Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
SLEEVE'LER DAR EBAT WEB (NARROW WEB) BASKI PAZARI İÇİN YETERİNCE OLGUNLAŞTI MI?

Yazdır E-posta

Cafer KÖROĞLU
Matbaa Mühendisi

  
SLEEVE'LER DAR EBAT WEB (NARROW WEB) BASKI PAZARI İÇİN YETERİNCE OLGUNLAŞTI MI?

Etiket baskı makinelerine yönelik sleeve teknolojili öneriler artarken, birçok kullanıcı bu teknolojiye geçmeyi geciktirdi.

Ambalaj baskı için flekso baskı makinelerinde sleeve kullanımı daha yıllar önce standard hale geldi. Sleeve kullanımının sağladığı avantajlar daha çok Mid-web (orta ebatlı web) şeklinde anılan merkezi silindirli veya sıra üniteli flekso baskı makinelerinde belirgin bir şekilde görülmektedir. Dar bandlı flekso baskı makineleri için sleeve teknolojili donanım da, yıllardan beri tartışılmaktadır. Pratikte, etiket matbaaları  şimdiye kadar sleeve teknolojisinin sunduğu bu imkanların sadece bir kaçından yararlandılar. Bu arada sleeve kullanımına yönelik artan eğilim, dar bandlı baskı alanında da daha güçlü bir şekilde kendini gösterecektir.

Geçen ay Belçika’nın Brüksel kentinde gerçekleştirilen geleneksel Label Expo 2007 etiket sanayi fuarında bazı makine üreticileri sleeve teknolojiye sahip baskı makinelerini sergilediler. Bunlardan Gallus, Nilpeter, Omet, MPS ve Gidue gibi üreticiler sadece mevcut servo teknolojisini sergilemekle yetinmeyip, sleeve kullanımı için tasarlanan makine modellerine de programlarında yer verdiler. Örneğin Gallus grubu Brüksel’de sergilediği üç makineden, ikisinde, sleeve teknolojisinin kullanılması dikkatlerden kaçmadı.
 

Sleeve’in Başlıca Avantajları
Birçok baskı makinesi üreticisinin, tasarımlarında sleeve teknolojisini benimsemelerinin nedeni bu teknolojinin çeşitli avantajlı yanlarının bulunmasıdır. Bunlar sırayla:
- İşe geçiş sürelerinin kısalmasına imkan tanıyan hızlı takma ve çıkarma işlemi,
- Çelik veya alüminyum baskı kazanlarına kıyasla daha düşük maliyet,
- Böylece dişli çark veya kızak bilezikleri gibi aşınacak parçaların ortadan kalkması,
-  Hafif olması (30- 40 kg yerine 1ila 10kg ağırlık) kullanımda, çalışan personele muazzam bir kolaylık sağlamaktadır.

Listedeki maddeler sleeve teknolojisinin tüm avantajlarını kapsamamaktadır ve listeye daha birçok ilaveler yapmak mümkündür. Bu nedenle rotec firması, daha çok önceden bu teknolojinin kapsamlı avantajlarını göz önünde bulundurarak ve bundan yola çıkarak sleeve teknolojisinin tıpkı geniş bandlı flekso baskıda gösterdiği başarılı çıkışını,dar ebatlı web (etiket baskı) baskı pazarında da göstereceğini hesapladı.

Hızlı İş Değiştirme
Örneğin, Gallus firmasının sürekli olarak farklı makine tanıtımlarında düzenlediği  “hızlı iş değiştirme” tanıtımları (demo) sleeve teknolojinin kullanılmaması halinde mümkün olamayacaktı. İsviçre’li Pago AG gibi bazı ünlü etiket üreticileri yıllardan beri pratikte sleeve’leri kullanmaktadırlar. Gallus baskı makinelerinin üretim müdürü Torsten Sholz önümüzdeki aylarda sleeve’lerin dar ebatlı web baskı alanında oldukça yaygınlık kazanacağını belirtmektedir. Firma, müşterilerini bu yılın ilkbaharında “sleeve’nin küpü” sloganı ile düzenlediği etkinliğe davet etti. Bu organizasyonda söz alan Belçika’nın Eklo kentindeki Conti- Label Pauwels NV matbaasının sahibi Bernard Pauwels Gallus EM 410 S (sleeve teknolojisine sahip baskı makinesi) ile geçmişte elde ettikleri tecrübeleri şu cümlelerle özetlemektedir: “ Üretimdeki verimliliğin iki haneli rakamlara yükselişindeki asıl büyük pay,  sleeve teknolojisi sayesinde işe geçiş sürelerinin azalmasıdır”.

