Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KODAK THERMAL DIRECT - I

Yazdır E-posta

Cafer KÖROĞLU
Matbaa Mühendisi

KODAK THERMAL DIRECT - I

Resmi tanıtımdan beri işlemsiz Kodak Thermal Direct- baskı kalıpları EAMER pazarında ( Avrupa, Afrika ve yakın Doğu’ da).  2006 yılının başında150’ den fazla müşteri  bu kalıpları kullanmaya başladı.

İşlemsiz Kodak Thermal Direct, piyasada yaygın olan CTP sistemleri ( IR- Lazer, 830 nm) ile pozlandırılabilir. Kalıp alüminyum taban üzerinde eşit dağılan özel polimer tabakadan oluşur. Pozlanma esnasında termal bir polimerizasyon meydana gelir. Bununla tabaka partikülleri çözülmez. Pozlandırmadan sonra Thermal Direct kalıp hemen baskı makinesine bağlanır.  Baskı sırasında yıkama  fonksiyonuyla  kalıp, baskı makinesi dönmeye başladıktan sonra nihai çalışma durumuna gelir. Ön nemlendirme kalıbın pozlanmamış bölgelerindeki polimer tabakasını kabartmaz.  Kalıba değen mürekkep merdaneleri devreye girdikten sonra baskı mürekkebi sürekli akıcılığıyla kalıp yüzeyinde çözülen polimerizasyon katmanını ilk kağıt tabakaları
üzerinde kağıtla beraber atılır.

İşlemsiz Kodak Thermal Direct kalıpları pozlandırmadan sonra, baskıdan önce hiçbir işleme veya son işleme tabi tutulmamaktadır. Sektörde varolan tek ticari işlemsiz baskı kalıbı: Geleneksel elektro- kimyasal yüzey nüfuzu  ve anodize edilmiş alüminyum bir kalıptır. Matbaalar basit bir şekilde Thermal Direct’ e geçebilir. Çünkü bu kalıplar, kullanış ve baskı makinesi üzerindeki reaksiyon özellikleri bakımından yüzeyi önceden işlenmiş alüminyum tabanlı ofset kalıp özelliklerini göstermektedir. İşlemsiz kalıp, thermo teknolojinin 4. nesil özelliklerini sergiler ve bütün Thermo- CTP sistemlerinde pozlandırılabilir.

Kullanıcılar yatırım esnasında açık maliyet tasarruflarından yararlanır ( kalıp açma makinesi ve/ veya banyo- / kalıp açma istasyonuna gerek kalmaz). Kimyasal malzeme sarfından ve yerden tasarruf sağlanır. Ayrıca sabit işlemler sırasında kullanılan tüm kimyasal adımlar da ortadan kalkar. Çoğunlukla CTP sistemlerinde özel bir işlemsiz  opsiyonlu donananıma ihtiyaç yoktur. Çünkü Thermal Direct  kalıplarda işlem basamakları yoktur.

Kodak EAMER dijital baskı kalıpları için bölgesel pazarlama müdürü John Pratt diyor ki: ‘Thermal Direct üretimi ile müşterilerimiz gerçek işlemsiz baskı kalıplarımızı kullanarak  teknik ve finansal avantajlar elde ettiler ve böylece THERMAL DİRECT sektörde aşırı derecede başarılı bir ürün haline geldi.’ Ve şöyle devam ediyor: ‘ Kalıp açma işlemlerinin tamamen bertaraf edilmesi, kalıp işleme üniteleri, kalıbın pozlandırılmasından baskı makinesine bağlanana kadar geçen süreçteki kimyasal tasarrufu matbaalara fevkalade maliyet avantajları sunmaktadır. Çünkü bunun dışında kimyasal işleme sırasında kalıp kalitesinde meydana gelen sapmalar devre dışı kalmakta, işe geciş ve malzeme maliyetlerinde gözle görülür tasarruflar ortaya çıkmaktadır.’

