Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
BİLGİSAYARDAN DİREKT KALIBA POZLANDIRMA TEKNOLOJİSİ

Yazdır E-posta
BİLGİSAYARDAN DİREKT KALIBA POZLANDIRMA TEKNOLOJİSİ

İngilizce bir kavram olan CTP (Computer to Plate), bilgisayardan direkt kalıba pozlandırma teknolojisidir. 1993 yılında İngiltere’de düzenlenen IPEX  93 fuarında ilk CTP cihazı tanıtıldı. Drupa 95’te 100. CTP cihazı satıldı ve 1995 sonuna gelindiğinde çoğu Avrupa ve Amerika kıtasında olmak üzere 200 CTP kurulmuş oldu.

Konvansiyonel film pozlandırma yöntemindeki endirekt kalıp pozlandırmaya karşılık, CTP teknolojisine geçerek montaj ve film maliyetlerinden tasarruf sağlanmaktadır.  Direkt pozlandırılan baskı kalıpları ile aynı zamanda yüksek kaliteli baskı sonuçları üretilmektedir. Öyle ki, bu teknolojiyle tram noktalarının kenar keskinlikleri daha yüksek olmakta ve daha küçük tram noktalarının elde edilmesi mümkün hale gelmektedir. Bu teknolojideki bir diğer avantaj da baskı kalıbı üzerindeki örneğin yetersiz pozlanma, toz ve çizikler gibi çeşitli mekanik etkiler azalmaktadır. CTP teknolojisiyle kalıp pozlandırma ve banyo işlemi tek cihaz içerisinde gerçekleştiğinden, dolayısıyla kaliteyi azaltıcı faktörler ortadan kalkmaktadır.

CTP, ofset baskı kalıplarının çok çeşitli pozlandırılma yöntemleri için üst bir kavramdır. Yöntemler, pozlandırıcı çeşidi (iç, dış tambur ve düz yataklı) ve kullanılan ışık kaynağı (termal lazer, UV- ışık kaynakları ve violet) bakımından çeşitlilik göstermektedir.

2001 yılına gelindiğinde 6000 CTP cihazının kurulduğu açıklandı. Ve 2004 Drupa’sında (JDF) bağlantısıyla matbaanın tamamını birbirine bağlayan yazılım çözümü tanıtıldı.

Son yıllarda baskı teknolojisinde gelişen ve hızla ilerleyen yarışta, CTP ve dijital teknolojisinin önde olduğu bir gerçektir.

Bu alandaki en büyük üretici firmalardan Kodak, CTP üretiminde komple çözüm sunmaktadır. Bu anlamda, CTP makineleri için gerekli yazılımları kendi üretmekte ve geliştirmektedir. Bu yüzden de, hem makine, hem komple sistem (makineler, yazılımlar, iş akış sistemi) olarak ve hem de, kendine özgü teknik servis ve teknik destek ve lojistik ağı ile dünya pazarında çok özel ve önemli bir yer almaktadır. Özellikle kendi geliştirdiği Square Spot termal pozlandırma teknolojisi, Staccato tramlama teknolojisi, Spotless yazılımı, Kodak Prinergy iş akış sistemi, Prinergy Evo iş akış sistemi Kodak’ın geliştirdiği çözümlerden sadece bazılarıdır.

CTP’ye Geçişin Sağladığı Başlıca Avantajlar

CTP sistemine geçişin avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

- Hız, diğer bir deyişle zaman tasarrufu,
- Daha az üretim aşamaları ve dolayısıyla daha az hata ,
- Personel tasarrufu,
- Daha iyi register ve kolay mürekkep dengesinden ötürü, baskı sırasında daha az başlangıç firesi,
- Daha çevreci bir üretim ,
- İş akışında verimliliğin artması,
- Editoryal değişikliklerde esneklik kazanılması,
- Daha keskin ve temiz tram noktası ve de kenar keskinliği, 
- İşlemsiz, banyosuz Kodak Thermal Direct ctp kalıpları ile daha çevreci baskı kalıbı hazırlama,
- Daha yüksek çözünürlük ve baskı kalitesi.

Termal Teknolojinin Avantajları:

- Spektral hassasiyet 830 nm
- 250.000 baskıya kadar tiraj dayanımı (fırınlanmış kalıplarda 1.000.000 tiraj)
- 240 lpi tram nokta sıklığı
- %1-99 arası tram noktası elde edilebilir
- Pozlandırma ve banyoda yüksek işlem stabilitesi
- Gün ışığı altında çalışmaya elverişli

 

Cafer KÖROĞLU
Matbaa Mühendisi
                                                         

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.