Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KBA'DAN ÖNEMLİ GÖSTERİ

Yazdır E-posta

Image

BÜYÜK EBATTA 4 ÖN 4 ARKA BASKI KBA’DA ARTIK DENENMİŞ RUTİN OLDU 

KBA’nın ön-arka tertibatlı büyük ebatlı makineleri yüksek üretkenlilik isteyen ticari işlerde avantaj sağlıyor.
KBA, Almanya’nın Radebeul şehrindeki tabaka ofset baskı makineleri fabrikasında üretilen 1.000 büyük ebatlı makinenin teslim töreninden sadece birkaç gün sonra, 30.09.2009 tarihinde 4 renk ön ve 4 renk arka baskısının ekonomik ve üretim teknolojileri açısından avantajlarını 120 x 162 cm ebatlı sekiz renkli ön-arka tertibatlı bir makine ile tanıttı.

Avrupa‘nın çeşitli ülkelerinden gelen yüksek tirajlı kitap, dergi ve ticari işler basan yaklaşık 90 matbaanın yanında, Türkiye’den Doğan Ofset Yayıncılık ve Matbaacılık A.Ş. firmasından Osman Altınçekiç ve İlhan Özdamar bu etkinliğe katıldılar. Katılımcılar bu son derece büyük ebatlı makinede 4 üstü 4 baskısının geleceğe yönelik bir fikir olmadığını, klasik kitap baskısının yanında yüksek kaliteli ticari işler ve dergi baskısının gerçekleştirildiğini kendi gözleri ile görme imkanı buldular. KBA uzun senelerden beri büyük ebatlı tabaka ofset makinelerinde ön-arka tertibatı sunabilen tek üreticidir.

Baskı kazanı ceketleri sayesinde devamlı yüksek kalite.
Satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ralf Sammeck‘nin hoş geldiniz konuşmasından sonra tabaka ofset makineleri pazarlama müdürü Jürgen Veil, büyük ebatlı baskı makinelerindeki yenilikleri ve bunların üretkenlik ve ekonomik avantajlarını tanıttı. Bunların arasında çevirme tertibatından sonraki ünitelerin baskı kazanlarına takılan ceketler vardı. Bunlar yoğun renkli işlerde dahi makinenin ömrü süresince yüksek kaliteli işler garanti etmektedir. Bu ceketler sayesinde yıkama zamanları da kısalmaktadır. Baskısız koridorların sayılarının ve genişliklerinin azaltılması sayesinde 120 x 162 cm lik makinelerde basılabilir saha %10 artmaktadır.

Image

Satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ralf Sammeck yaklaşık 90 Avrupalı matbaacıya Radebeul fabrikalarına hoş geldiniz konuşması yaparken

Image

Tabaka ofset makineleri pazarlama müdürü Jürgen Veil Rapida Jumbo makinelerinin teknolojik özellikleri ve ekonomik avantajları hakkında bilgi verirken

Daha kısa hazırlık zamanı – daha yüksek üretkenlik.
4 ön 4 arka tertibatlı sekiz renkli 120 x 162 cm ebatlı bir makinede, aynı ebatlı ve 4 renkli ancak sadece düz baskı yapabilen bir makineye oranla önemli derecede hazırlık zamanı avantajı vardır. Böylece bir sene içinde sekiz renkli bir makinede ortalama tirajı 5.000 adet olan 2.653 adet, 4 renkli ve ön/arka baskılı iş fazla basılabilir. Aynı zaman sürecinde sekiz renkli makinede 28 milyon basılmış tabaka alınmasına karşın, dört renkli makinede „sadece“ 15 milyon tabaka basılabiliyor. Bu üretkenlik artışı sayesinde, dört renkli makineye göre epey daha pahalı olan sekiz renkli makinenin amortizasyon süresi sadece kısa bir süre daha uzun olmaktadır.

Image

KBA fabrikasının  montaj sahasında misafirler sekiz renkli bir Rapida 162a model makinede üç adet yüksek kaliteli formanın baskısına canlı olarak şahit oldular.

