Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KBA'NIN RADEBEUL FABRİKASINDA GÖSTERİ

Yazdır E-posta

9.000 tabaka/saat lik üretim hızı ile XXLplus-ebatlar ve matbaacılar makinenin üstünde  bu açıklık sadece KBAda bulunur.

ÜRETKENLİK ARTIRIMINI ARIYORUZ: RAPİDA 142 DEĞİLSE RAPİDA 185 / 205'mi?

11 Mart 2010 tarihinde Koenig&Bauer AG (KBA) firmasının Radebeul’de bulunan tabaka ofset fabrikasında ambalaj matbaacılarına yönelik gösterisinin sloganı "XL mi XXL plus mu?" idi. On Avrupa ülkesinden ve ABD’den 160 ambalaj ve büyük ebat baskıcısı bu günde baskı öncesi (Kodak), baskı (KBA) ve baskı sonrası (Bobst) firmalarından 130 x 185cm ve 151 x 205cm‘lik  (XXLplus) ebatların, alışagelmiş 100 x 142cm’lik (XL)  ebada göre teknik ve ekonomik avantajlarını öğrendiler.

Gösterinin yıldızı Suudi Arabistan’da yerleşik ticaret ve medya devi Al Beyan tarafından satın alınan yüksek otomasyonlu, yedi baskı, iki lak ve üç kurutma üniteli dev bir Rapida 185 (ebat 130 x 185 cm) idi. 33 metre uzunluğunda ve bir kaç yüz ton ağırlığındaki süper jumbo, karton ve oluklu mukavvaya baskı yaparken etkileyici potansiyelini gösterdi. Kardeş makinesi ve biraz daha da büyük ebatlı Rapida 205 (151 x 205 cm) ile beraber ambalaj baskısında çokça kullanılan altı renkli lak üniteli ve 102 x142 cm ebatlı bir Rapida 142 ile kapasite ve ekono-miklik anlamında karşılaştırıldı.

Ralf Sammeck açılış konuşmasını yapıyor.

Ralf Sammeck açılış konuşmasını yapıyor.

KBA’nın satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ralf Sammeck’in açılış konuşmasından hemen sonra makine baskıya sokuldu. Üretime paralel olarak Kodak firmasının iş akışı çözümleri departmanı satış müdiresi  Beatrice Lässig, „Büyük ve süper büyük ebatlı ambalaj baskılarında baskı öncesi – otomasyon avantaj sağlıyor!“ konu başlıklı bir sunum yaptı. Özellikle parmak bastığı konu, amblaj baskısının kalitesinin, üretim etkililiği ve ekonomikliğinin doğrudan baskı öncesine bağlı olduğudur. Büyük ebatlı Kodak  CTP sistemleri pozlamada termal ve SquareSpot-Teknolojilerini kullanmakta ve bu sayede kalıp üretimi problemsiz oluyor ve hassas tekrarlanbilirlik elde ediliyor. Kodak Magnus VLF Quantum kalıp pozlandırıcıları, Rapida 205’e kadar tüm ebatları pozlayabilmektedir. Pozlandırıcılar modüler yapıları ile upgrade edilebilirlikleri ve değişik hız ve otomasyon paketleri sayesinde değişik üretim ihtiyaçlarına cevap verebilmektedirler.

Kodak: Tüm ebatlar için pozlandırıcılar.
Prepress-iş akışına kontrollü ve yüksek kaliteli baskı öncesi ve baskı üretimi eklenmesi ge-rekmektedir.  Prinergy Powerpack iş akış sistemi ambalaj sanayi için gerekli tüm işlevselliği sunuyor ve çeşitli çıkış sistemlerini doğrudan kumanda ediyor. (CTP, Proof, vs.) Prinergy iş akış sisteminin otomasyonu ayrıca, etkin, hatasız ve rasyonel pre press iş akışı sağlamaktadır. Kodak renk yönetimi ile beraber gelen dijital hardproof ve softproof çözümleri sayesinde seçilen renklere bağlı kalan sonuçların yanısıra, baskıda alınacak olan neticenin güvenilir ön bilgisi alınabiliyor. Burada sunulan seçenekler arasında orijinal basılacak malzeme üzerine yapılan tramlı provalar vardır ki, ambalaj baskısında bu çok önemlidir.

