Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KODAK'IN STREAM TEKNOLOJİSİ, DİJİTAL İLE OFSET TEKNOLOJİSİNİ BİRLEŞTİRDİ

Yazdır E-posta
KODAK’IN STREAM TEKNOLOJİSİ, DİJİTAL İLE OFSET TEKNOLOJİSİNİ BİRLEŞTİRDİ

Dereli Graphic Satış ve Teknik Destek Sorumlusu Levent Fırat Ersoy: “Stream Teknolojisi”, dijital baskıda farklı kafalarla baskı yapan bir sistem. Dijital ile ofset teknolojisi bu sistem sayesinde birleşti. Sistem ofset baskıda yaptığınız bir broşürü, aynı anda dijital baskı ünitesiyle kişiselleştirmenizi sağlayacak.” 

Kodak dijital baskı konusunda Nexpress’le oldukça iddialı. Fakat Kodak drupa 2008’de tanıttığı Stream Teknolojisi ile dijital baskı ile ofset baskının evliliğini sağladı. Stream Teknolojisi’ni ve Kodak’taki diğer gelişmeleri Dereli Graphic Satış ve Teknik Destek Sorumlusu Levent Fırat Ersoy anlattı.  

Drupa’da Kodak’ın hangi yenilikleri sergilendi? 
Kodak’taki en yeni özelilik “Stream Teknolojisi”. Stream Teknolojisi dijital baskıda farklı kafalarla baskı yapan bir sistem. Ofset kalitesinde baskı yapabiliyor ama dijital basksı mantığında çalışıyor. Yine bu Nexpress ailesinden bir ürün. 

Ayrıca mevcut ofset makinelerine adapte olabilen kafalarla da gündeme gelmiş durumda. Ayrı bir aparat olarak Müler Martini ofset makinesinin üzerine hibrit bir şekilde takılabilen bu sistem sayesinde hem ofset hem de dijital teknoloji kullanılmış oluyor. Yani bir anlamda dijitalle ofset teknolojisi bu sistem sayesinde birleşmiş oldu. Ofset baskı yaptığınız bir broşürü, dijital baskı ünitesiyle kişiselleştirebiliyorsunuz. Dolayısıyla aynı anda iki teknolojiyi kullanıyor bu sistem. Çok hızlı bir baskı olmasına rağmen inkjet kafa ile resim bile basabiliyorsunuz. 

Türkiye’de bu teknolojiye geçmek isteyen, düz ofset yatırımı olan fakat dijitale geçmek konusunda kararsız olan insanlar var. Bu ürün sayesinde daha az maliyetle hem dijital hem ofset baskı yapabilirler diyebilir miyiz? 
Stream sistemi drupa’da yeni ortaya konuldu. Gelişmesi için birkaç senesi daha var ama streamın bir öncesi Nexpress dediğimiz dijital baskı makineleri bu konuda epey yol almış durumda. Mesela şu anda saatte 3000 tabaka basabilen seriler piyasaya sürüldü. Yani Stream için detaylı bir açıklama yapmak şuan için çok da uygun değil. Fakat Nexpress için şunu özellikle söylemeliyim ki; kesinlikle ofset makinelerinin yerini tutması için ortaya konulan bir ürün değil. Biz hiçbir zamanda bu ürünü bu şekilde lanse etmedik. Zaten Kodak’ta bunu istemiyor. Nexpress’leri ofset matbaalara bir destek anlamında düşünmek lazım. Ofset matbaası bu yatırımı yaptığı zaman ofset kalitesinde dijital çıktıyı artık alabiliyor.

Sorunuza Nexpress penceresinden cevap verecek olursam, matbaacılar istedikleri kaliteyi Nexpress’le alabileceklerdir. Nexpress’te kullanılan teknoloji diğer elektrofotografi makinelerinden biraz daha farklı. Bu fark bizim imajımız. Nexpress, ofset makinesi gibi blanket üzerine geçiyor, blanketten de direkt olarak kağıda geçiyor. Dolayısıyla fantezi kağıda bile çok güzel ve kaliteli bir şekilde baskı yapabilme imkanı sağlıyor. Ofset makineler hangi kağıt türüne baskı yapabiliyorlarsa Nexpresste aynı kağıtlara baskı yapabiliyor.

Nexpress çok yeni bir teknoloji, bu teknoloji tam olarak piyasaya yayılmamışken kodak’ın Stream teknolojisini duyurmuş olması özel bir strateji mi?
Öncelikle Nexpress’in kalitesi oturmuş durumda ama ebat, hız ve daha yüksek kalite, yani o hıza uyum sağlayabilecek bir kafa gerekiyor. Stream teknolojisinin var olmasının nedenlerinin başında bu geliyor. Nexpress’in 2009 senesinde hızı 3600’e çıkacak. O kaliteyi biz yakalamış durumdayız ama daha da fazla hız gerektiği zaman farklı bir kafa gerekecek. Farklı bir teknolojiye ihtiyaç duyulunca da, stream bunu karşılayacak. Yani gelecek için hız dendiği zaman, o hıza uygun bir kafa olması gerekecek.

