Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
STAR, BASKI TEKNOLOJİSİNDE DÜNYA DEVLERİNİ YAKALADI

Yazdır E-posta
Image

STAR, BASKI TEKNOLOJİSİNDE DÜNYA DEVLERİNİ YAKALADI

star, USA Today ve Le Figaro gibi devlerin kullandığı baskı teknolojisini devreye aldı. Sistem Türkiye’yi kapsayacak şekilde 4 ildeki star matbalarına kuruldu. Teknoloji devlerinden Kodak’ın geliştirdiği baskı sistemi, bu firmanın Matbaacılık Ürünleri Türkiye Temsilcisi Dereli Graphic aracılığıyla star için özel olarak tasarlandı.

AVRUPA’dan 200 yıl sonra matbaayla tanışan Türkiye, şimdi dünyada çok az sayıdaki dev basın kuruluşunun kullandığı üstün teknolojili baskı sistemine kavuştu. Uluslararası basının en saygın kuruluşları arasında yer alan Amerikan USA Today, Fransız Le Figaro ve Alman Berliner Zeitung’un kullandığı baskı sisteminin kalitesinden, tüm Türk okurları ilk kez star aracılığıyla yararlanabilecek. star, Amerika, Avrupa ve Japonya’da medya devlerinin üstün baskı tekniği ve çevre dostu olması nedeniyle tercih ettiği Computer To Plate (CTP) sistemini devreye alıyor. Türkçesi ‘Bilgisayardan Kalıba Pozlandırma Sistemi’ olan sistem aynı anda, star’ın İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’daki tüm matbaalarına kuruldu. Sistem Türkiye’de star dışında sadece bir gazetenin İstanbul baskısı için kullanılabiliyor.

GÖRSEL KALİTE YÜKSEK

TEKNOLOJİ devlerinden Kodak’ın geliştirdiği baskı sistemi, bu firmanın Matbaacılık Ürünleri Türkiye Temsilcisi Dereli Graphic aracılığıyla star için özel olarak tasarlandı. Yeni sistemle kullanılan baskı öncesi hazırlık sürecinde bugüne kadar kullanılan filmler ortadan kaldırılacak. Sistem bilgisayardan doğrudan kalıba pozlama (görüntüleme) sağlayacak. Böylece okurlar görsel kalitesi daha yüksek bir gazeteyi okuma imkanına kavuşurken, reklam veren firmalar da ilanlarının en iyi şekilde tüketiciye ulaştırılmasını sağlayacak.

SULTAN UÇAR

Son dakika haberleri anında gazeteye giriyor

YENİ kurulan sistemle star Medya Yayıncılık Matbaaları, 1 saat içinde 426 kalıp hazırlama ve en az 30 sayfalık 5 gazeteyi aynı anda basıma hazırlama özelliğine de kavuşmuş oldu. CTP Sistemi’nin Türk basınında haberlerin baskıya yetişme telaşını ortadan kaldıracağını vurgulayan Kodak Matbaacılık Ürünleri Türkiye Temsilcisi Dereli Graphic Genel Müdürü Ahmet Uzun ‘Günümüzde artık zaman en önemli değerdir. Özellikle basın sektöründe zamana karşı yarış, aralıksız sürüyor. Zamana karşı yarışta sadece eseri matbaaya yetiştirmek değil, okura baskı saatine kadar gelen en son haberi de ulaştırmak çok önemlidir. Biz bu noktada Kodak’ın geliştirmiş olduğu Termal Pozlandırma Teknolojisi’ni kullanacağız. Mevcut sistemde bir gazete için ortalama 80 ayrı kalıp kullanılıyor. Bu sistemle star Gazetesi’nin İstanbul’daki matbaasında 1 saatte 426 kalıp hazırlayabiliyoruz. star’ın Ankara, İzmir ve Adana’daki matbaaları ise saatte 204 kalıp hazırlama kapasitesine ulaştı. Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü son dakika haberleri için artık telaşa gerek kalmayacak. Yüksek baskı kalitesiyle istenilen saatte baskıya girelebilecek. Çünkü kalıp hazırlamak için vakit kaybı yaşanmayacak’ diye anlattı.

Reklam verene büyük avantaj

SİSTEMDE ısı enerjisinin çok hassas olarak kontrol edilebilme özelliği nedeniyle pozlama kalitesinin çok yüksek olduğunu belirten Dereli Graphic Genel Koordinatörü Tuncer Sezergil şunları söyledi: ‘Bu çok önemli bir avantaj sağlıyor. Eski sistemlerde herhangi bir lazer diyodun bozulduğunda tüm çalışma durmak zorundaydı. Bu sistemde ise böyle bir bozulma durumunda dahi makinalar çalışmaya devam eder. Baskı üzerinde çok önemli bir avantaj sağlayarak, tarama teknolojisiyle baskı kalitesi yükselirken, fire azalır. Baskı kalitesi artacağı için ilanlar çok net ve gerçek renklerine tam uyumlu olarak yayınlanacak. Bu da reklam verenler için çok önemli bir avantaj sağlayacak.’

Çevre dostu matbaa

star Medya Grubu Satınalma Müdürü Kenan Gökkaya CTP sistemine yurtdışında yaptıkları uzun araştırmaların ardından karar verdiklerini söyledi. Gökkaya, ‘Avrupa’daki matbaaları ve teknolojik gelişmeleri gidip yerinde inceledik. Kodak CTP’yi de gördük. Bize en hızlı baskıyı almamızı ve son teknolojiyi sağlayan Kodak CTP yani bilgisayardan kalıba pozlama sisteminde karar kıldık’ dedi. Gökkaya şunları söyledi: ‘Çünkü bu sistem film ve film kimyasallarını tamamen ortadan kaldırıyor. Bu hem maliyeti düşürüyor hem de film kimyasallarından kaynaklı çevre kirliliğini önleyerek, çevre dostu bir tesis imkanı sağlıyor. Medya grubumuza ait matbaalarımıza, dev bir yatırımla 9 adet CTP makinası ve ekipmanlarını aldık. Sistem kuruldu.’  

18.05.2008 Star Gazetesi

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.