KBA yedi renk, iki lak ve üç kurutma üniteli bir Rapida 185i poster, display ve katlama kutu imalatı yaparken tanıttı

KBA yedi renk, iki lak ve üç kurutma üniteli bir Rapida 185’i poster, display ve katlama kutu imalatı yaparken tanıttı

Ön ısıtmaya gerek duymayan Electra XD, çok yüksek çözünürlüklü DITP veya fırınlama gerektirmeyen Sword Ultra gibi modern termal kalıplar, ambalaj baskısında gerekli yüksek kalite ve kapasite ihtiyaçlarını hem konvansiyonel hemde UV mürekkeplerle karşılamaktadırlar. Kodak IPEX 2010‘da önemli bir yenilik olarak ön ısıtmaya gerek duymayan ve banyoda son derece düşük miktarda kimyasal gerektiren ve baskı kimyasallarına yüksek direnç gösteren Trillian SP kalıbını tanıtacak.

Dev ebat: Rapida 185nin kalıbı 2,4 m² lik baskı sahası sunuyor

Dev ebat: Rapida 185’nin kalıbı 2,4 m² lik baskı sahası sunuyor

Yüksek trajlarda süper jumbolar avantajlı
Büyük ve süper büyük ebatlar arasındaki üretkenlik ve ekonomiklik farklılıklarını piyasada matbaalarda bizzat çalışmış bir usta gözünden, KBA pazarlama müdürü Jürgen Veil tarafın-dan anlatıldı. Örnek olarak alınan üç makine, yani Rapida 142, Rapida 185 ve Rapida 205’de çalışacakların sıralamasından başlayıp, personel masrafları, özel donanımlar ve hazırlık za-manları göz önünde bulundurarak Rapida 205’de iş değişikliğindeki otomasyonun aynı olma-sına rağmen, çalışılan ebadın çok daha büyük olmasından dolayı Rapida 142’ye göre 10 dakika daha fazla zaman gerektiği görüldü. Büyük ve süper büyük ebatlı makinelerdeki deği-şik hazırlık ve yatırım masraflarından ve değişik baskı hızlarından dolayı değişik saatlik ücretler çıkmaktadır. Yüksek otomasyonda ve ortalama 6.000 tabakalık bir tirajda Rapida 142-6+L model bir makine için € 438,00 olurken, Rapida 205-6+L model bir makinede € 585,00 olarak hesaplandı.

30.000 tabaka/saate kadar değişik tirajlar karşılaştırıldığında önceleri iki süper büyük ebatlı makine, daha düşük baskı hızlarından (Rapida 185: 11.000 Tab./saat; Rapida 205: 9.000 Tab./saat) ve daha uzun hazırlık zamanlarından dolayı Rapida 142’ye (max. 15.000 Tab./saat) yaklaşamayacak gibi göründüler. Ancak çıkışta üretilen net m² veya iş hesaplandığında durum hemen değişmektedir. Örnek olarak, 102 x 142 cm ebadında bir tabakaya yaklaşık 16 tipik bir katlama kutu sığarken, Rapida 185’de bu sayı 25 ve Rapida 205’de hatta 36 oluyor. Sonuç: 6.500’lük bir tirajdan itibaren Rapida 185’in üretkenliği Rapida 142’ye göre daha fazla olmaktadır. Rapida 205’de ise bu nokta 5.000’lik bir tirajla erişiliyor.