Kodak EAMER bölgesel satış müdürü Kevin Cazabon ekliyor: ‘Thermal Direct kalıpları  bugün piyasada mevcut olan tüm Thermo- CTP sistemleri ile uyumludur. Hem şu an KODAK MAGNUS 400- CTP sistem kombinasyonumuzla işlemsiz KODAK THERMAL DİRECT kalıpları ideal anlamda matbaaların tüm beklentilerini karşılayarak B2 formatına kadar üretim gerçekleştirilmektedir. Küçük ticari matbaalar için anahtar teslimi çözüm sunarak ve yüksek verimlilikte üretim ve kaliteye ulaşarak bugün ve gelecekteki otomotikleşme imkanlarını hızlandırmaktadır. Mükemmel FM tramla birlikte gerçek miktarda ve resmin istikrarlı oluşumu için ideal bir çözüm bulunmaktadır. Bugünkü yoğun rekabet ortamındaki acımasız piyasa koşullarında kullanıcılara ancak sıçrama yaptırabilecek çözümler yardım edebilir.’

Kodak Thermal Direct kalıpları yaygın olarak satılan 8 sayfaya kadar olan ebatlar  temin edilebilmektedir. Kalıbın tipik kullanım alanları tabaka ofset baskıda 3B formatına kadar küçük ve orta trajlı işlerde, dar ebatlı veb baskı ve genel ince tramlı işlerde tercih edilir.Kalıplar özellikle katı çevre ve arıtma yükümlülüklerine uygunluk gösterir. Kalıp işleme üniteleri ve kimyasal depolama  yeri olmayan ve de banyo makineleri için gerekli atık tesisatı bulunmayan matbaalara en uygun çözüm özelliğini taşır.

Kodak Magnus 400 Kalıp Pozlandırıcı

Süratli baskı kalıp oluşumu, üstün kalite ve esneklik gibi nitelikleriyle işletmenize değişmeyen bir profil kazandırır.

Kodak Magnus 400 kalıp pozlandırıcı hem küçük hem de büyük matbaalarda kullanım kolaylığı, resim kalitesi ve modern verimlilik sağlar. Etkileyici nitelikteki verimli üretim ile Magnus 400 kalıp pozlandırıcı ailesi saatte 28 kalıp pozlandırarak güvenli bir yatırım olduğunu ispatlamıştır. Ana modelden yüksek hız sistemli Kodak SQUARESpot’ a kadar resim oluşturma teknolojisindeki her Kodak kalıp pozlandırıcı kalite ve güvenirlikle gelecekte yüksek üretim beklentilerini karşılayacak ilave donanım imkanlarına uyarlanabilir özelliktedir.

Tam kapasiteli 6 sayfa silindir ebadıyla Magnus 400 kalıp pozlandırıcı, çok sayıda kalıp ebadı üzerinde resim oluşturarak, piyasadaki pazar payını arttırmıştır.

Modüle etme ve otomatikleştirme,  verimli üretimi arttırır ve maliyet düşüşünü sağlar

Magnus 400 kalıp pozlandırma ailesi kendisini ileri derecede değişmiş ve otomatikleşmiş olarak tanıtır: Matbaalar ürün talebine uygun çeşitli alanlarda, resmin oluşması ve hız seçenekleri arasında seçim yapabilmektedirler.

Yarı otomatik sistemi çok sınırlı bir kalıp yerleştirme alanına sahiptir ve ContiousLoad üzerinde  sürekli kalıp üretiminde daha hızlı üretim ve yüksek verimlilik sağlanır. Bir kalıpta resmin oluşması anında hemen ikinci kalıp giriş için uygun pozisyona gelir.

Yüksek verimlilikte üretim ve daha sınırlı eleman ihtiyacı için  müşteriye özel opsiyonel bir register kalıp delme sistemi sunulmaktadır. Bu çözüm seçeneği, tam otomatik kalıp pozlandırma sistemine entegre edilerek, problemsiz bir üretim gerçekleşir.

