Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
BASIM DÜNYASINDAN YEŞİL ÇÖZÜMLER

Yazdır E-posta

DERELİ GRAPHİC ÇEVRE DUYARLILIĞI YÜKSEK

 ÇÖZÜM ORTAKLARIYLA ÇALIŞIYOR

 

KODAK İŞLEMSİZ, KİMYASALSIZ OFSET BASKI  KALIBI (THERMAL DİRECT)

İşlemsiz, kimyasalsız ofset baskı kalıplarının ilk habercisi, dört yılda bir Almanya’nın Düsseldorf  şehrinde düzenlenen, “drupa 2004” uluslararası matbaacılık fuarı oldu. Başarılı çalışmalar ve kapsamlı birçok test programından sonra bu yeni ürün, başta Avrupa olmak üzere kısa sürede Asya ve Afrika pazarlarında kabul gördü.  Bu kalıbın ışığa hassasiyeti 800 - 850 nm (IR Lazer, ideal 830 nm) dalga boyu aralığında olup, piyasada yaygın olan mevcut tüm  termal CtP sistemleriyle pozlandırılabilmektedir. Burada asıl önemli olan, CtP sisteminin kalıpları pozlandırırken ek bir donanıma ihtiyaç duymamasıdır.

Image

Ofset baskı makinelerine yönelik kalıp hazırlama işlemlerinde bugüne kadar geleneksel yöntemle sonuç almak için banyo makinesi ve buna bağlı kimyasallara gerek duyulmaktaydı. Sektörün son zamanlarda yeni bir tekniği olan işlemsiz, kimyasalsız kalıp ile baskı makinelerindeki uygulamalara çok büyük kolaylıklar getirilmiştir. Bu sayede pozlandırılmış kalıp, baskı makinesine doğrudan takılarak, banyo makinesi, banyo ve banyo sonrası kimyasalların kullanımı, bunların tedariki, teknik bakım maliyetleri ortadan kaldırılmıştır.
 

Image

Böylece CtP pozlandırma sistemiyle kalıp hazırlama yöntemine geçmek için CtP makinesi dışında hiçbir şey satın alma zorunluluğu yoktur. Buna bağlı olarak,  elektrik, atık su tesisatı için lojistik ve stoklama gereksinimi de ortadan kalkmaktadır. İşlemsiz kalıp, özel durumlar için ayrı bir  yıkama, zamklama istasyonuna veya diğer işlem basamaklarına gerek duymamaktadır. Neticede bu hususlar, işletmeye banyo makinesi satın alınması durumunda elde edilecek  maliyet tasarrufundan daha büyük bir anlamlar taşımaktadır. İşlemsiz kalıp kullanımıyla banyo makinesinin kaplayacağı alan, kurulum ücreti, tesisat giderleri, enerji ve su giderlerinden de tasarruf yapılacaktır.
İşlemsiz kalıplar  tüm diğer termal kalıplar gibi CTP sistemine manüel, yarı ve tam otomatik olarak yüklenmektedir. Bu kalıplar negatif çalışmaktadır. Bunun anlamı thermo lazer pozlandırıcı kafa, baskı resmini kalıp üzerine işler ve bununla termal bir polimerizasyon (sertleşme) gerçekleşir. Bu süreçte, kalıp yüzeyindeki pozlandırılmış bölgelerde hiçbir parçacığın çözülmesi veya ayrılması sözkonusu değildir.
Konvansiyonel kalıplara göre daha düşük ışık hassasiyetine sahip olduklarından, bu kalıpların pozlandırılma hızları daha yavaştır. Buna rağmen dijital kalıp hazırlamada dikkate değer verimlilikte üretim yapılamaktadır. Örneğin (Magnus 400 Quantum) CTP kalıp pozlandırıcıyla V hız versiyonunda, 740 x 660 mm kalıp formatı ve 2.400 dpi çözünürlükle saatte 28 adete varan kalıp üretimi gerçekleşmektedir. 
Yüksek kaliteli ticari işlerin baskısı için beklentilere uygun bir çözünürlüğe sahiptir. 80’lik tram değerinde, %1- %98 aralığındaki tüm tram noktalarını güvenle taşımaktadır. Ayrıca kalıp, FM tramlamaya uyumlu olup, Staccato tramlama teknolijisiyle 10 veya 20 µm (mikronluk) tramlama yapılabilmekte ve SQUAREspot pozlandırma teknolojisiyle gerçek fotoğraf kalitesinde baskı sonuçları elde edilebilmektedir.