Karşılaştırma makinesi: Altı renkli ve lak üniteli bir Rapida 142

Karşılaştırma makinesi: Altı renkli ve lak üniteli bir Rapida 142

Ancak araştırmalar derinleştirildiğinde, üretim maliyetlerinin Rapida 185 ile 16.000 ve Rapida 205 ile 12.000 tabakalık bir tirajlardan itibaren Rapida 142’ye göre avantaj sağladığı görül-mektedir. Bu hesaplamalar aşağıya olduğu gibi yukarıya doğru da değişim gösterebileceğin-den yatırım öncesinde ayrıntılı bir analiz yapılması gerekmektedir.

Üretken olmayan hazırlık zamanlarını kısaltmak

KBA tabaka ofset makineleri pazarlama müdürü Jürgen Veil  Super-Jumbo Rapida 185deki gösteriyi sundu

KBA tabaka ofset makineleri pazarlama müdürü Jürgen Veil  Super-Jumbo Rapida 185’deki gösteriyi sundu

Jürgen Veil, sunumunun ikinci bölümünde büyük ve süper büyük ebatta hazırlık zamanı kı-saltması için yapılmış yeni KBA çözümlerini tanıttı. En son KBA yeniliğinin ismi CleanTronic Synchro. İki yıkama kolu sayesinde bu sistem ya kauçuk ve baskı kazanını simultan yıkaya-biliyor yada aynı anda iki yıkama kolu ile kauçuk kazanı yıkanabiliyor ve bu sayede 4 dakika-lık yıkama süresi iki dakikaya çekilebiliyor. İş başına sadece bir defa yıkama yapıldığında bile bu sayede yılda 185 saat kazanılıyor. Tecrübelere göre her 6.000 ila 8.000 tabakada bir yı-kama yapılmaktadır. Bu durumda kazanılan süre 257 saate çıkıyor. Bu senede EUR 115.000,00’lik parasal değere eş gelmektedir. Lak ünitesinin tam otomatik yıkanması da fayda sağlamaktadır: Yılda 1.000 lak değişikliği yapıldığında ve yıkama süresinin 2 veya 3 dakikaya çekilmesi sayesinde senede 130 saatlik bir kazanç elde edilmektedir. Lak kalıp değişikliğinde de durmu benzerdir. Büyük ve süper büyük ebatlı Rapida makinelerindeki lak kalıp otomasyonu sayesinde 2-2,5 dakikada yapılmaktadır. Aynı ebat sınıfındaki diğer makinelerde bu 8 dakika sürmektedir. İş başına bir lak kalıbı değişikliği baz alınarak ve senede 5.551 iş basıldığı varsayıldığında SAPC otomasyonu sayesinde 550 saat veya EUR 246.850,00 hazırlık zamanı tasarrufu sağlanabilmektedir.

Fire ve enerji tasarrufu
Yakınlarda yapılan bir araştırmada matbaalarda fire oranının %14 olduğu açıklanmıştı. Su-numda çözüm önerileri tanıtıldı ve bunların fire oranlarına etkisi hesaplandı. KBA bu hesap-lamaları, Closed-Loop-kalitekontrol sisteminin tasaruflara etkilerini tespit etmek için kullandı. QualiTronic Color Control (inline-renk ayarı), QualiTronic (tabaka kontrol) ve DensiTronic PDF (basılan tabakanın orijinal pdf data ile karşılaştırılması) kullanıldığında fire oranı %3,5 düşürüldüğü ve fire tasarrufunun parasal değerinin senede EUR 280.000,00 olduğu kanıtlandı.

