Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
ROLF KÖHLE: "KBA KÂRLILIĞIN YOLUNU HERKESE GÖSTERECEK"

Yazdır E-posta
ROLF KÖHLE (DERELİ GRAPHİC KBA SATIŞ MÜDÜRÜ):
“KBA KÂRLILIĞIN YOLUNU HERKESE GÖSTERECEK”

İstanbul Ambalaj Fuarı’nda sorularımızı yanıtlayan Dereli Graphic KBA Satış Müdürü Rolf Köhle, 2009 için büyük hedefler belirlediklerini açıkladı. Köhle, Türkiye’nin matbaacılıkta dışa açılması gerektiğini ve çevresinde büyük potansiyel olduğunu vurguluyor.

Image

KBA Dereli Graphic’e geçeli neler değişti?

KBA Dereli’ye geçtikten sonra KBA lehine çok şey oluştu. Öncelikle insanlar KBA’nın çok iyi bir makine olduğunu öğrendi. Türkiye’nin sayılı ambalaj matbaaları bizden makine almaya başladılar. Geçtiğimiz hafta yaptığımız Anadolu turunda da gördüğümüz üzere KBA’ya karşı bir ilgi var. Makinelerimizin tasarruf avantajlarını göz önüne alarak yatırdıkları paranın çok kısa bir zamanda kendilerine geri döneceğini anlatarak insanları KBA almaya teşvik ediyoruz. Şu an var olan dalgalanma düzene girdikten sonra çok kısa süre içinde yatırımlar düzene
girecektir. Anadolu’da da KBA’ya çok büyük ilgi var.

KBA’nın avantajlarını biraz açar mısınız?

KBA’da, hiçbir makinede olamayacağı kadar kâğıt firesi kâğıt sarfiyatı düşük. İşten işe geçişi benzer makinelere göre çok kısa. drupa’da gösterdiğimiz ve son günlerde noter huzurunda yapılan gösteride bir saatte 15 iş değişimi yapıldı ki bu yanına yaklaşılacak bir hız değil. Her makine ile 15 işi bir saatte basamazsınız. Türkiye’de sattığımız makinelerde yaptığımız hesaplamalarda 7 senelik makine ömrü içerisinde makineye yatırdığınız paradan fazlasını sadece bu saydığım birkaç özellikten geri alıyorsunuz. Söylediğimiz her şeyi ispatlamaya hazırız. Türkiye’de bu makineleri kullananlar zaten bunu ispat ediyorlar.

KBA’nın geçmişte pahalı bir makine olduğu ifade edilirdi, bu konuda ne düşünüyorsunuz?

KBA’nın fiyatlarının yüksek olması, makineyi alan matbaacının ne basmak istediğine bağlı, göreceli bir şey. Ben buna katılmıyorum. Matbaacıya işine uygun bir makine verdiğimizde fiyatlarımız çok uçuk değil. Bir makine 100, diğeri 115 birim ise ben 115’lik makinede ilk senede 20 birim tasarruf ediyorsam o makine daha ucuzdur. KBA’da olan bu özelliği Türkiye’de matbaacılara anlatmak ve göstermek istiyoruz. Çünkü makinenin fiyatı, sadece paranın cebi terk ettiği anda ödenen tutar değildir. KBA’yı tercih edenler bir ya da iki sene içinde çok daha avantajlı olacaklar, para kazanacaklar Herkes Türkiye’nin coğrafi konumu içinde diğer ülkelerden daha ileri olduğunu biliyor. Fakat son beş senede Arap Yarımadası’nda, Suriye’de, Mısır’da, Suudi Arabistan’da ve Dubai’de baskılı işlerin ihracatı inanılmayacak derecede patladı. Bu tamamıyla bu memleketlerde satılan KBA makineleri ile bağlantılı. Avrupa pazarı çok zor bir pazar, ama oradaki işçi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı matbaalar çok zor durumda. Bu nedenle yavaş yavaş bu bölgeye kaymaya başlıyorlar. Doğru makineye, yani KBA’nın yatırımını yaptığınız zaman iş kolay. Tabii ki işinizi çanta ile dolaşıp tanıtmanız gerekiyor. Mısır iki sene öncesine kadar matbaa konusunda bir hiçti. Bugün çok önemli Batı Avrupalı şirketler ambalaj ihtiyaçlarının çok büyük kısmını Mısır’da karşılıyorlar. Az önce saydığım ülkeler petrol zengini ülkeler, prensler ve şeyhler diye düşünmeyin, çünkü onlar matbaacılık yapmıyor. Onlar Türkiye’deki matbaacılarla aynı şartlarda çalışıp para kazanıyorlar. Ama iyi inceleyip, doğru makineye doğru yatırım yaptılar.

2009 için hedefleriniz netleşti mi?

2009’da kendimize büyük bir hedef koyduk. Ama rakamlarla bunu açıklamayı uygun bulmuyoruz. Hedefimiz 10 makineden az değil. Bunun mümkün olduğunu görüyorum. Bunun için de Türkiye’nin dışarıya açılması gerekiyor. Çünkü Türkiye için çok pazar var. Afrika ya da Orta Doğu ülkeleri gibi ülkelerden başlamak gerekiyor. Ama Avrupa’da matbaacılık üretimi çok pahalı. Matbaalar birer birer kapanıyor. Avrupa’da en yüksek masrafı makine değil işçidir. Makineye bizden kat kat fazla yatırım yapıyorlar. Bizde 5 + lak makineye 1 milyon euro yatırım yapılıyorsa Avrupa’da 1.5 ya da 1.6 milyon euro yatırım yapılıyor. Bunu yapmak zorundalar çünkü çok daha fazlasını elde etseler bile işçi maliyeti çok yüksek. Türkiye’nin çok iyi bir matbaacılık alt yapısı var. Türkiye’nin batısı özellikle hiçbir Avrupa ülkesinden geri kalmadı ancak yanlış makineler seçildi. Avrupa’nın istediği kaliteyi üç dört yaşındaki makineler veremiyor. Bazı matbaalar bazı makineler alıyor. Hepsi yeni iken tabii ki çok güzel baskı yapıyor. Ama ondan sonra makinede o baskıyı elde etmek için harcanan maliyetler matbaayı bitiriyor. Eskiden Türkiye’de buna bakılmıyordu çünkü kârlar çok yüksekti. On liraya mal edilen şey 15 liraya satılıyordu. Ama artık 11 liraya zor satılıyor. On liralık maliyeti 5-6 liraya çekelim. Eski kârları yeniden yakalayalım. KBA bunun yolunu herkese gösterecek.”

Matbaa Haber Dergisi Aralık 2008

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.