Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
MAT KUŞEYE BASKI

Yazdır E-posta

MAT KUŞE KAĞITLARA BASKI


Fiziksel nedenlerden ve mat kuşenin karakteristik yapısı gereği, bu tür kağıtlarda ve kartonlarda hiçbir zaman parlak kuşe kağıtlarında olduğu gibi maksimum veya aynı derecede  iyi bir sürtünme dayanıklılığına ulaşılamaz. Mat kuşelerle baskıda, en fazla en optimum (en uygun) sürtünme dayanıklılığı elde edilir.

Yanlış bir baskı mürekkebi serisinin yanında, uygun olmayan baskı mürekkebi katkı maddeleri veya aşırı asidik yapıdaki kağıtlar ve de çok asidik nemlendirme suları, uygun olmayan hazne suyu katkıları veya temizleyici sünger üzerinde  veya su kovasında konsantre çözücüler, baskıya çok fazla su verilmesi, mürekkebin yapısında çok fazla kurutucu madde bulunması, uygunsuz baskı pudraları veya benzeri unsurlar;  bir baskının sürtünme dayanıklılığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sürtünme Dayanıklılığını Optimalleştirme Önlemleri

- Bir baskı işinin daha yapılandırılma aşamasında, sürtünme dayanıklılığının düşünülmesi..
Örneğin inişli kenara sahip resmin kullanılmaması ve de UCR veya GCR işlemleri dikkate alınmalıdır.
- Siyah- beyaz resimlerde muhtemelen çift tarafa baskı hesaba katılmalıdır.
- Yeni (fresh) veya kutu mürekkepler kullanmayınız. Özellikle uygun olan Öko- Board veya Topset- Plus kullanınız.
- Nemlendirme suyunuzu optimal duruma getiriniz.  IPA (Iso Prophil Alcohol) ve hazne suyu katkısını doğru dozajlayınız ve işlenmemiş suyla ayarlayınız.
- Çok az suyla baskı yapınız, ki bu çok yüksek bir baskı konsantrasyonu gerektirir, ama sonuçta önemli ölçüde ara kurumanın gerçekleşmesine katkı sağlar.
- Kalsiyum karbonatlı pudra değil, uygun baskı pudrası kullanınız. En iyisi kalın pudra veya işlenmiş iri taneli pudralar kullanınız.
Kalın pudra olarak, uygun tane büyüklüğüyle S 5 veya  işlenmiş pudra tipi 777’i tavsiye ediyoruz.
- Bir laklama işleminin de yapılacağı her zaman için mutlaka dikkate alınmalıdır. Parlak lak 627 veya Mat lak 688. İpek mat lak 632 ilave yapısal bir efekt kazandırır.
- Mat kuşe kağıtları öncelikle iyi bir sürtünme dayanıklılığı için test edilmelidir. Burada “yarı mat kuşe” kağıtların kaliteleri dikkate alınmalıdır. Farklı kağıt çeşitlerinin hepsi aynı mürekkep tipi ve baskı koşulları altında basılarak test edilmelidir. Sürtünme testlerinin yapılmasında laboratuarımızı severek hizmetinize sunuyoruz.
-  Yeterli uzun bir kurutma süresine riayet ediniz.Kısaca düşünecek olursak, mat kuşe kağıtlarda büyük özel yüzey ve de yüksek mürekkep miktarı sayesinde, ki böylece yüksek miktarda nemlendirme suyu  miktarı anlamına gelip, sonuçta kuruma süresini de haliyle uzatmaktadır. 
- Kurallara uygun paletleme, yeterli yükseklikteki bant baskısı ve de palet baskı sonrasına dikkatli bir şekilde taşınmalı, aynı şekilde bu işlemler sorunsuz bir işleyişin devam etmesi için önemli koşullardır.
- Baskı sonrasında, basılı tabakalar mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde işleme tabi tutulmalıdır. Şerit ve ruloları gereğinden fazla germeyiniz. Daima iyi keskinleştirilmiş bıçaklarla tabakaların kesildiğine dikkat ediniz.
Bu bilgilendirmeler mat kuşe kağıtlarla baskı yaparken problemsiz baskı yapmanız için sizlere yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır.
Başka sorularınız olduğu takdirde teknik elemanlarımız hizmetinizdedir.

Bu teknik bilgilendirme çalışması, sizleri bu konuda bilgilendirme ve tavsiyede bulunma amacıyla hazırlanmış olup, şimdiki teknik bilgi seviyemizi uygun olarak hazırlanmıştır. Zira her defasında somut uygulama durumları birçok faktöre bağlı olup, bundan yola çıkarak bir baskı sonucu için bir garanti teşkil etmez.

Kaynak: www.epple-druckfarben.de

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.