Aynısı enerji konusunda da geçerlidir. 1998 ile 2009 seneleri arasında dünyada sanayide kullanılan enerji fiyatları ortalama %131 oranında arttı. 2030 senesine kadar yaklaşık %100lük artış beklenmektedir. Bundan yola çıkarak matbaa makinelerinin enerji kullanımlarını düşürmek gerekmektedir. KBA bunu özellikle yüksek enerji kullanılan kurutma sistemlerinde hayata geçirmiştir. Yeni kurutma teknolojisi  KBA VariDryBLUE ile kullanılmayan sıcak hava tekrar sisteme katılmaktadır. Bu sayede ısıtma için gereken enerji ciddi bir şekilde azalmak-tadır. Standart kurutucularla KBA VariDryBLUE kurutcuların enerji sarfiyatı konusunda karşılaş-tırılması sonucunda %50’lik bir enerji tasarrufu ve senede 116 ton daha az CO2  salınımı elde edildiği görüldü. Çevreye saygılı ve ekonomik matbaacılık için önemli bir adım. Yedi senelik bir yatırım zamanı göz önüne alındığında neredeyse EUR 250.000,00’lik bir tasarruf sağla-nabiliniyor.

Mayr-Melnhof: Büyük ebatlı kartonlar da kontrol altında
Mayr-Melnhof Karton, teknik müşteri servisi müdürü Herbert Glatz, Radebeul’deki gösteride kuşe karton yapımından ve baskıya hazır karton istifleri hakkında bilgi verdi. Süper büyük ebatlı kartonların yapımının ciddi bir meydan okuma olmasına rağmen değişik su yollarında çeşitli ebat yapımının çeşitli imkanları olduğu söylendi. 2006 ile 2009 seneleri arasında Duplex- ve Triplex-Karton ile Liner çeşitlerinde ebat 6’dan ebat 3b’ye kayma gözlendi. Aynı anda ebat 7 de siparişler arttı. Bu tipik ambalaj kartonlarından bundan daha büyük ebatlı sipariş yüksek meblağda henüz gözlenmedi.

Her matbaacıyı heyecanlandıran görüntü: 25 kutu tek bir XXLplus ebatlı tabakada

Her matbaacıyı heyecanlandıran görüntü: 25 kutu tek bir XXLplus ebatlı tabakada

Bobst: 2m’lik ebada kadar kesim makinesi var
Gösteri „The Future is Large“ “Gelecek büyük” adı altında Bobst tabaka bölümü pazarlama müdürü Sandro Gubinelli ’nin sunumu ile devam etti.  210 x 130 cm ebada kadar ebatların işlenmesinin bugünlerde artık teknolojik normalite olduğunu gösterdi. Kesim otomatları değişik pazarlar için hem ebat olarak hemde değişik kullanım amaçlı olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor. Büyük ebatlı MASTERCUT-serileri ile Rapida 205’in azami ebadına yakın ebat-larda kesim yapılabilmekte. Bu seri daha çok nakil ve sunum amabalajı üreticileri, oluklu mukavva işleyicileriyle POS display imalatçılarına yönelik bir makine olarak göze çarpıyor. 7.500 Tab./saat (MASTERCUT 1.7) veya 7.000 Tab./saat (MASTERCUT 2.1), çalışma hızla-rıyla patentli Power-register sistemi ile dinamik, temassız tabaka kontrolü, kesintisiz tabaka beslemesi ve yüksek derecede otomasyonu ile bu seri kesim makineleri ufak ebatlı kardeşle-rinden geri kalmamaktadırlar.  Sandro Gubinelli, masif karton ve lamine mikro oluklu işletme-lerinde, özellikle gıda ve elektronik ürün ambalajlarının yapımında pazar lideri olan MASTERCUT 145 PER (9.500 Tab./saat) ve SP 162 CER (7.000 Tab./saat) modelleri ile iki üretken model tanıttı. EXPERT veya MASTERFOLD serisi kutu yapıştırma makineleri 2.000 g/m2 masif karton veya tüm oluklu mukavva alanında gereksinimlerin tümünü tamamlamak-tadır.

