Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 22 Eylül 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
FLEKSONUN AMBALAJ BASKISINDAKİ ALTIN ÇAĞINI DEVAM ETTİRME GAYRETİ

Yazdır E-posta

Cafer KÖROĞLU
Matbaa Mühendisi

FLEKSONUN AMBALAJ BASKISINDAKİ ALTIN ÇAĞINI DEVAM ETTİRME

GAYRETİ

Merkezi silindirli flekso baskı makinelerinin geliştirilmesiyle flekso baskı için uzun süre devam edecek bir zafer başlamış oldu. Diğer kalıplara kıyasla fiyatı uygun fotopolimer kalıplarla tifdruk baskıya oranla flekso baskıda yüksek register doğruluğu ile daima iddialı motifler basmak mümkün hale gelmiştir. Birçok işin pahalı tifdruk baskıdan düşük maliyetli flekso baskıya yönelmesiyle, flekso baskıda olağanüstü bir yenilik hamlesi başlamış oldu.

Teknolojik gelişmeler bilinçli olup, flekso baskı hep yoğun ve başarılı bir şekilde tifdruk baskının yüksek kaliteli ambalaj baskılarını kendine çekmeyi denemektedir.  Tüketim alışkanlıklarının değişimiyle gözle görülür derecede küçülen lor ölçüleri ve asıl güçlü tarafı yüksek tirajlı işlerin baskısı olmayan baskı yöntemleri için yeni bir şans doğurmaktadır.
Nyloflex® infinity- polimer kalıp ve sleeve'in  lazerle direkt gravürlenme yoludur.

Bu alandaki çalışmalar ilk kez drupa 2000’ de tanıtıldı. BASF baskı sistemleri tarafından polimer kalıplarının geliştirilmesine tutarlılıkla devam edildi. Aynı paralellikte yeni geliştirilen ürünler piyasaya sunuldu. Bu teknoloji ham kalıpların işlem basamaklarını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca ham sleeve’ den bitmiş baskı formunun üretimi, yüksek derecede tekrarlanabilir verimlilik ve kalitede hazırlanmaktadır.

nyloflex® infinity teknolojisinin can alıcı noktası bu işlem basamakları için geliştirilen polimer kalıplardır.
Özel hazırlanan reçeteler lazerle gravür sırasında malzemenin erimesini engellemekte ve öncelikle polimer malzemesinin bu teknoloji için uyumlu hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Ve nihayet eksiz flekso baskı formu gelişmelerindeki liderliğe ilave olarak, tifdruk baskının son ağırlıklı yanı olan eksiz motif de, flekso baskı tarafından kısa bir süre önce ele geçirilmiş oldu.

1 Temmuz 2006`da  Flint Group Printing Plates, yeni nyloflex® teknolojisi ile üretimi tamamlanan eksiz polimer sleeve  ürününü piyasaya tanıttı. Bu emsalsiz teknoloji, ilk kez  fotopolimer eksiz sleeve`lerin repro atölyelerinde ve matbaalarda kendi özel tesislerinde ve ihtiyaç halinde kısa sürede    üretimine imkan tanımaktadır.  
 


Nyloflex® infinity alet dizisi üzerinde  konvansiyonel montaj sleeve, yapıştırıcı band ve bunun için geliştirilen nyloflex  flekso kalıbının kullanımı ile üç aşamada gerçekleşen işlemler neticesinde eksiz bir polimer sleeve üretilmiştir. Böyle ham bir sleeve bir saatten az bir sürede  lazerle nüfuz etme sonucunda kılıf tabakası islenmekte ve devamında konvansiyonel ovalleştirme uygulamalarına hazır hale gelmektedir. Sleeve´nin yapı ve genişlik özellikleri değişken olup, ilgili beklentilere göre uyarlanabilir yapıdadır.  Nyloflex® infinity alet dizilerini, nyloflex® infinity cutter(kesici), nyloflex®  kalıbının itina ile kesimi için düzgün bir kesim masası, yapıştırıcı band ve kalıbı montaj sleeve ve nyloflex® infinity merger üzerinde açabilmek için nyloflex infinity mounter içermektedir. Bu alet dizileri yardımıyla, kalıp bitişinin bağlantısı üzerinde  eksiz bir polimer sleeve üretilmiştir. Diğer yöntemlerde kalıp çatlaklıklarını kapatmak için  aşırı derecede hatasız koşullar uygulanmak zorunda iken,  nyloflex® infinity`de bu işleme, kıyaslanabilir dikkatli usullerle ulaşılmıştır. Böylece bu malzemenin ışığa hassas  özellikleri muhafaza edilmiştir.