Image 

“Kalıbın baskıda açılması” (develop on press) fonksiyonuyla  kalıp, baskı makinesi dönmeye başladıktan sonra nihai çalışma durumuna gelir. Makine ilk dönmeye başladığındaki ön nemlendirme, kalıbın görüntü olmayan bölgelerindeki polimer tabakasını kabartmaya başlar. Başlangıçta baskı makinesinde sıklıkla nemlendirici su filtresinin değiştirilmesi gerektiği veya pozlanmamış kalıp katmanının temizlenmesi gerektiği düşünebilir. Halbuki kalıba değen mürekkep merdaneleri devreye girdikten sonra, baskı mürekkebi sürekli akıcılığıyla (tack) kalıp yüzeyinde çözülen polimerizasyon katmanını, ilk kağıt tabakaları üzerine aktararak makine çıkışına gönderir.  Birkaç tabaka baskısından sonra, kalıp yüzeyi kaliteli baskı yapacak pozisyona gelir. Yani makine çalışırken, kalıpla normal baskıya 9 ila 15 tabaka basıldıktan sonra iyi kalitede baskı üretimine geçilir.

ÇEVRE DOSTU BASKI KALIBI HAZIRLAMA

Hiçbir kalıp işleme yöntemi yoktur ki, kalıp açmada atık su veya kalıntı sıvılar olmasın. Nötrleştirme veya eski banyoların ön işleme v.b. işlem basamakları geçmişe ait teknolojilerdir. Thermal Direct kalıbı, banyo kullanımı ve arıtmaya dair bütün problemleri gidermektedir.
Kalıplar özellikle ağır çevre ve arıtma yükümlülüklerine uygunluk gösterir. Ülkemizde, henüz gelişmiş ülkelerdeki gibi bu konularda yaptırım gücü olan yasal düzenlemeler yeterli seviyede değildir. Mevcut matbaalar incelendiğinde konvansiyonel kalıp kullananların çevreyi ve su kaynaklarını daha ciddi oranlarda tehdit ettiği gözlenir. Kalıp banyo makineleri ortalama 35- 40lt’lik kapasiteye sahiptir. Her kalıp üretici firma, kalıplarına uygun farklı bir banyo kimyasalı, su karışımı önermekte ve bu oran çoğunlukla, 1/3, 1/4, 1/5, 1/8 veya 1/9 şeklinde hazırlanmaktadır. Örneğin, ayda 70x100 cm ebadında ortalama 2500 adet kalıp kullanan bir matbaanın her 500-600 kalıpta bir banyo kimyasallarını tazelemesi gerekir. Böyle bir işletme, yaklaşık olarak ayda 180-200 litre ve yılda 2500 m3 kimyasallı atık suyu çevreye bırakmaktadır. Her bir litre kimyasal, 10 litre temiz suyu kirletmektedir. Bu hesaplamalar sonucunda, Türkiye genelindeki tüm matbaalar göz önüne alınırsa, ortaya korkunç rakamlar çıkacaktır.
CTP sistemi ile çalışan işletmelerde de,  çevre açısından benzer sorunlar yaşanmaktadır. Gerek termal ve gerekse violet kalıpların baskıya hazır hale gelebilmesi için pozlandırma işleminden sonra yine  CTP makinesi içinde kimyasal işlemin uygulanması gerekmektedir. Bu sistemle baskı kalıbı hazırlanmasında üreticiden üreticiye değişen farklı miktarda kimyasal kullanımı söz konusudur. Örneğin A üreticisi 1 kg kimyasal ile 8 m² kalıp açabiliyorsa, bu miktar B üreticisi için farklı olabilmektedir. Değişmeyen tek husus ise, baskı makinesi için kalıp hazırlanırken her iki yöntemde de kimyasal kullanılmasıdır.

Image

Sonuç olarak geleneksel baskı kalıp hazırlama yöntemlerinin çevreye verdiği zarar, yalnızca işlemsiz, kimyasalsız kalıpların kullanımıyla önlenir. Kimyasalsız kalıp kullanımının sağlayacağı avantajlara, işletmede çalışan personel sağlığının daha az zarar görmesi de eklenebilir.

