Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
KBA YENİ TEKNOLOJİLERLE TÜRKİYE PAZARINDA İMAJ TAZELİYOR

Yazdır E-posta
KBA Yeni Teknolojilerle Türkiye Pazarında İmaj Tazeliyor

“KBA, Dereli Graphic işbirliği Türkiye pazarında başarıyı getirdi.”

Uzun yıllardır Türkiye pazarında başarıyla faaliyet gösteren KBA, son dönemde maliyet odaklı teknolojik gelişmelere ağırlık vermeye başladı. Yüksek makine otomasyonuyla müşterilerinin üretim maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen KBA’nın, Satış Müdürü Rolf Köhle ile şirketin son dönem çalışmalarını kapsayan bir görüşme gerçekleştirdik.

Image

KBA’nın yapısı ve faaliyetleri ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye’de ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Rolf Köhle: KBA 1817 yılında kurulmuş dünyanın en eski matbaa makineleri üreticisidir. Özellikle Alman makine üreticilerin çoğunluğu KBA’dan ayrılarak kurulmuştur. Matbaacılık bildiğiniz üzere Almanya’da doğmuştur. Modern matbaacılığın gelişmesinde de KBA etkili olmuştur. KBA Türkiye pazarına geç girmekle birlikte, son yıllarda gerek pazar ilişkileri gerekse de pazara verdiği önem açısından gelişme kaydetmiştir. Özellikle bölgemiz içinde yer alan Türkiye, Mısır ve İran’ı gelecek potansiyeli olan pazarlar olarak görüyoruz. Bu pazarlar arasında en fazla önem verdiğimiz yapısı nedeniyle Türkiye’dir. KBA için Türkiye gelişmeye açık, genç nüfusa sahip yapısıyla uzun dönemli işler yapılabilecek bir çalışma ortamıdır. Ayrıca Türkiye bu yapısı nedeniyle üretim üssü olabilecek niteliktedir. Şu an Almanya’da geliştirilen son teknoloji makineler tüm teknik hizmet ve servis desteğimizle pazara sunuluyor. Son dönemde önemli makine satışları gerçekleştirildi. Bunlar arasında, Türkiye’nin en büyük ambalaj matbaalarından olan Camiş Ambalaj’a satılan 102x142 cm ebadındaki altı renkli ve lak üniteli, hem normal hemde UV baskısı yapabilen makineyi sayabiliriz.

Image

Alman şirketlerinin dünya basım endüstrisindeki yeri nedir? KBA’yı nasıl konumlandırıyorsunuz?

Rolf Köhle: Matbaacılık Almanya’da başladı. Almanya merkezli şirketlerde her dönem basım endüstrisinin itici gücü oldu. Özellikle son dönemde düşen tirajlar otomasyon faaliyetleri ile gelişen teknolojilere verilen önemi artırdı. KBA tarafından Almanya’da gerçekleştirilen toplantılarda otomasyon uygulanarak ulaşılan son teknolojiler büyük yayın evleri ve ticari matbaalara tanıtıldı. Otomasyon ne kadar yüksekse düşen tirajlardaki maliyet hesapları o oranda azalmaktadır.

Yüksek Otomasyonda Alman Firmaları Lider

Avrupa’daki gelişmiş ülkelerde Alman makinelerinin hakimiyeti söz konusudur. Çünkü bu kullanıcılar makinelerindeki yüksek otomasyonun maliyetleri düşüreceği bilinci içinde yatırım yapmaktadır. Ayrıca yüksek otomasyona sahip makineler personel ihtiyacını azalttığından maliyetleri de aşağı çekiyor. Yüksek otomasyonlu makinelerin dünya genelindeki satışında Alman firmalarının ezici bir üstünlüğü var.

Türkiye pazarına yönelik çalışmalarınız ne zaman başladı? Gelişmiş teknolojiye sahip makinelerin satışları nasıl gidiyor?

Rolf Köhle: KBA, Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet göstermesine rağmen pazara gereken önemi çeşitli nedenlerle veremedi. 2004 yılının son çeyreğinde Türkiye temsilciliğinin Dereli Graphic’e verilmesi KBA’nın imajına önemli katkılar sağladı. Yapılan tanıtım kampanyalarıyla KBA’nın dünyanın en eski, teknolojide son derece ileri güvenilir bir Alman markası olduğu anlaşıldı. Zaten dünyadaki büyük ebatlı makine satışında pazar lideridir. Özellikle Türkiye’deki ambalaj matbaacıları şirketimizin makinelerini tercih ediyor. KBA, Türkiye’deki imaj sorununu (maliyetlerinin yüksek bulunması) Dereli Graphic ile yaptığı işbirliğiyle aşıyor. Aslında ürünlerimizin yüksek maliyetli bulunması yanlış. KBA makineler yüzde 10 daha pahalı olsa bile eğer toplam maliyetlerde yüzde 20-25 oranında kâr sağlıyorsa bu ürün kullanıcıya daha ucuza geliyordur. Önemli olan yatırım maliyetlerinin kısa sürede geri dönüşüdür. Son dönemde bu noktaları müşterilerimize aktardık. Kullanıcıların bakış açısını değiştirdik.