Herhangi bir ofset makinesine bu hibrit kafalar uygulanabiliyor mu, yoksa belli bir özellikte mi olmaları gerekiyor?
Şuan için Müller Martini ile bir ortaklık var ve sürekli form basan makinelere uygulanıyor. Bu sistemi bu iki marka arasındaki bir ortaklık olarak düşünmek gerekiyor. Benzer bir makine olduğu zaman uyumlu bir şekilde çalışabilir ama şimdilik Müller Martini makineler için geçerli. Zaten tabaka beslemeli makineler için bu teknoloji söz konusu değil. Bence çokta gerek yok. Çünkü sürekli form hızlı basıyor ve sistemin bir şekilde üstten baskı yapması gerekiyor.

YÜKSEK TİRAJLAR İÇİN ELEKTRA XD KALIP

Banyosusuz yani kimyasal olmayan kalıp konusunda da bir takım yenilikler var. Kodak kalıp ailesinde yeni bir kalıp ekleniyor. Elektra XD dediğimiz, daha çok tirajlı işlerde çok büyük verim alınabilecek yeni bir kalıp sunuyoruz piyasaya. On mikrona kadar FM tram alabiliyorsunuz. Aynı zamanda baskı tirajını çok üst seviyelere çıkaracak yeni bir ürün anons edildi.

FLEKSO KALIP POZLAMADA NX DÖNEMİ

Flexoda çok çarpıcı bir ürün sunuldu. Bilindiği gibi fleksoda çok üstün bir kaliteyi yakalamak zor bir iştir. NX dediğimiz yeni bir sistem çıktı. Bu sistem, normal bir transfer filmi var, transfer filmini normal Kodak CtPlerimizle pozluyorsunuz, -Kodak CtP’nin üstün özelliğinden dolayısı Kodak CtP diyoruz.Yani Squer Scot dediğimiz kafa teknolojisi var. Bu teknoloji sayesinde pozlamada çok daha iyi neticeler alabiliyorsunuz- NX klişe üzerine lamine ediyorsunuz. Daha sonra da bilindiği haliyle flekso prosedürlerini uyguluyorsunuz. Bunun avantajı her tarafta aynı yükseklikte noktalar elde ediyorsunuz. Çünkü her tarafta yükseklikte nokta edebilmek fleksoda çok zordur ama kaliteli baskı için olması gerekendir. İkinci özellik 80’lik trama kadar çıkma imkanı sunuyor. Bu 200 LPI’ın üzerinde bir rakama denk düşüyor. Fleksoda 150 LPI’ı almak çok iyi bir seviyedir. Bu 200 LPI’ın üzerine çıkma imkanı sağlıyor. Bu şu anki imkanlara göre devrim niteliğinde bir yeniliktir.

Bu yeniliklerin Türkiye’ye yansıması nasıl olacak?
Öncelikle şunu söyleyeyim, dijital baskının ofset baskıya yaklaşmaya başlaması çok yeni bir hadise değil. Fakat son gelişmelerle ofset piyasasında bazı işlerin pazar payı maalesef matbaacı olmayan, daha önceden fotokopi ile ilgilenen bazı insanların bu alana kaymalarıyla neticeleniyor. Ofset matbaacısı kendi payının bir miktarını –şuan belki bu oran yüzde 1 oranında ama yakın zamanda bu oran yüzde 5’lere çıkacak gibi görünüyor- fotokopicilere kaptırıyor. Oysa dijital baskıda kaliteli baskı yapma imkanı var, ofset makinelerin kullandıkları kağıtlara baskı yapma imkanı var. Ayrıca üstün bir özellik olarak çok kısa sürede işi müşterinize teslim etme imkanı var. Sonuç olarak eğer dijital baskının gücünü görürlerse bu pazarı farklı bir pazarın oyuncularına kaptırmamış olacaklardır. Dolayısıyla ben bu pazarı kaptırmayacaklarını düşünüyorum.

KODAK DİJİTAL BASKININ GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Bir diğer konu da dijital baskı yapan firmaların kendilerine dijital baskı alanında farklı ürünler ortaya koyarak, daha fazla tanıtım yaparak ciddi bir yol çizmeleri gerekiyor. Bunun için Kodak’ın geliştirdiği bir sistematik var. Müşterilerimizin işlerini büyütmelerine yardımcı oluyoruz. Örneğin Nexpress makinesi sahibi olan müşterilerimizin dahil olduğu bir network var. Bu ağ sayesinde yetişemedikleri işleri birbirlerine göndererek hem işlerin aksamamasını hem bir yardımlaşmayı sağlıyorlar. Yani Kodak hem teknik anlamda hem yeni iş imkanları anlamında müşterilerine yol açmak için çaba sarf ediyor. Bu çabalarda dijital baskının daha da gelişmesi ve genişlemesi için güzel bir çalışmalar. Sadece makine satmakla işin bittiğini düşünmüyoruz.

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.