Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
BASKIDA TEKNOLOJİNİN VARDIĞI EN SON NOKTA

Yazdır E-posta
BASKIDA TEKNOLOJİNİN VARDIĞI EN SON NOKTA

Dereli Graphic KBA Satış Müdürü Rolf Köhle: Rapida 106, dünyada baskı öncesi hazırlık açısından en hızlı makine seçildi. Burada yapılan baskılarda 18 dakikada 5 tane 500 tirajlı iş basmayı başardı. Rapida 106, 8 üniteli ve dört ön dört arka forma baskısı yapabilen bir makine. Bu makinede sekiz kalıbın değişimi toplamda 1 dakika sürüyor. Bu sure teknolojinin vardığı en son noktadır. 

“Dünyadaki üst düzey matbaa makinesi üreticilerinin ürettiği makinelerin baskı kaliteleri hemen hemen aynı. Fakat biz kalitemizin yanı sıra baskı hazırlık aşamasında dünya şampiyonu olan bir markayız. Büyük ebatlı makinelerde dünya lideriyiz.” 

Mehmet Ören - 2008 drupa’sı KBA için çok özeldi. Tüm modellerde bir çok yeniliğin sunulduğu KBA standında, özellikle geniş ebatlarıyla tanınan markanın ilk kez 50X70 ebatında bir makinesini gördük. KBA’nın diğer modellerinde de bir çok yenilik var ama bu makine Türkiye’deki orta seviye matbaa firmaları için özel bir anlam ifade edecek. Ki bu modelde de büyük modellerde bulunan bütün özellikler mevcut. KBA’daki yenilikleri KBA Türkiye mümessili Dereli Graphic’in KBA Satış Müdürü Rolf Köhle ile konuştuk. 

Image

Matbaacılar KBA standında hangi yenilikleri görme fırsatı buldular? 
Öncelikle KBA drupa08’de 50x70 ebatında Rapida75 modelini gösterdi. Bu KBA’da uzun zamandan beri eksikliğini hissettiğimiz bir makineydi. İlk defa tanıttığı Rapida serisi 75 modeliyle, bu segmentteki müşterilere de yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı bir makine sundu. Rapida 105 ile daha önce Rapida Universal olarak bilinen makineyi biraz daha geliştirerek uygun fiyata yüksek kalite sunmayı başardı. 

TEKNOLOJİNİN VARDIĞI EN SON NOKTA 

Bir başka yeni makinemizde Rapida 106, dünyada baskı öncesi hazırlık açısından en hızlı makine seçildi. Burada yapıla baskılarda 18 dakikada 5 tane 500 tirajlı iş basmayı başardı. Rapida 106, 8 üniteli ve dört ön dört arka forma baskısı yapabilen bir makine. Bu makinede sekiz kalıbın değişimi toplamda 1 dakika sürüyor. Bu sure teknolojinin vardığı en son nokta denilebilir.   

“BU KALİTE VE BU HIZDAN SONRA NE DİYECEĞİMİ BİLEMİYORUM” 

Biz bu makineleri Türkiye’den gelen müşterilerimize özel tanıtımlar yaptık. Türk matbaacılığında özel bir yere sahip olan Sayın Dursun Çolakoğlu gösterim sonrasında bize;  “bu özelliklerden sonra, bu kalite ve bu hızdan sonra ne diyeceğimi bilemiyorum” şeklinde beğenisini dile getirdi. Türkiye’de artık çok kısa tirajlar ve çok kısa teslim süreleri olan işler çoğalıyor. Biz bu makine ile Türkiye’deki matbaacıların bu sorunlarına en iyi çözümü sunduğumuzu düşünüyoruz. 

drupa tarihinde ilk defa bir üretici büyük ebatta bir ön-arka makine gösterdi. Bu da 100x140 ebadıyla 8 renkli dört ön dört arka baskı yapabilen Rapida 140 modelimizdir. Bu makinede Türkiye’de ki yayıncıların özellikle üstünde durmaları gereken bir makine. Çünkü bir geçişte iki tane 70x100 baskı yapabilecekler. Bu tür 100x140 veya 120x162 ebatlarda seksen senelik bir tecrübe var KBA’da. Çünkü 1928 yılından beri büyük ebatlı ve ön arka makineler var. 

RAPIDA 162, LOJİSTİK SİSTEMİYLE ÇIĞIR AÇTI 

Birde makine sisteminde çok fazla yenilik yok ama lojistik sistemiyle çığır açan Rapida 162 modelimiz var. 6+lak ambalaj sisteminde çalışan bir makine ve bu makinede full otomatik lojittik sistem var. Paletlerin içindeki  RFID ledleri sayesinde makine hangi kağıdı veya kartonu koyduğunu anlıyor ve kalınlığa göre baskıyı ayarlıyor ve baskı bitiminde de işin hangi palette ve hangi tabakalarda olduğunu yazı yor ve dolayısıyla hangi işin nerede olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz. 

“CALITRONIC PROFESIONAL” SİSTEMİYLE BASKILAR GÖZALTINDA 

Bizim buradaki makinelerimizin üç tanesi; Rapida 106 8 renk, 142 8 renk ve 162 6 renk artı lak, Calitronik Profesional sistemi ile donatılmış makineler. Bu sistem son baskı kazanında üstünde bulunan bir kamera vasıtası ile her geçen tabakayı ölçüyor. Ve bu sayede baskı esnasında “online denside” ayarı yapıyor. Yani artık baskı ustasının önüne baskı numunelerini kumanda masasına koyup, ton değerlerini kontrol etmesine gerek yok. Artık bunlar tarihe karıştı. Bu özelliği sadece ve sadece KBA’da bulabiliyorsunuz. Çünkü biz ön arka makinelerde hem tabakanın arka yüzüne hem ön yüzüne bakabiliyoruz. 