YEŞİL BASKI

KBA’da Ekoloji Çok Önemli

Tabiatı hepimiz seviyoruz. Bu yüzden, ekolojik dengenin korunması bizim için vazgeçilmezdir.  Herkes çevre hakkında konuşuyor.Ama  KBA, bunun için bir şeyler de yapıyor.
KBA uzun süredir çevre dostu teknolojiler alanında açık ara öndedir. Somut olarak ne anlama mı geliyor? Örneğin ürünlerini bu konuda çok detaylı test ettiren dünyadaki tek baskı makinesi üreticisidir. Halihazırda 2000 yılından beri Rapida makineleri,  „Emisyon oranı kontrol edildi“ ekoloji damgasıyla sertifikalandırıldı. KBA, bununla bir sembolden çok, dünya genelinde bu bakımdan en detaylı testlerden geçirerek üretim yapan,  ilk baskı makine üreticisidir.
Sertifika sektör içi emisyon sınır değerlerine uyumluluğu onaylamaktadır. Bu değerler uluslararası geçerlilikle birlikte hatta çoğu zaman daha sıkı da olabilmektedir. . Bu değerler uluslar arası geçerli değerlere uymakta, hatta çoğunlukla daha iyi olabilmektedir. Bu yüzden ekoloji sertifikası, Almanya dışında da geçerliliğe sahiptir. Jumbo’lar da dahil olmak üzere, tüm Rapida makineleri emisyon kontrolünden geçmektedir Konvansiyonel mürekkeplerle, Hibrit ve UV mürekkeplerle, dispersiyon ve UV laklamayla, kağıt ve karton için.

Hava Temizleme Sistemi
 
 

Image

                                                                                      Fonksiyonel Hava Temizleme Sistemi

Aerodinamik yapısına rağmen makas köprüleri, kötü emisyon kokularını, aşırı sıcaklığı ve pudra tozlarını, tabaka çıkış yönüne doğru gönderir.
Lak üretiminde daha zor çalışma koşulları bulunmaktadır. Bunlar sağlığı tehdit etmeyen, ancak, baskı operatörünü rahatsız edici seviyededir. Hava temizleme sisteminin kullanıma alınmasıyla, VOCs (emisyon oranı) önemli oranda düşmektedir.

KBA’nın fabrikasını gezip görenler bu gerçeğe zaten şahitlik etmişlerdir. KBA için sadece ekolojinin baskı esnasında önemli olmadığına kendinizi inandırabilirsiniz. KBA, baskı makinelerinin üretiminde de emisyon oranını düşürmek için elinden geleni yapmaktadır.

Çevreye Duyarlı Baskı Süreci

 Image
  
Ekoloji Sertifikası ‘ Emisyon Değeri İncelendi’

KBA Rapida 105- 106, tabaka ofset makineleri arasında dünya genelinde ekoloji sertifikası ‘Emisyon Değeri Denetlendi’ belgesini alan ilk makinedir. Bununla baskı alanında yüksek derecede çevre ve iş güvenliği sağlanmış olur. Özel bir ekoloji paketiyle çevre güvenliğini koruyucu, sertifikalandırılmış baskı için gerekli bütün teknik donanımlara sahiptir.
Sertifikalama işlemi için VOC (emisyon oranı), yani, mürekkep sis yoğunluğu, ozon, UV, baskı pudrası ve gürültü ölçülmektedir. Rapida 105-106’nın aldığı bu sertifika ile bütün geçerli sınır değerlerine sadık kalınır ve birleşik branş inisiyatifleri doğrultusunda “ ofset baskıda solvent” lerden BG, CNAMTS, HSE ve CEFIC oranları tolerans değerlerinin altındadır. Bu sertifika konvansiyonel baskıda ve ayrıca UV ile Hibrit üretiminde de geçerlidir.
KBA ve diğer partner firmalar birçok teknik yeniliklerle ekolojik-Rapida 105-106 ’ daki, bugün ve gelecekte var olması gereken emisyon değerlerinin korunması için çaba sarf etmektedirler.

Ekolojik Makine için protokol tarafından test edilen parametreler:

Emülsiyon kaynakları           Sınır değerleri                                   Sonuç

VOC-IPA                                    500 mg/cbm                                   Değerin çok altında
VOC-KW                                    500 mg/cbm                                   Değerin çok altında
Mürekkep sisi                             tartışılıyor                                       İspatlanamaz
Ozon                                          0,2 mg/cbm                                    Değerin çok altında
UV-Işık                                       PrEN 1010-2                                   Değerin çok altında
Baskı pudrası                             6 mg/cbm (in Disk. 1,5 mg/cbm )    Değerin çok altında
Gürültü                                       84 dB (A)                                       Sınır değerlerinin içinde

Sizler de çevre için bir şeyler yapmak istiyor musunuz? Tehlikeli madde yönetimi ve çevreci yardımcı malzemeleri kullanarak, en azından yine bir o kadar önemli olan, kaynakların korunmasına göstereceğiniz katkıyla, çevrede süreklilik sağlanabilir.
KBA, ekoloji ve ekonomi sentezini en iyi şekilde başarabilmek için çalışıyor.

Cafer KÖROĞLU
Matbaa Yüksek Mühendisi

Kaynaklar:
1) “Non Process and Chemical Free Offset Printing Plate”,Cafer KÖROĞLU, TAGA 61st Annual Technical Conference, New Orleans, USA, 15-18 Mart 2009
2) http://graphics.kodak.com
3) www.kba-print.de

 

 

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.