Kendiniz Hesaplayın, Sleeve Kullanımı Nerede Avantajlı
Geniş bandlı flekso baskıya karşılık, dar bandlı baskı da, sleeve kullanımı önemli bir rol oynamaktadır. Öyle ki, ofset baskı veya farklı bir baskı yöntemiyle yüksek baskı kalitesini, düşük maliyetli baskı kalıbıyla basmak mümkün olsun. Ama bu yöntemde de masraflı ebat eklentilerine alternatif olarak, daima sleeve teknolojisi bu oyuna daha sık bir şekilde katılmaktadır.

Folye baskısı ve daha geniş ebatlı makinelere uygunluk
Sleeve teknolojisine karşı artan ilgiyi gözlemleyenlerden MPS firmasının işletme müdürü görüşlerini şu  cümlelerle özetlemektedir: "Kesinlikle gerçek olan şudur ki, MPS müşterilerinin yaklaşık %25 ila % 30’u sleeve teknolojisine sahip bir makine için karar vermektedir. Bu oran, pazarda oldukça aktif olan ve sleeve teknolojiyle çok güzel bir şekilde bütünleşmiş, örneğin yüksek kalitede folye üretimi gerçekleştiren MPS makine kullanıcıları sayesinde etkilenmiş olabilir. Sleeve payı makinenin baskı genişliğine paralel olarak büyümektedir. Çünkü sleeve’ler baskı kazanına karşılık oldukça belirgin bir ağırlık avantajına sahip olup, geniş makinelerde büyük bir kolaylık sağlamaktadırlar."

İtalyalı üretici firma Gidue, bundan dolayı Athena makinelerinin üretim programındaki 530 mm, 630mm ve 730 mm ebatları için sleeve teknolojisini kullanılmıştır. Diğer makine üreticilerinde sleeve donanımını belli makine modelleri veya band genişlikleriyle sınırlandırılmamışlardır.

Dar bandlı web baskıda ölçüm çıtası daha yüksek
Sleeve’lere yönelik beklentiler, şimdiye kadar çoğunlukla geniş bandlı flekso baskı baz alınarak uyarlanmıştır. Ancak dar bandlı baskıda kısmen de olsa, tamamen farklı kriterler ön planda bulunmaktadır. Örneğin konsantrik doğruluğu veya baskı kalıbının değişmeyen, istikrarlı bir yapıda olması, bu sektördeki yüksek beklentileri yerine getirmektedir. Bunun farklı nedenleri bulunmaktadır. Öyle ki, dar bandlı baskıda resim motifleri için ölçüm çıtası, geniş web flekso baskıdan daha yüksek seviyededir. Çünkü dar ebadlı web baskıda resim motifleri genellikle küçük olup, yüksek baskı kalitesi istenmektedir. Kaldı ki, dar baskıda çalışan ustalarının neredeyse tamamı yalnız 60’lık tramla çalışmaktadırlar. Bu meydan okumalarla rotec firması da yüzleştiğini gördü. Rotec işletme müdürü Mario Busshoff bu konudaki düşüncelerini şöyle ifade etmektedir: “ Dar bandlı baskılarda ilk bakışta, etiket baskı için sleeve’lerde ortaya çıkabilecek kros ayar doğrulukları açısından  pek az zorluklar ortaya çıkabilir.” Karşılaştırma yapıldığında, merkezi silindirli makinelerde flekso ambalaj baskısının, etiket baskılarında sürekli olarak baskı kalıpları için yüksek beklenti anlamına gelen, daha yüksek tram sıklıkları kullanılmaktadır.

Dar ebadlı web baskının özellikleri
Etiket baskı alanında baskı silindirinin kullanımında, ustalar band genişliğinin tamamında yararlanmaya alışmışlardır. Bu nedenle, baskı kalıpları kenar bölgesinin içine kadar yüksek bir form sabitliği göstermek zorundadır. Radial ve axial tur doğruluğu  beklentileri veya her şeyden önce çap doğruluklarının tolerans değerleri en fazla milimetrenin  yüzde biri gibi çok küçük değerlerdedir. Bu verileri plastikten imal edilen sleeve’ler için yerine getirmek, metalden yapılan baskı silindirlerine kıyasla daha zordur. Eğer sıkıştırılabilir sleeve kullanarak, flekso baskıdaki baskı özelliklerinin pozitif etkilenmesi hedefleniyorsa, gözenekli malzeme yapısına rağmen yüksek doğruluğa ulaşmak zorunludur. Örneğin makinedeki üretim işlemleri esnasında oluşabilecek sıcaklık değişiklikleri de, radial ve axial tur doğruluğunu olumsuz etkilememelidir. Flekso baskı sleeve’nin boyutundaki sapmalar, mutlaka register problemlerine neden olur.

