Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
AHMET DERELİ: FUAR, BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILADI

Yazdır E-posta
FUAR, BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILADI

Dereli Graphic Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dereli: “Fuar, beklentilerimizi karşıladı”

2000 drupa’sında CtP öne çıktı. 2004’te CtP yine vardı ve dijital biraz kıpırdanmaya başlamıştı. 2008 için dijitalın drupa’sı deniliyor. 2012’de ne olacak?

Susuz kalıpla baskı yapan makinelerin yerleşmesi için bana göre daha 20-30 sene var. Dijitalin önü açık. Bizim temsil ettiğimiz KBA ve Kodak dışımızda bir sürü de marka oluştu bu arada. Hepsi birbiriyle yarış halindeler. Genel olarak baskı piyasasında trajlar düşüyor. Hatta matbaalara iş veren insanlar haftalık, aylık ihtiyaçlarını gidermeye bakıyorlar. Çünkü para çok değerli, üretim yapılan alanlar sınırlı. Hem de depo kiraları çok yüksek. Özellikle İstanbul gibi metropollerde... Dolayısıyla dijital teknolojinin önü bana göre çok açık. Türkiye’de de biliyorsunuz üretici firmalar geldiler, kendi ofislerini kurdular. Çünkü bu alandaki gelişmeyi gördüler. Onun için ben şahsen önümüzdeki yıllarda bir kere ebatların daha büyüyeceği kanaatindeyim. En azından 50x70 iyice oturacak. Birde rotatiften basıyorlar. Dolayısıyla sürat problemleri de yok. Ayrıca baskı makineleriyle entegre ediyorlar.
Yani imkanları çok fazla dijital baskının.

Dereli Graphic penceresinden baktığınızda bu fuar beklentilerinizle ne kadar örtüştü?

Beklentilerimizle burada yaşadıklarımız örtüşüyor. Bu fuarda KBA ve Kodak gibi markaların Türkiye temsilcisi sıfatıyla buradayım. Bu benim onuncu fuarım biliyorsunuz. 1967’lerden beri bu sektörün içerisindeyim. Ve ilk defa dünya çapında Kodak gibi KBA gibi Filint gibi, Huber gibi markalarla bu fuardayım. Dolayısıyla mutluluğumu tarif edemem. Bunun karşılığını alıyor muyuz? Elbette alıyoruz. Geçmiş yıllara, geçmiş fuarlara bakıyorum hep sarf malzeme standlarında müşterilerimizi beklerdik. Ama biliyorsunuz fuara herkes malzeme için değil makine için gelir. Yeni teknolojileri izlemek için gelir. Dolayısıyla çok da fazla etkili olamazdık. Ama şimdi durum çok farklı. KBA’ya baktığınızda binlerce metrekarelik bir alanda fevkalade iyi hazırlanmış bir stand görüyorsunuz.. Şu anda oturduğumuz yer KBA’nın üst ikram salonu. Burada aynı anda 380 kişiye hizmet veriliyor. Bunlar benim ufkumu aşan rakamlar. Bunu açıklıkla itiraf etmeliyim. Bundan önce Kodak standındaydım. Gene aynı şekilde iğne atılsa yere düşmüyor. O kadar kalabalık. Biz zorlukları aşa aşa buralara geldik.

Fuarda gerçekleşen satışlar oldu mu?

Gerçekleşene satışlar var ama şu an söylemek istemiyorum. Ama özellikle KBA ve Kodak’ta gerçekleşen satışlarımız oldu. Bunlarda bizim Dereli Grapnic olarak rolümüz bence çok az. Zaten insanlar fuara almaya hazır gelmişlerdi. Çünkü markalar kaliteli ve değerli markalar. Biz sadece onlara bir parça rehberlik yapıyoruz.

Matbaa Haber Dergisi / Temmuz 2008

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.