Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
FEHİM YURDAL: "2009'DA DİJİTALE AĞIRLIK VERECEĞİZ"

Yazdır E-posta
FEHİM YURDAL (DERELİ GRAPHİC KODAK SATIŞ MÜDÜRÜ)
“2009’DA DİJİTALE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

Dereli Graphic Kodak Satış Müdürü Fehim Yurdal, 14. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nda sorularımızı yanıtladı. Yurdal, 2009’da bu yılın gerisinde kalsa da satışların devam edeceğine inanıyor ve dijitale ağırlık vereceklerini belirtiyor.

Image

Kodak cephesinde son durumu ve beklentilerinizi anlatabilir misiniz? CtP yatırımlarında nasıl bir ivme bekliyorsunuz?

Kodak ile bu yılbaşında yaptığımız toplantıda belli hedefler koymuştuk. Ofset CtP’lerde bu hedefin üzerine çıktık. Flekso CtP’lerinde 2007’de beklenenin çok üzerinde bir satış gerçekleştirmiştik. 2008’de ise beklentiler doğrultusunda satışlar gerçekleşti. 2009’da flekso CtP satışları artık durgun geçer, çünkü sektör doyuma ulaştı. Çok fazla bir hareket olacağını sanmıyoruz. Ama halihazırda birkaç proje var, onlar olgunlaşabilir. Gazetelerin ofset CtP yatırımları olacak. CtP yatırımını yapmamış olan büyük gazeteler var; Onlardan yana bir beklenti olabilir. Genel olarak ofset CtP satışlarında 2008 yılında gerçekleştirdiğimiz rakamlara ulaşamasak da beklentimiz yine yüksek olacak. Çünkü hala CtP talep edilen bir ürün. Bünyesinde dört renkli baskı makinesi olan ve CtP’ye geçmemiş, bunu hedefleyen halihazırda çok sayıda firma var. Yeter ki ekonomi sağlıklı bir düzene otursun. Biz 2009’da dijitale biraz daha ağırlık vereceğiz. Biz sistemlerimizi gerek kalite anlamında, gerekse teknik destek anlamında oturttuk. Belki satış kadrosu genişletilebilir. 2008 drupa’sında da gördük ki dijital en çok gelişen sektör. Bu nedenle bu alana biz de daha çok ağırlık vereceğiz.

Inkjet cephesindeki gelişmeler için neler söyleyebilirsiniz?

Kodak inkjet tarafında bir konsept makine tanıtmıştı. Onu 2010 Ipex’e hazırlayacaklarını tahmin ediyoruz. O biraz 50x70 ofsete rakip olabilir. İlk çıkış rakamları, maliyetleri ne olur bilinmiyor ama kalite açısından tatmin edici bir ürün. Yine de bir iki yıl zamanı var.

Fuarda sergilenen flekso CtP’nin başlıca özellikleri nelerdir?

Serdar Klişe’ye verdiğimiz; Thermoflex Mid II, 100x120 ebadında, manyetik drum ile hem çelik tabanlı klişeleri hem de polyester tabanlı klişeleri pozlayan bir makine. Intermat’a verdiğimiz infinity sisteminin önünde Kodak Thermoflex CtP de çalışacak; nyloflex infinity’de üretilen sleeve Kodak Thermoflex CtP’de pozlanacak. Sleeve pozlamak için özel bir aparat takılan CtP aynı zamanda tabaka da pozluyor. Türkiye’de sleeve opsiyonlu ilk Kodak flekso CtP sistemini sattığımız için drupa’da Kodak bize bir ödül de verdi.

Matbaa Haber Dergisi Aralık 2008

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.