Sandro Gubinelli ayrıca yatırım için yardımcı bilgiler verdi. Ardından çeşitli hesaplama para-metrelerini gösterdi ve MASTERCUT 145 PER, MASTERCUT 1.7 ve 2.1 modellerinin üret-kenliğini karşılaştırdı. Sonuş tabaka ofset makinellerine benzer çıktı: En büyük makine senelik  27,5 milyon m² ile önde gözükürken, 1,7 model makine daha yüksek gücü sayesinde senede yaklaşık 1,1 milyon fazla tabaka kesmekte. Eğer salt, senede kesilen tabaka sayısına bakılırsa, senede 20 milyon kesilmiş tabaka ile  MASTERCUT 145 PER, MASTERCUT 1.7 serisi makineden 1,7 milyon tabaka fazla kestiği görülecektir. Gubinelli „Her iş diğerine ben-zemez ve çıkış parametreleri daima değişiklik gösterir. Matbaalardaki şartlar da unutulmamalı. Bu yüzden bilerek geniş bir üretim spektrumu sunuyoruz. Size sadece birisine karar vermek kalıyor!“, diye sözlerini bitirdi.

Dünyanın en büyük tabaka ofset baskı makinesinde demo

Rapida 185de basılan ilk tabaka: Neredeyse insan boyundaki display F-dalga olukluya basıldı

Rapida 185’de basılan ilk tabaka: Neredeyse insan boyundaki display F-dalga olukluya basıldı

Tüm teoriler gridir. Bu yüzden bu kadar teorik bilgiden sonra matbaa şartlarına yakın ortamda oniki üniteli bir Rapida 185’de baskı yapmaya başlandı. Yedi renk, çift lak ve üç adet kurtuma ünitesi ile bu süper jumbo belki dünyanın en uzun makinesi değil di ama kuşkusuz şimdiye kadar imal edilen en büyük volüme sahip tabaka ofset baskı makinesidir. Giriş ve çıkışta nonstop-tertibatı, FAPC-tam otomatik kalıp değiştiricisi, ICS- orta kesim tertibatı, ErgoTronic ACR (Video-Register), ölçüm ve ayar sistemi DensiTronic professional ile baskı öncesine bağlantı için LogoTronic bu süper jumbonun önemli aksesuarlardan sadece birkaçıdır.

Dünyada bir ilk: Makine en yüksek hızda çalışırken 130 x 185 cm ebatta non-stop istif değişikliği - hem girişte &

Dünyada bir ilk: Makine en yüksek hızda çalışırken 130 x 185 cm ebatta non-stop istif değişikliği - hem girişte …

& hem de çıkışta

… hem de çıkışta

Rapida 185 önce, bir bira fabrikası için F-dalga oluklu mukavva üzerine tipik bir POS displayi bastı. İş değişikliğinden sonra makinede ışıklı reklamlarda kullanılacak tam saha kaplamalı UV laklı bir  City-Light-Poster basıldı. (Birinci lak ünitesinden primer ve ikinci lak ünitesinden UV zemin laklama). Bu sefer tam otomatik kalıp değiştiricisi sayesinde sadece iki dakika süren kalıp değişlikliğinden sonra makine 210 g/m2 topliner üzerine bir tabakada 25 adet gıda ambalajını son süratte bastı. Birbirinden son derece farklı bu işler sayesinde gelen matbaacılar süper jumbo’nun çok yönlülüğünü gördüler. Büyük ebatlı Rapida’lar ile basılan poster, display ve kitapların yanısıra yüksek kapasiteli katlama kutu pazarı ve yüksek kaliteli, satış noktasında hemen kurulabilecek nakil ambalajları yakında bu makinelerin işleri olacaktır.  Basılabilir malzeme seçeneğinde süper jumboların neredeyse sınırları yoktur. Aynı anda benzer üretim yapılan altı renkli ve lak üniteli bir Rapida 142 örneğinde ambalaj üretiminde alışılagelmiş ebat olan 102 x 142 cm daima önceliği koruyacaktır.

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.