“ARTIK HATASIZ BASKI İMKANSIZ DEĞİL” 

Bir başka yenilikte özellikle ambalaj baskısı yapan matbaacılarımıza yönelik 162’de uyguluyordu. Dünyanın en büyük scaneri 120x162 cm’lik bir tabakayı 330 dpi’dan daha yüksek çözünürlükte tarıyoruz. Kısa bir işlemden sonra orijinal PDF data ile karşılaştırıyoruz. Dolayısıyla sistem içerisindeki herhangi bir noktacık hatası kauçuğun zedelenmesinden meydana gelen bir hata, yanlış yapılmış bir renk gibi bir çok hatayı bilgisayarlı olarak kontrol ediliyor. Olabilecek bir hata ancak orijinal datada bir problem varsa o zaman olabilir. Çünkü baskı orijinal data ile karşılaştırılarak yapılıyor. Bunu yaparken yinede oluşabilecek hatada hangi kutuda hata varsa sadece o kutuyu işaretliyoruz, daha sonra kutu katlama ve yapıştırma makinesindeki bir kamera vasıtası ile sadece o kutuyu bulup ayırıyoruz. Tabakanın tümünü heba etmemiş oluyoruz. Bu da sadece KBA’da görebileceğiniz bir özelliktir. 

“TÜRKİYE AVRUPA’NIN AMBALAJ PAZARI OLACAK” 

Bu özellikleri Türkiye’den gelen matbaacılarımıza anlatmaya ve bunların avantajlarını göstermeye çalışıyoruz çünkü Türkiye yakın zaman içerisinde Avrupa’nın ambalaj pazarı olacaktır. Çünkü Türkiye hala yabancı sermayeyi cezp etmeye devam ediyor. Netice olarak bu firmalar ürettikleri ürünü bir şekilde ambalajlamak zorundalar. Ayrıca Türkiye kendi ürettiği ürünleri Avrupa’ya satıyor ve bunun içinde yüksek kaliteli ambalajlar biz gerekiyor. İşte bütün bu sebepler için bizler buradayız ve Türkiye’den gelen müşterilerimize bütün bu avantajları anlattık. 

KBA’DA FİRE ORANI 80-90 TABAKA ARASINDA 

Biz her zaman şunu özellikle belirtiyoruz. Dünyadaki üst düzey matbaa makinesi üreticilerinin ürettiği makinelerin baskı kaliteleri hemen hemen aynı. Fakat biz kalitemizin yanı sıra baskı hazırlık aşamasında dünya şampiyonu olan bir markayız. Büyük ebatlı makinelerde dünya lideriyiz. Dünyanın önde gelen ambalaj üreticileri bu makineleri tercih ediyor. Peki neden tercih ediyor? Çünkü bu makinelerle işletme maliyetleri düşüyor. Daha az fire veriyor. Bütün bunlar matbaacının cebine giren para demektir. Çünkü ben bir baskıda 300-350 tane tabaka fire veriyorsam, bunu 8 senelik bir makine ömrü ile çarptığım zaman yüz binlerce euro olarak karşımıza çıkıyor. Yani sadece makinenin ilk alıştaki fiyatı önemli değil, maalesef Türkiye’de matbaacılarımızın çoğu ilk ödenen miktarı göz önüne alarak karar veriyor. Oysa çok iyi hesap yapılması gerekiyor bazen biraz daha pahalı olan bir makinenin sonuçta çok daha ucuz olduğunu kolaylık anlayabileceklerdir. Ayrıca makine için gerekli ekstra sistemleri alarak toplam maliyeti çok daha düşük tutma imkanı sağlayabilirler. Düşünün normal makinelerde 300-350 olan fire oranı KBA’da 80-90 tabaka arasındadır. İşini çok iyi yapan bir çok matbaa yatırım yaparken toplam maliyet hesapları yaparlar. Avrupa ve Amerika’daki matbacılar bunu böyle yapıyorlar. Yani Amerika’yı yeniden keşfetmenin bir anlamı yok. Türkiye’de de yatırımlarını doğru bir şekilde yapan matbaaların ne kadar ileriye gittikleri aşikar bir durumdur. 

Bu yenilikler Türk matbaacığını nasıl etkileyecek? 
Öncelikle bu yenilikleri Türkiye’de tanıtmaya ve avantajları anlatmaya devam edeceğiz. Gerekirse müşterilerimizi Almanya’ya getirip buradaki büyük matbaaların, neden KBA yatırımı yaptıklarını kendilerine göstereceğiz. Neticede biz Dereli Grafik olarak, gerek makinelerimizle ilgili gerek genel anlamda matbaacılıkla ilgili söylediğimiz her şeyi ispat edebiliriz ve biz tüm sözlerimizin arkasındayız.

Dereli Grafik olarak en fazla elektrik mühendis çalıştıran, en fazla matbaa makine mühendisi çalıştıran şirkettir. bizim sadece teknik servisimizde 9 tane elektrik mühendisi var. Şirket bünyesinde 6 tane makine mühendisi var.bu da müşterilerimize yüksek hizmet kalitesi olarak dönüyor. Teknik hizmet kalitesi iyi bir makine ile birleşince müşteride memnun kalıyor. O yüzden bizim üçüncü, hatta dördüncü makinesini sipariş eden müşterilerimiz var.

Matbaa Teknik Dergisi / Mayıs 2008

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.