Image

KBA - Dereli Graphic İşbirliği

KBA’da yeni bir eğitim süreci başladı. Müşterilerimize yeni dönemde sonuç önerileri sunmaya çalışacağız. Bu bizi tercih edenlerin bakış açısını değiştirecek. Avrupa yapılan çalışmalarla önemli bir noktaya ulaştı. Türkiye’de Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Türkiye pazarındaki KBA, Dereli Graphic işbirliği başarıyı getirdi ve daha ileri noktalara taşıyacak. Bu işbirliği KBA’nın daha önce ağırlığını hissettiremediği Ortadoğu pazarlarında büyük ebatta açık ara lider olmasını sağladı. Teknolojik makineleri geliştiren ve yeni bakış açısını aktarabilen yapı, ürünlere olan talebi arttırdı. Şu an önemli bir finansal kriz yaşanıyor. Fakat karamsar olmaya gerek yok, zamanla işler normal halini alacak. Çünkü hayat devam ediyor. Bu dönemde devlete önemli görevler düşüyor. Krizin iyi idare edilmesi gerekiyor. Yapılacak hamleler krizin derinleşmesini önleyebilir. Özellikle dünya genelinde tartışılan KDV indirimi bu hamlelerden biri olabilir. Çünkü KDV indirimi hem insanlarda hem de üreticilerde psikolojik bir etki yapacaktır. Türk halkı da ayağını yorganına göre uzatmayı öğrenmelidir.

KBA’nın yıllara dayanan bilgi birikiminin Ar-Ge uygulamalarına etkisi nedir?

Rolf Köhle: Cirosunun ne kadarının Ar-Ge’ye ayrıldığını bilmemekle birlikte, konusunda 80 yıldır önder konumundadır. Yapılan teknoloji araştırmaların bu açıdan etkisi yadsınamaz. 1990 yılında gerçekleştirdiği satın almalar, sektörün standartlarını belirleme de etkin konuma gelmesini sağladı. Geçmişten gelen bilgi birikimiyle de güçlü bir Ar-Ge departmanına sahip oldu. KBA Ar-Ge çalışmalarını müşteri odaklı olarak geliştiriliyor. Yapılan otomasyon uygulamaları müşteri talepleri doğrultusunda şekilleniyor. Aslında şirketimiz müşterilerin özel isteklerine cevap veren makine
üreticisi olarak biliniyor. KBA’da 16-17 üniteli makineler var. Amaç kağıdı makineden bir kez geçirmek.

Yüksek Teknolojiye Yatırım

Özellikle müşteri talepleriyle geliştirilen makineler üretimi hızlı bir şekilde devralıyor.
Böylece yatırılan paranın çok kısa sürede geri dönmesi sağlanıyor. KBA, yüksek otomasyona çok önemli yatırımlar yapıyor. Çünkü artık tüm üreticilerin makineleri aynı yapıya sahip ve aynı baskı kalitesi sunuyor. Bu noktada farklılaşmak gerekiyor. KBA farklılaşmayı düşük baskı maliyetleriyle sağlıyor. Düşük maliyetli, yüksek kalitede hızlı üretime odaklanıyoruz. Bu konudaki başarımızı son drupa Fuarı’
nda sergiledik. Gerçekleştirdiğimiz toplantıda bunu sergilememiz tesadüf olmadığını kanıtladı. Müşteri odaklı Ar-Ge faaliyetleri başarıyı getirdi.

Türkiye pazarına yönelik hedefleriniz nelerdir?

Rolf Köhle: Türkiye’de büyük ve orta ebat makinelerde KBA’yı başarıyla temsil ediyoruz. Pazardaki önemli ambalaj matbaaları ile çalışıyoruz. 2009 yılı içinde ticari matbaaları büyük ebatlı ön arka makinelerin bir web ofsetten daha düşük maliyetli çalışacağına ikna etmeye çalışıyoruz. KBA’nın Rapida 162 model sekiz renk ve ön-arka tertibatlı makinesiyle standart ebatlarda 128 sayfalık bir kitabı iki formada basabiliyoruz. Bunu yapabilen dünyada tek firmayız. Bilgilendirme faaliyetlerine her dönemde ihtiyaç duyulur. fiu an bilgilerimiz hazır ve Türkiye’yi bu yeni teknolojilerle tanıştırmak istiyoruz. Özellikle büyük ebatta dergi baskıcılığının ne kadar kârlı olacağını göstereceğiz. Krize rağmen faaliyetlerimiz sürdürüyoruz. Teknik destek konusunda müşterilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Eğitim açısından da tüm eksiklerini gideriyoruz. Özellikle Almanya merkezden her türlü desteği kısa süre alabilmemiz son derece önemlidir. Yedek parça tedariki konusunda hiçbir problem yaşamıyoruz. Çalışan makinelerimizin büyük çoğunluğunun ihtiyaç duyacağı yedek parçalar stoklarımızda mevcut. Zaten çalışan KBA makinelerinde önemli bir teknik sorun yaşamadık.

matbaa&teknik dergisi ocak 2009

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.