Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
DERELİ GRAPHIC'İN HEDEFİ DİJİTAL KALIPLAR

Yazdır E-posta
DERELİ GRAPHIC’İN HEDEFİ DİJİTAL KALIPLAR

Image

Dereli Graphic Satış müdürü Fehim Yurdal, sorularımızı yanıtladı. 2009 yılında  Dereli Graphic’in dijital kalıplara ağırlık vereceğini belirten Yurdal, violet kalıplarda ulusal gazetelere yönelik olarak çalışmalarını sürdüreceklerini ifade ediyor. Dereli Graphic’in kalıp portföyünde biri piyasada yeni kullanılmaya başlanan diğeri ise henüz kullanıma sunulmamış iki yeni ürünü bulunuyor.

Kalıp porföyünüzde hangi ürünler yer alıyor? 
 
Kodak, geçmiş yıllardan kaynaklanan ve farklı firmaları bünyesine alarak gelen bir firma olduğu için şu anda en geniş kalıp portföyüne sahip. Odaklandığı belli konular var; mesela dijital kalıp konusunda termal teknolojiye yöneldiği için termal teknolojideki kalıp çeşitleri fazla. Bunun yanında violet kalıp da var. Kodak kendi makinesi olmasına rağmen piyasa koşullarına cevap vermek için o kalıbı da üretiyor. Onun yanında gazete kalıbı olarak dijital kalıp var. Bunun yanında konvansiyonel dediğimiz pozitif ve negatif kalıplar da var. Biz tabii son zamanlarda daha çok Türkiye olarak (Dereli Graphic olarak) dijital kalıplara yöneldik. Çünkü piyasadaki koşullardan dolayı konvansiyonel kalıpların rekabet şansı azaldı. Kodak konvansiyonel ve dijital anlamda şu anda fiyatı en yüksek kalıp.

Kodak’ın termal konusundaki iki üç değişik kalıbı var. Electra Excel kalıpları var. Bu kalıplar orta ve kısa tirajlı işler için hem fırınlı hem de fırınsız kullanılabilen kalıplar. Daha yüksek kalıplar için Sword Ultra denen bir kalıp mevcut. Hem çift emisyonlu hem de UV dayanımı yüksek, fırınlı ve fırınsız kullanılabilen kalıp.

Kodak’ın Termal Direct denilen bir kalıbı var. Bu kalıp da kimyasalsız ve işlemsiz  diye tanımlanan bir kalıp. Aslında bu kalıp iki yıldır piyasada ama biz Türkiye’ye getirmeye yeni başladık. Bu kalıbı kullanan bir müşterimiz şu an var. Baskı neticesinin çok başarılı olduğunu gördük. Kalıp pozlandıktan sonra hiçbir banyo ya da yıkamaya gerek duymadan direk makineye takılıyor ve baskı o şekilde başlıyor. Tiraj olarak; kısa ve orta tiraj için düşünülmüş bir kalıp.

Drupa 2008’de tanıtılan ve Electra XD denilen bir kalıp var. Electra Excel teknolojisinin üzerinde daha da iyi performanslı hale getirebilmek için yapılan, uzun tiraj ve yüksek kalite olarak düşünülmüş bir kalıp. Bunun da testlerini yaptık. Şimdi bu kalıbın satışına da başladık.
Violet kalıbımız var. Onun da Türkiye’de satışını yapıyoruz. Kalite anlamında beklentileri çok iyi karşılayan bir kalıp. Aslında konvansiyonel tarafta –gazetelerde – özellikle negatif kalıplarda Kodak’ın geleneksel bir üstünlüğü ya da yaygınlığı vardı. Fakat fiyat politikası yüzünden rekabet nedeniyle Kodak ikinci plana itilmişti. Bu yıl gazetelerde o kalıpların kullanımını arttırmaya çalışacağız. Kodak’ın yapmış olduğu değişiklikler ile o kalıbı tekrar sunabileceğimizi düşünüyoruz.

“Electra XD İle müşterilerimizi daha fazla memnun edeceğiz”

Ürün portföyünüze yeni eklediğiniz ve eklemek üzere olduğunuz bir kalıp var. Onlardan nasıl bir potansiyel bekliyorsunuz?

Termal Direct kalıp şu anda çalışan bütün CTP’lerde kullanılabiliyor. Bu kalıp için sadece bir ayar yapıyorsunuz, bütün Kodak Ct kullanıcıları bu kalıba hemen geçebiliyor. Avantajı banyo ve banyo makinesinden kaynaklanan bütün sorunları ortadan kaldırması. Dezavantajı biraz pahalı olması. İlk yatırım yapan müşteriler için Termal Direct ile başlamak daha avantajlı oluyor, çünkü o zaman banyo makinesi almaktan kurtuluyor. Ben çevresel atıklar, banyo makinesinin temizliği ya da merdanesi ile uğraşmak istemiyorum, başında sürekli birisinin çalışmasını istemiyorum diyen müşterilere Termal Direct halihazırda bir çözüm. 
Electra XD kalıbının testleri yapıldı. Bunu da bir müterimiz kullanmaya başladı ve kademeli olarak yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Uzun tiraj isteği olan müşterilerin ihtiyacını daha iyi karşılıyacak ve dayanımı daha yüksek. Özellikle kimyasallara karşı olan dayanımı daha yüksek. Özellikle kimyasallara olan dayanımı daha iyi ir kalıp. Diğer kalıplara göre rekabette bir avantaj sağlayacağız ve müşterimizi daha fazla memnun edeceğiz diye düşünüyorum.