Etikete özel versiyon geliştirildi
Tanımlanan beklentilerden dolayı sleeve üreticisi rotec, özel olarak etiket alanı için düşünülen ve müstakil bir versiyon olan “Blue- Light” serisini geliştirdi. Blue Light Label markasıyla tanınan yeni ürün, kılıfın dış kenarlarına kadar yüksek bir form istikrarı göstermektedir. Baskı özellikleri ve kullanım ömrü, standard versiyon olan Blue Light’a karşılık daha da iyileştirilmiştir. Ayrıca yeni geliştirilen, sentetik reçine ve bağlayıcı maddelerden oluşan çok katmanlı yapı, sık kullanımlarda dahi değişmeyen ürün özellikleri garanti etmektedir. Buna ilave olarak, daha önemlisi üstün boyut stabilitesi,baskıda sleeve’nin sabit paralelliği ve tam register doğruluğu da sayılabilir.

Blue Light sleeve’leri 12 mm’den başlayan duvar kalınlığı ve 600 mm’ye kadar olan bir tabla genişliğinde temin edilebilmektedir. Dayanıklı ama aynı zamanda hafif olan sleeve’ler köpüklü yapıştırıcı band ile konvansiyonel kalıp montajı için düşünüldü. Bu sleeve’ler tüm kalıplar ve yapıştırıcı band kalınlıklarına uygunluk göstermektedirler. Ayrıca 75shore D sertliğiyle poliüretandan oluşan yüzey,  oldukça aşırı bir dayanıklılığa sahiptir. Yüzey, kesme ve çizilmelere ve de çözücü maddelere karşı dayanıklı olup, yapıştırıcı band’ların kolayca sökülmesine imkan tanır.

Labelexpo 2007 fuarında Blue Ligh Label sleeve’leri,  Gallus, Nilpeter, MPS ve Gidue baskı makinelerinin demolarında kullanıldı. Yeni sleeve’ler ile, MPS gibi makine üreticilerinin de onayladığı hissedilir derecede bir kalite sıçraması yakalandı.

Modern makineler sleeve teknolojisiyle birleşti
Eğer matbaalar dar bandlı baskı alanında sleeve kullanımını planlıyorlarsa, rotec’in verdiği bilgiler çerçevesinde ve imkanlar dahilinde uygun makinelerle bu teknolojiye geçmeleri tavsiye edilmektedir.
Ne kadar modern  makine kurulursa, yeni sleeve teknolojisinden o kadar çok yararlanılacağını Gallus firmasından Thorsten Solz ifade etmektedir. Ve bugün pratikte daha büyük bir kesimde halen  baskıya hazır klişeler sleeve’lere yapıştırılmaktadır. Yeni sleeve teknolojileri çok daha fazla imkanlar sunmaktadır. Bu teknolojiyle işe geçiş sürelerinin kısalması, üretimin hızlanması ve baskı kalitesinin yükselmesi ve tüm bunlar  maliyetlerde ciddi oranda tasarruf sağlandığı halde gerçekleşmektedir.
 

Avantajlar veya dezavantajlar
Sleeve’lerin dezavantajları olarak yatırım maliyetleri ve depolama için yer gereksinimi gündeme getirilmektedir. Mahlberg’teki Gundlach Logo firmasının teknik müdürü Michael Jagiella bu durumu böyle görmemektedir. İşletmesi, toplam beş dar bandlı baskı makinesi ile üretim yapmaktadır. Üç makine üzerinde sleeve teknolojisine geçilmiştir. Blue Light sleeve’lerini kullanmadaki en önemli nedenler arasında, tedarik esnasındaki maliyet tasarrufları sayılmaktadır. Eski donanımlarda her baskı uzunluğu için uygun dişliler ile bir baskı kazanı ve format diski gerekliydi. Buna karşılık, üzerine her türlü formatın uygunluk göstereceği ve format bileziğinin itelenmesine izin veren taşıyıcı bir silindir yeterli olmaktadır. Diğer yandan Michael Jagiella’nin verdiği bilgilere göre, hammaddesi plastik olan sleeve’ler daha rahat bir şekilde depolanabilmektedir. Ve bu sıralarda özellikle Gundlach Logo firmasına sıklıkla gelen farklı çeşitlilikteki işler için makine dışında baskı kalıbına montaj yapabilme özelliği, son derece önemli avantajlar sunmaktadır.

 

Sleeve değiştirme işlemi
Gallus yapımı dar ebadlı web (Narrow web) flekso baskı makinesinde sleeve değiştirme işlemi
 

Blue Light Label
Rotec tarafından özel olarak dar bandlı baskıda kullanmak için geliştirdiği yeni sleeve tipi  Blue Light Label

Sleeve duvar kalınlığı
Farklı ebat uzunlukları, uyarlanmış sleeve duvar kalınlıklarında uygulanmaktadır.
 

Baskı kalıbı sleeve'i
Baskı makinesinde baskı kalıbı-sleeve’den görüntü

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.