Yenilikler üretkenliği arttırıyor.
Yeni yıkama tertibatı CleanTronic Synchro ile kauçuk ve baskı kazanı aynı anda yıkanabilmektedir. Sonuç: Üç dakika daha kısa yıkama zamanı. Rapida jumbo makinelerindeki FAPC-tam otomatik kalıp değiştiriciler sayesinde iş değişikliği başına üç dakikaya kadar zaman tasarufu elde edilebiliyor. Bunlar senede birkaç yüz saat etmektedir. Bu saatlerde üretim yapmak mümkündür. Ayrıca çıkıştaki emici halkaların pozisyonlamasının otomatik olması net üretim miktarının arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Burada hassas ayarlar makine baskı yaparken bile yapılabilmektedir. Benzer ebatlı makinelerde bu ayarların elden yapılması yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Image

Rapida Jumbo makinelerinin yüksek otomasyonları, inline ayar ve kalite sorgulamaları sayesinde makineden çıkan ilk tabaka dahi neredeyse satılabilir kalitedeydi.

Baskı esnasında inline ayar ve kontrol sayesinde istikrarlı kalite.
Denemiş ölçüm ve ayar teknolojisi sayesinde devamlı aynı kalan kalite elde edilir.  KBA, QualiTronic professional ile inline mürekkep ayarı ve aynı anda tabaka kontrol sistemini müşterilerine sunmaktadır. İki işlem, eğer istenirse ayrı ayrı olarak da yapılabilir. Jürgen Veil’e göre, inline ayar sayesinde sadece ikinci kontrol amaçlı tabaka alımının yapılmaması sayesinde sene başına birkaç EUR 100.000,00’luk kağıt tassarufu yapılabilmektedir.  Bu durum makine amortizasyonun yanında ekolojik bilançoya da artı puan olarak eklenmektedir.

Image

Jürgen Veil Rapida 162a da sunumu yaparken

Sekiz dakikada iş ve basılacak malzeme değişikliği.
Teoriler muallakdır. Bu yüzden KBA, dört üstü dört baskıda iş değişikliğini ve üretkenliğini sekiz renkli bir RA 162a model makinede canlı olarak gösterdi. Üç değişik, her biri 64 sayfa olan işler ayarlandı ve arka arkaya üretildi. 80gr/m²‘lik kağıtta dahi sadece beş adet baskısız koridorun yüksek kaliteli iş basmak için yeterli olduğu izleyenlerin şaşkın bakışları altında belli oldu. Makine ustaları herkese, sekiz renkli Rapida 162a model makinede 120 x 162 cm olan tam ebatta dahi ön-arka baskıda üretim hızının 9.000 tab/saat (Düz baskıda 13.000 tab/saat) olduğunu gösterdi. Aynı zamanda iş değişikliği sadece sekiz dakika sürdü. Bu arada bir işte 115gr/m²‘den 80gr/m²‘ye geçildi.

Image

Basılan formaların kalitesi tüm misafirleri etkiledi. Ancak gösterinin asıl amacı işten işe geçişin ne kadar hızlı yapılabildiğini belgelemekti.

Bundan sonra sıra 70x100 cm ebatta iş hazırlık süresinde dünya şampiyonunda idi.
Rapida Jumbo makinede dört ön ve dört arka baskısından sonra, aynı işler birde yüksek teknoloji ürünü olan RA 106 model makine de basıldı. Bu makinenin en önemli özelliği DriveTronic SPC idi. Bu ekipman sayesinde tüm kalıplar aynı anda değişebiliyor. Gösterinin asıl amaca inline ayar sistemi idi. Bu sayede QualiTronic Color Control sisteminin hızlı reaksiyon süresini herkes dev ekranlardan izleyebildi. QualiTronic-Tabaka kontrolü önceden hazırlanmış istif hatalarını tanıdı. Bütün bunlar sayesinde izleyiciler KBA’nın sadece büyük ebatlı makinelerde teknolojik lider olmadığını anladılar. 


Image

DriveTronic SPC, QualiTronic professional-mürekkep ayarı gibi bir çok otomasyon modülleri ile donatılmış sekiz renkli  Rapida 106  bu gösteride tüm izleyenlere ne kadar hızlı bir makine olduğunu gösterdi.

Image

Türkiye’den Doğan Ofset Yayıncılık ve Matbaacılık A.Ş. firmasından Osman Altınçekiç (ortada) ve İlhan Özdamar (sağda) ile KBA Türkiye mümessili Dereli Graphic‘ten Rolf Köhle (solda) bu gösteriyi beraber izlediler.

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.