Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KRİZ ORTAMINDA İNOVASYONUN GÜCÜ

Yazdır E-posta

"KRiZ ORTAMINDA EN GÜÇLÜ SiLAH iNOVASYONDUR"

 

Image

 3M Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) George Buckley, kriz ortamında ayakta kalmak isteyen şirketlerin en güçlü silahının inovasyon olduğunu belirtti.

Türkiye'yi ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısında gazeteciler ile bir araya gelen George Buckley, burada yaptığı konuşmada, ''Kriz ortamında ayakta kalmak isteyen şirketlerin en güçlü silahı inovasyondur. İnovasyon, tıpkı dün olduğu gibi bugün de ürünleri rakiplerden farklılaştırmanın en iyi yolu olmaya devam ediyor. Sonuçlarını tahmin edemedikleri için şirketler inovasyonu riskli buluyor ancak gerçek şu ki büyümek ve ayakta kalmak için inovatif çözümler bulmaya devam etmelisiniz'' dedi.

İnovasyonun her zaman 3M'in gizli silahı olduğunu, ancak bunun tek başına yeterli bulunmadığını ifade eden Buckley, daha ucuza mal edilebilecek yeni fikirler bulmanın ve bu fikirleri yeni ürünler olarak pazara sunma hızının da önem taşıdığını söyledi.

İnovasyon 3M'in DNA'sı

İnovasyonla büyümenin, her zaman 3M'in DNA'sının vazgeçilmez unsuru olduğunu vurgulayan Buckley, şunları kaydetti:
''Bu nedenle 3M, Amerika'daki şirketlerin sadece yüzde 3'ünün başarabildiği 100 yılı aşkın sürdürülebilir bir başarı yakalamıştır. 79 bini aşkın çalışanımız ve ürettiğimiz 50 binden fazla inovatif çözümle, moralimiz sağlam, yolumuza devam ediyoruz.''

Şirketlerin güçlü ve tedbirli olmaları gerektiğinin altını çizen Buckley, piyasa değeri açısından, taşların yerinden oynayacağını, güçlü şirketlerin bile zayıflayacağı bir dönemde olduklarını bildirdi. Tedbirli olmanın ve maliyet/nakit eğrilerinin daha ilerisinde kalmak gerektiğini anlatan Buckley, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sonuç olarak, bireysel çabalarımızla hisse değerlerimizi bugünden yarına değiştiremeyiz, ekonomiyi düzeltemeyiz, ancak şirketlerimizin operasyonel ve rekabetçi temellerini iyileştirebiliriz. Böylece ortam daha da iyileştiğinde; kuruluşlarımızı, öncesine göre çok daha iyi rekabet edebilir hale getirebiliriz. Rekabetin hiçbir zaman sona ermeyeceğini unutmamalı, kesinlikle gevşememeliyiz.''

Eskiden sadece Amerika'da üretim yaptıklarını, şimdi ise Asya ve Avrupa'da da imalata başladıklarını dile getiren Buckley, araştırma laboratuvarlarını da Amerika dışında kurmaya başladıklarını ve Ar-Ge çalışmalarının üçte birinin Amerika'da, üçte ikisinin ise diğer ülkelerde olduğunu söyledi. 3M'nin 106 yıllık global bir teknoloji şirketi olduğunu vurgulayan Buckley, krizden etkilendiklerini belirtti. Buckley, ''Satışlarımız 2008'in son çeyreğinde ortalama yüzde 11 düştü'' dedi.

Kriz kredi sıkıntısından kaynaklanıyor

Ekonomik krize ilişkin görüşlerini de aktaran Buckley, çok dalgalı bir dönemde yaşamadıklarını, bunun geçmişe bakarak anlaşılacağını, özellikle 1930-1950 yıllar arasında dalgalanmanın çok daha fazla olduğunu söyledi. Buckley, krizin kredi sıkıntısından kaynaklandığını, bunun da az görülen bir olgu olduğunu ifade etti.

2009'un son çeyreğinde büyüme yaşanabileceği tahmini

George Buckley, krizin 2007 yılının üçüncü çeyreğinde başladığını belirterek, ''2009'un ikinci çeyreğinde dibi görebiliriz. Üçüncü çeyrekten itibaren devamlı bir çıkış öngörüyorum. 2009'un birinci çeyreği, 2008'in son çeyreğine göre yüzde 10 daha zayıf olacak. 2009'un son çeyreğinde ise artı yönde bir büyüme yaşanabileceğini tahmin ediyorum'' şeklinde konuştu. Türkiye'nin çok ilginç bir ülke olduğunu dile getiren Buckley, tarihinden çok etkilendiği Türkiye'nin, Asya ve Avrupa arasında bir köprü vaziyetinde olduğunu söyledi.

Buckley, Türkiye'ye zamanla daha fazla yatırım yapacaklarını sözlerine ekledi. 3M Türkiye Genel Müdürü Karim Sarahni de 3M Türkiye'nin 1987 yılında kurulduğunu, 2002'den bu yana da yılda ortalama yüzde 20 büyüdüğünü kaydetti. Türkiye'de 2 yıl önce 10 milyon dolar yatırımla üretimi 2 katına çıkarttıklarını anlatan Sarahni, üretilen Scotch-Brite markalı ürünler, çocuk bezi bantları ve solunum toz maskelerini, Almanya, İtalya, Fransa, Çin ve Singapur dahil 30'dan fazla ülkeye ihraç ettiklerini ifade etti.

Öncelikli hedeflerinin müşterileri için değer yaratmak olduğunu vurgulayan Sarahni, ''3M 'Lean Six Sigma' sayesinde her ürünümüze tasarım ve üretim süreci boyunca değer katıyoruz. 2009'da 3M Türkiye;nin üretim bilgi birikiminin mükemmeliyet derecesinde artırmayı, Anadolu'da da genişlemeyi ve pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye'de bir araştırma merkezimiz de olacak'' şeklinde konuştu.

(Kaynak: AA)  18.02.09
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.