Tek kaset veya çoklu kaset ünitesi 150 kalıptan fazla kapasitesi ve üç kasetle tam otomatik olarak makine kullanıcısına gerek kalmadan çalışmasına saatlerce devam eder.Doğru kalıp formatı ve iş parametrelerine uygun ön ayarlar otomatik olarak seçilir.Her kalıp otomatik olarak makineye yüklenir, kalıp ara kağıdı alınır ve kalıp doğru register değerlerini sahip olacak şekilde delinir (opsiyonel). Pozlandırılan kalıplar otomatik bir online banyo makinesine devredilebilir.

Magnus 400- Kalıp Pozlandırıcı:
etkin ve ekonomik

Magnus 400 kalıp pozlandırıcısı yeni pozlandırma kafasıyla, alışılmışın dışında bir pozlandırma hızına ulaşmaktadır. Saatte 21 kalıp pozlandırarak toplam işleme süresi oldukça kısalır ve verimli üretim gerçekleştirir. Sistem 100’ lük tram değerine kadar yüksek kaliteli tram elde edilmesine imkan vermekte ve Kodak Staccato 25 mikronluk(µm) tramlama ile yüksek resim kalitesini desteklemektedir. Basamaksız değişken çözünürlük, ilgili iş için optimal incelikte resim oluşumunu  garanti eder.

Magnus 400 Quantum Kalıp Pozlandırıcısı: SQUAREspot azami doğrulukta kros ile hassas resimlendirme

Magnus 400 Quantum kalıp pozlandırıcı, Kodak’ ın 4 sayfa CTP serisi içerisinde yıldız model olarak yer alır. Eğer tam otomatik modele karar vermişseniz, güçlü performans ve  yüksek üretkenlikte bir pozlandırma makinesi elinizde bulunmaktadır. Magnus 400 Quantum kalıp pozlandırıcı saatte 28 adede varan kalıp  ve SQUAREspot thermo resimlendirme teknolojisiyle etkileyici verimlilikte üretim gerçekleştirir. Staccato bağlantısıyla 10- veya -20 mikronluk (µm) tramlama ile SQUAREspot sizlere gerçek fotoğraf değerinde bir baskı kalitesine ulaşmanızı sağlayarak, böylece işletmenizin rakiplerine fark atmasını sağlar.

Maliyetleri ve çevre yükümlülüklerini işlemsiz ve kimyasalsız kalıplarla azaltın
 
Magnus 400 kalıp pozlandırıcı ailesi, işlemsiz Kodak Thermal Direct kalıpları hem de  kimyasalsız ve diğer işlemsiz kalıplara uyum sağlamaktadır. Bu alternatif kalıplar, fiyatları hissedilir derecede düşürmektedir. Çünkü artık pahalı banyo kimyasalına ve banyo makinesine gerek kalmaz, zaman alan işlem basamakları ortadan kalkar ve matbaalar için son derece önemli olan yer tasarrufu sağlanmış olur. Bunun dışında, bu kalıp üretim formu geleneksel kalıp hazırlamaya kıyasla son derece çevreci bir yöntemdir.

Kodak iş akış çözümlerine sorunsuz entegrasyon

Magnus 400 kalıp pozlandırıcı Kodak iş akış çözümleriyle birlikte sorunsuz çalışır ve kapsamlı bir baskı öncesi sistemin tamamlayıcı bir parçası konumundadır. Kalıp pozlandırma diğer firmaların iş akış sistemlerine uyumlu ve sorunsuz entegrasyon yapılabilmektedir.

Kimyasalsız Kodak Thermal Direct ofset kalıplarının kullanılmasıyla elde edilecek yüksek kalite, aşağıdaki örnek matbaada olduğu gibi Dereli Graphic tarafından küçük ve orta ölçekli  matbaaların hizmetine sunulacaktır.

Bir Rüya Gerçek Oldu
Oing Matbaası işlemsiz Kodak Thermal Direct kalıpları ile çalışıyor

Oing Druck GmbH & Co. KG firması batı Münster bölgesinin Südlohn yerleşim biriminde, Hollanda sınırına çok yakın bir mesafede yer almaktadır. Piyasadaki sıkı rekabet ortamına 12 çalışanıyla etkin bir şekilde rekabet edebilen sayılı firmalardan biridir. Aile şirketi  kuzen Hans Günther Oing ve Bernd Oing tarafında idare edilmekte ve müşterilerine bütün yönleriyle tipik ticari iş alanında  hizmet vermektedir.