 Montaj sleeve`nin çok defa kullanım imkanı ve  ana sleeve`den bağımsız serbest genişilikte seçilebilir özelliği mevcuttur. Ayrıca polimer tabakasının yapılandırılma yöntemi, olağanüstü bir malzeme etkinliği gösterir. Nyloflex® infinity teknolojisi, büyük tercih imkanı olan, mevcut ticari montaj sleeve işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu teknoloji,  matbaa’da her gün farklı bir talebi karşılayan baskıcı ve repro tesisi için gerçek bir  alternatif durumundadır.    İşlemlerin esneklik ve etkinliği sadece tifdruk baskının rekabetteki pazar payını kazanmakla yetinmeyip, eksiz tasarımın kural olduğu alanlara karşılık nyloflex® infinity sleeve`leri, flekso kalıplarına ekonomik bir alternatif olabilmektedir. Çünkü nyloflex® infinity sleeve´in kullanım ile zaman ve personel ihtiyacına yönelik geleneksel montaj işlemleri ortadan kalkmakta ve artık yüksek baskı hızları hedeflenebilmektedir.
Nyloflex® infinity ITR yöntemi hem klişe tesislerinde, hem de matbaalarda kısa sürede ve diğer kalıplara kıyasla daha az işlem basamağı ile yüksek kaliteli eksiz flekso baskı formlarının oluşumuna imkan tanımaktadır. 60 dakikadan daha kısa bir sürede eldeki kılıflarla eksiz sleeve’ler üretilebilmektedir. Bunlar gravür işlemine, ya direkt tabi tutulmakta ya da işlemeden sonra siyah bir (ablation) tabaka, dijital olarak pozlandırılabilmektedir.

6 Mart 2007 tarihinde İsviçre’de gerçekleşen meslek gününde Flint Group’tan Markus Mühlfeit flekso baskının geleceği hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti: “Düşük tiraj, zamanında iş teslimatı, yüksek baskı hızı ve sürekli artan kaliteli baskı v.b.  Hep bu arka plandaki beklentiler, daha az işlem basamağına sahip basit tekniğe sahip olan bir sisteme ihtiyaç göstermektedir. Bu doğrultudaki hedeflere ulaşmada Flint Group kendi ürünü nyloflex infinity sunmaktadır. Bu üründe ana sleeve yüzeyi polimer ile işlendikten sonra konvansiyonel veya direkt gravür işlemine tabi tutulabilir.”

 Bu sistem Markus Mühlfeit’ın açıklamalarına göre malzeme bağlamında ve alt yapı bakımından olağanüstü esnekliktedir.” Şüphesiz sleve üretim yatırımı için ek aletler gerekmektedir. Ama bu arada ana sleeve 20 defaya kadar tekrar işlenebilmektedir. Ayrıca bütün yüzeyin polimer tabakasıyla işlenme zorunluluğunun olmaması maliyetlerde önemli oranda tasarruf sağlamaktadır.”

Bugün mevcut lazer teknolojisi ile bir metrekarelik ve 1270 dpi çözünürlüğündeki alanın gravür işlemi yaklaşık 50 dakika sürmektedir.

İsviçre’deki meslek gününün diğer iki sunumu da klişe yapıştırıcı bantlar hakkında yapıldı. Rolf Becher ilk önce köpüklü yapıştırıcı bandın yapısı hakkındaki genel bilgileri şu cümlelerle ifade etti: “Kullanılan köpük tek veya çift tarafı esnek yapıdaki polietilen ile güçlendirilebilmektedir. Burada iki varyasyondan birinin tercihi, elbette o anki üretim felsefesine yönelik bir soru niteliğindedir. Baskı sonucunda kesin belirleyici husus yalnızca köpük reçetesinin baskıda göstereceği tepkidir: Köpüğün tepki gücü ne kadar az değişirse, baskı kalitesi de o kadar muntazam olur. Yeni üründeki homojen bir köpük dağılımı ile bu hedefe ulaşılacaktır.”

Flekso ve tifdruk baskının dünya haritası üzerinde eşit şekilde dağılmadığı bilinmeyen bir gerçek değildir. Amerika flekso baskıda pazar payında tifdruk baskıyı açık farkla geride bırakırken, buna karşılık Asya’da tam tersi olmaktadır.  Tabii Avrupa’da da farklılıklar göze çarpmaktadır.

Meslek dünyası gittikçe her iki baskı yönteminin de tercih edilen tarafı olduğu fikri etrafında birleşmektedir. Flekso baskı, gerçekleşen yeni teknolojik gelişmelerle birlikte sektörümüzün ambalaj baskısındaki payını arttırarak devam ettirecektir.

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.