“Biz en yüksek kaliteyi sunan kalıpları veriyoruz ve müşterilerin de bunun karşılığını verecek şeklinde düşünce yapısına sahip olmalarını istiyoruz”

Çin kalıplarına uygulanan anti-damping kararının yansımaları sizce nasıl olacak?

Şu anda bir yansıması olacak mı bilmiyorum. Türkiye’deki uygulamalar değişik olabiliyor. Bu sadece Çin kalıpları için uygulanan bir karar. Bunun dışında yine Uzak Doğu’dan farklı ülkelerden benzer şekilde rekabet yaratacak bir sonuç vereceğini sanmıyorum. Çin’den gelenlere bir etkisi olur ama Çin’den gelen kalıplar başka bir yöntemle Türkiye’ye sokulup yine aynı şekilde sürdürülür mü ilmiyorum. Bunu söylemek için henüz daha erken. Biz plnımızı Kodak’ın stratejisi doğrultusunda yapıyoruz. Geçen yıl içinde biz yine hedeflerimizi tutturduk. Eğer gerçekten bu karar uygulanırsa, o zaman belki bir oranda satışlarımızı biraz daha arttırabiliriz. Bizim zaten müşterileri tercihimizdeki kıstaslarımızdan biri de müşterilerin yaptığı işler ve onların geri dönüşleri. Yani çok rekabetçi firmalar fiyat üzerinde yoğunlaşacağı için bu bizi yine bir noktada tatmin etmeyecektir. Çünkü biz en yüksek kaliteyi veren kalıpları sunuyoruz ve müşterilerin de bunun karşılığını verecek şeklinde düşünce yapısına sahip olmalarını istiyoruz. Ama her şeye fiyat odaklı giden firmalarla yine çok fazla çalışacğımızı zannetmiyoruz. Bundan dolayı sanki böyle bir şey hiç olmamış gibi düşünüyoruz. Ama tabi uzun vadede ne olur onu yaşayıp göreceğiz.

Yaptığınız ithalatta kalıpların birbirine oranı nedir?

Biz %90 dijital kalıp satışı yapıyoruz. Satışların %90’ı CTP, %10 konvansiyonel analog kalıp.

Konvansiyonelin kendi içerisindeki payı nedir?

Bu oran yarı yarıyadır. Yani % 50’si pozitifse %50’si negatif. Ama bu yıl 2009 içinde özellikle negatifin payını biraz arttırmak niyetindeyiz.

Eğilim ne yönde?

Kodak ile ilk zamanlarda yaptığımız görüşmelerde zaten konvansiyonel anlamda herhangi bir hedef koymadılar. Çünkü Kodak’ın da hedefi bu değil. 2007 başında iki yıl önce yaptığımız görüşmede Kodak, konvansiyonel konusunda beklentiler çok yüksek olmadığı için, bizi dijitale yönlendirdi. Biz de planları ona göre yapmıştık. Tabii Türkiye’de birtakım farklı yönlenmeler oldu. Konvansiyonel kalıpları pozlayan CTP makineleri girdi. Bunların toplam kalıp tüketimindeki etkileri, oranları çok yüksek değil. Bizim şu anda yine hedefimiz dijital ve bundan sonra da 2009’da da negatif tarafında ve dijitalde değişme ya da gelişme, artış olabilir ancak yine hedefimiz dijital olacak.

Şu andaki kriz dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz ve firmanızın aldığı önlemler var mı?

Kriz deyince ilk akla gelen herkesin bir şekilde yatırımlarını kesmesi, tüm masraflarını minimum seviyeye çekmesi. Kriz her türlü tedbirin düşünülmesini gerektirdi. Şu ana kadar bizim ani bir tepki vermemizi gerektiren bir durum yok. Ama müşterilerin talepleri düşürmesi sonucunda satışlarda biraz düşme söz konusu. Görülüyor ki özellikle matbaa sektöründeki bu dalgalanmalar sonucunda bazı firmalar bu işten büyük yaralar alacak. Özellikle piyasadaki ödemelerin düzene gireceğini düşünüyoruz. Bu ne demek? Yani çok uzun, beş ay- altı ay gibi vadelerin artık iki ya da üç aya çekileceğini ve bu şekilde biraz daha düzgün bir ödeme planına dönüleceğini düşünüyoruz. İlk zamanlar satışların düşmesi bizi etkileyecek fakat daha sonra bu düzgün ödeme vadeleri ile piyasanın oturacağını düşünüyoruz. Biz dijital üzerinde yoğunlaştığımız için orada belli bir müşteri portföyü var. Şu anda çok acil almamız gereken birtakım önlemler yok. Ama vadelerin düşmesi bizimde istediğimiz bir durumdu. O olduğu takdirde biz yine normal yolumuza devam edeceğiz.

Kaynak: Matbaa Haber Dergisi, sayı: 65 Ocak 2009

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.