İşletmenin baskı makine parkı, 2000 yılında satın alınan CIP3 bağlantılı bir adet beş renkli tabaka ofset baskı makinesinin yanında bir adet çift ve iki adet tek renkli ofset baskı makinelerinden oluşmaktadır. Küçük mücellithanesindeki düz bıçak, katlama, harman ve delme makinesi ile 5.000 traja kadar olan işler bu çatı altında işlenmektedir. Büyük trajlı mücellit işleri dışarıda yaptırılmaktadır.

İşlemsize geçiş

2005 yılının sonlarında Oing matbaası CTP üzerinde işlemsiz kalıp üretimine Kodak’ ın ticari ortağı D&K Media Solutions firmasının desteğiyle geçti. Dört sayfa alanında işlemsiz  CTP paketi, termal kalıp pozlandırıcı  maksimum 680mm x 750 mm ebadıyla sınırlı hız versiyonundaki yarı otomatik Magnus 400, iş akış istasyonu ve Kodak Thermal Direct kalıplarından oluşur. Bu formatta saate 18 kalıplık üretimle verimli bir CTP çözümü oluşturulmakta ve beş renkli tabaka ofset ve diğer 3 baskı makinesinin tüm kalıp ihtiyacını karşılamaktadır.

Uzun süre korunan bir istek
Hans- Günter Oing’ in baskı öncesi için  özel bir zaafı vardı. Onun için işlemsiz CTP’ ye geçiş özellikle cazip bir durumdu. Çünkü o böylece bütün repro bölümünde kalıp açma işlemindeki kimyasal kullanımından tamamen kurtuluyordu. Bu adım için çıkış noktası  CTF (Bilgisayardan filme) sistemi idi. 2000 yılından beri  register delikleriyle yapılan kapalı pozlandırma neticesinde, tam tabaka film uygulaması sonucu mükemmel pozitif kalıp kopyalama işlemi gerçekleşmiştir.Daha drupa 2004’ te Oing işlemsiz dijital kalıp üretim çözümlerini incelemişti. Ve mümkün olsaydı daha önceden bu teknolojiye geçmeyi planlamıştı. Oing Kodak Thermal Direct kalıb özelliklerini öğrendikten sonra,  kalıpta aradığı her şeyin mevcut olduğunu gördü: pozlandırma, kalıbı baskı makinesine alma ve baskıya geçiş. Pozlandırmadan sonra baskı resmi üzerinde açık mavi ve orta mavi tonları arasında zayıf kontrast göstermektedir. Bu ayrıntı mevcut iş için renk özetini tanıyarak, kalıpların doğru baskı ünitelerine takılmasını düzenler.

İş akışına  basit entegrasyon

Yeni CTP çözümü dijital üretim akışına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmektedir.
 Dijital tabaka montajı Kodak Preps ile paralel olarak gerçekleşmektedir. Formları CIP3’ e göndermeden önce nihai olarak Magnus 400 gönderilir, Plotter’ den form prova alınır ve son kontrole tabi tutulur. Hans Günther Oing CIP3 kullanımının komplike olmadığını ve eski Harlequin- RIP’ ten daha verimli üretim yaptığını düşünüyor. Başlangıçta o ve çalışanları Preps hakkında daha fazla şey öğrenmek zorunda idiler. Halbuki baskı öncesi CTF sistemiyle üretim hatırı sayılır hızda gerçekleşmesine rağmen, şimdi bir kez daha hızlanmış oldu.  Bugün bütün baskı form üretiminin komple işleyişi adeta ayrı bir işleyiş haline geldi.

Ve malzeme maliyeti?

