denenmiş iç tasarımı,
• Blue Light Nx Sleeve, şu ana kadar varolan Blue Light sleeve’lerine kıyasla % 50’ye varan oranda daha hafif,
• Kesin doğruluk kesiti (TIR ≤ 0,025 mm),
• İyileştirilmiş kesim, çizilmelere karşı dayanıklı ve doğru kullanımda çözücülere (solvent) karşı dayanıklı yüzey
• DIN ISO 2768 T1 c’ye göre uzunluk toleransı,
• Rotec Ω yüzey teknolojisi sayesinde elektrik iletken özellikte kullanımı imkan dahilindedir.

(Baskı ve Kağıt işleme Meslek Kooperatifi’nin Önlemler Katoluğu uyarınca, halen geçerli olan Almanya ve Avrupa yasalarına göre üretilmiştir.)

 

Omega (Ω) Yüzey Teknolojisi

Omega Blue Light Sleeve
Omega Blue Light Sleeve’de yeni bilgiler, sadece beklenen (BG, 11/2003 tarihli, Sipariş No: 452 ve Atex 95) iletkenlik kabiliyetiyle değil, aynı zamanda yüzey ve iletkenlik bakımından da aşırı uzun ömürlü bir ürün olarak kendini göstermektedir.

Özellikle: Test edilmiş bir ürün olan Blue Light Sleeve’i, laklayarak yüzey hasarlarına karşı dayanıklı hale getirmek yerine, yeni bir yüzey tanımlaması olan poliüretan tabanlı bir ürün geliştirildi. Böylece sleeve yüzeyi sadece iletkenlik özelliğiyle yetinmemektedir. Ayrıca kullanıma karşı yüzey dayanımı, laklamaya karşı çok farklı kalmakta ve tamamen eski halini korumaktadır. Böylece Omega Blue Light Sleeve, gelecekte de oluşabilecek çözücü ve kesiklere karşı  dirençli olmaktadır. Omega Blue Light Sleeve, tam olarak geleneksel Rotec ürünü Blue Light Sleeve’in özelliklerini kapsamaktadır.

Laksız ve Poliüretan’dan üretilen özel bir yüzey tanımlaması. Böylece, sadece bütün Omega Blue Light Sleeve’lerdeki  yüzey iletkenliği ile yetinilmeyip, tıpkı geleneksel ürün olan Blue light Sleeve’de olduğu gibi, aynı kimyasal ve kesim direnci de garanti edilmektedir.

 Image

Omega Blue Light Sleeve: Sleeve’in (BG-Dokümanları, 11/2003 tarihli, Sip. No: 452 ve Atex 95’e göre) talimatlara uygun kullanımı halinde, 10 yıllık iletkenlik garantisi verilmektedir.

 Image

Bundan daha basit ve ekonomik çözümler nadir bulunur.  Arkanıza yaslanıp rahatlayın ve keyifle çayınızı yudumlayın.

Omega Blue Light
Farklı rahatlık

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.