 Hans Günther Oing bilgilendiriyor: Evet, Thermal Direct kalıpları satın alırken normal bir CTP kalıbından pahalı, ancak bu yolla şimdi, yüksek kalite ve çevre dostu ofset kalıpları üretiyoruz. Bir yıllık ihtiyaç olan yaklaşık 2.500 m² baskı  kalıbı sarfiyatındaki fazla olan maliyetler, banyo makinesi, kimyasal, enerji, temizleme ve bakım giderlerindeki tasarruflarla telafi edilmektedir.
Oing matbaasında baskı ustaları Kodak Thermal Direct ile kısa sürede randımanlı üretime geçmeyi başardılar.


Stajyer Lisa Schmeing Magnus 400 masasına kullanım için bir adet Kodak  Thermal Direct kalıbı yerleştiriyor. Kompakt yapılı  CTP makinesinin arkasında pozlanan kalıplar için küçük bir palet ünitesi görülmektedir. Hepsi bukadar!

Çünkü kalıp, bir yandan kağıt, baskı mürekkebi veya nemlendirici su ilavesiyle olan ilişkide hiçbir sınırlayıcı özellik göstermemektedir, diğer yandan tabaka ofset makinelerinde kalıpla baskı yapmak için ayar değişikliği gerekmemektedir. Ancak başlangıç safhasında baskı ustası, nemlendirici maddesindeki PH değerinin doğruluğunu biraz gözden kaçırmamalıdır. Çünkü kalıp yüzeyinde iş olmayan alanlardaki emülsiyon atıkları makine içerisinde nemlendirme ünitesine akıp karışacağı tahmin edilmekteydi. Ama tahmin edilenler tespit edilmedi. Makine çalışırken kalıpla normal baskıya geçinceye kadar 9 ila 15 tabaka basıldıktan sonra iyi kalitede baskı üretimine geçilir. Oing şöyle ilave ediyor: » Başlangıçta baskı makinesinde sıklıkla nemlendirici su filtre değiştirilmesi gerektiğini veya diğer yandan pozlanmamış kalıp katmanının temizlenmesi gerektiğini düşündük. Hayır şimdiye kadar koktuğumuz başımıza gelmedi « diyor. Baskı form üretimindeki uzun ince süreç ve Kodak Thermal Direct ile kısa sürede baskı makinesinde üretime geçiş olanağı, işletmenin iş yapısına tamamen uygunluk  göstermektedir. Birçok küçük trajlı işlerde 50.000 tabaka baskı sonrasında kalıplar uçmaktadır. Ama işlemsiz Kodak Thermal Direct kalıbı bu beklentilerimize uygun olup, baskı koşullarına bağlı olarak 100.000 tabaka baskıya dayanıklı bir yapıdadır.
CTP’ ye geçişle Oing matbaasında kalite seviyesi sürekli yükselmiştir. Termal pozlandırma sonucu  dengeli bir işleme kavuşmakla avantajlı bir etki oluşturulur, geleneksel kimyasal hazırlama işlemi bertaraf edilir ve bunun büyük etkisi görülür. Prospekt ve katalog baskıları için matbaa parlak yüzeyli kağıtlarda, standart olarak 80’ lik tram kullanmaktadır. Bu hassas iş basamağında %1 ile % 98 tram ton değeri güvenle kalıba aktarılır.

Ziynet eşya katalogları için yüksek doğrulukta tram

Diğer olanaklar Staccato tramlama vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Hans- Günther Oing anlatıyor: » Bu sadece bizim eski bir rüyamız değil, bilakis bu çevrede bilinçli bir ayakta kalma kriteridir «  İşletme ziynet eşya sektörü için broşür ve katalog basmaktadır. Bu müşteri çevresi tarafından uzun süredir  FM- tramlama talep edilmektedir. Staccato tram yöntemiyle basılan reklam materyallerinde, ziynet eşyalarındaki en hassas nüanslar mükemmel bir parlaklıkta basılabilmektedir. Hans- Günther Oing ilave ediyor: » Saat ve ziynet eşyalarının sergilenmesi sırasında çoğunlukla kadife arka plan kullanılmaktadır. Böyle durumlar muare oluşumuna son derece yatkınlık gösterir. Bu problemleri Staccato ile telafi ettik.«  

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.