Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
AHMET DERELİ: "ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE DIŞINDA ARAMALIYIZ"

Yazdır E-posta
AHMET DERELİ (DERELİ GRAPHİC):
“ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE DIŞINDA ARAMALIYIZ”

Dereli Graphic İstanbul Ambalaj 2008’de Flint Group’un nyloflex Infinity eksiz sleeve sistemini, KBA büyük ebat baskı makinelerini ve Kodak CtP sistemlerini öne çıkardı. 14. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, küresel finans krizinin dünyayı sarstığı günlere denk geldi. Fuarda yaptığımız görüşmelerde de krizin gündeme gelmesi kaçınılmazdı. Dereli Graphic standında Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dereli ile görüşmemiz de böyle başladı. Sorularımızı yanıtlayan Dereli, krizin çözümünün Türkiye içinden çok dışında aranması gerektiğini vurguluyor.

Image

Fuar açıldığı gün piyasalar da altüst oldu. Siz bu gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

“Bundan üç sene kadar evvel döviz hemen hemen bugünkü değerlerine ulaşmıştı. O zaman o rakamlara herkes alışıktı. Şimdi ne oluyor diye soruyorum. Eğer yavaş yavaş yükselmiş olsaydı kimse hiçbir şey demeyecekti ve şikayetçi olmayacaktı. Ama üç senedir dolar ve euro yerinde sayarken durum iyiydi. Bugün böyle olması global krizin sonucudur. Türkiye’nin soğukkanlılığını koruyup bunu hazmedebilmesi lazım. Ekonomist değilim ama hislerime güveniyorum. Bir iş adamı olarak, hesabımızı iyi yaparsak bu krizi de atlatacağımızı düşünüyorum. Daha öncekiler yereldi ama şimdiki kriz global boyutta ama çözümleri de global oluyor. Bu nedenle çok karamsar olmaya gerek yok. Neler yapılabilir? Çözümü Türkiye içinden çok dışında aramalıyız. Örneğin tekstilciler gibi elimize çantayı alıp Afrika ile iş yapmalıyız. İsviçre gibi bütün dünya ile alış veriş yapan birçok küçük ülke var. Dubai iki milyon nüfusu ile bütün dünyadan malları alıyor ve bütün dünyaya satıyor. Bizdede serbest bölgeler var neden aynı yola gidemiyoruz? Ama gidenler var. Örneğin etiketçiler ya da flekso matbaaları iş basıyorlar ve onu yurt dışına satıyorlar. Bunu mutlaka İngiltere ya da Almanya’ya satmanız gerekmiyor. Afrika’dan işi alın çünkü orada ambalaj malzemesi olarak çuvallar kullanılıyor. Makarnalarına ya da tonlarca ürettikleri meyvelere ambalaj yapın. Meyvelerden meyve suyu yapın. Türkiye’de birçok şişeleme tesisi bulunuyor. Asya ya da Afrika gibi başkalarının gidemediği yerlere gidin. Bazıları bunu yapıyor. Uganda’da iki üç tane Türk lokantası ve mobilya üreticileri vardı. Demek ki ağlamaya yer yok. Daha uzak, daha ıssız yerlere gideceğiz ve rızkımızı oralarda arayacağız.”

Image

“Eksiz klişe sistemini her şirket kendi bünyesinde kurabilir”

Flint Group’un nyloflex infinity eksiz sleeve klişe sistemini tanıtıyorsunuz, bu sistem neler getiriyor?

Bakın, standımızda yazdık: nyloflex Infinity Türkiye’de ilk kez İntermat Ambalaj’da. İntermat gerçekten yeniliği kovalayan ve güzel, kaliteli işler yapan bir şirket. Birçok sertifikası bulunuyor. Mehmet İncekara ve ekibi bu işi çok güzel yapıyor. En son teknolojiyi takip ediyorlar. Flint Group nyloflex Infinity ile bir çığır açtı. Flekso tarafında tifdruk’a ciddi bir alternatif oluşturuldu. Zaten krizden dolayı tirajlarda bir düşüş olması bekleniyor. Dolayısıyla yüzde yüz eksiz ve dikişsiz sleeve sistemini her şirket kendi bünyesinde uygulayabilir. Sleeve’leri mutlaka Almanya’ya yollamak gerekmiyor.

Ek nasıl yok ediliyor?

Eki 130 derece sıcaklıkta 20 -25 dakika kaynatıyorsunuz ve döndürüyorsunuz. O sırada ek kaynıyor sıfıra dönüyor. Gözle görülemeyecek derecede kaynamış oluyor. Ondan sonra siyah tabaka oluşturuluyor ve ardından lazerli makinede pozlandırılıyor. Tifdrukçular aynı sistemde silindirlerin üzerine emisyon dökerlerdi. Pozlandırmada lazer siyah bölümlerde noktaları deliyor. O delinen kısımları biz ışıklandırarak sertleşmesini sağlıyoruz. Sonra yuvarlak sleeve yıkama makinesine getiriliyor. Yıkandıktan sonra kurutma işlevi, son pozlandırma ve baskı gibi bilinen süreçler devreye giriyor. Burada en önemli şey her firmanın silindirini kendi firmasında yapabilmesidir. Sleeve’in yurt dışına ya da Almanya’ya gönderilmesi zorunluluğunu biz ortadan kaldırmış oluyoruz. Uygulanabilir bir yeniliği tanıtıyoruz.

Bunun için yapılması gereken yatırımın boyutu nedir?

Bu yatırım için gerekli cihazları temin etmek gerekiyor. Maliyeti 1 milyon euronun altında. Bir baskı makinesi bunun iki üç katı fiyatla satılıyor. Bu tifdruk ile yarışabilecek en son teknoloji ürünü bir sistem. Maliyeti çok yüksek değil.

Fuarda başka hangi konulara ağırlık verdiniz?

Eksiz sleeve fuardaki nyloflex Infinity en önem verdiğimiz yeniliğimiz. Onun dışında ağırlık verdiğimiz konular Kodak, KBA ve Flint... Yüzün üzerinde Kodak CtP verdiğimizi zaten siz yayınladınız, biliyorsunuz. Standımızda Kodak’ın yaklaşık 15 adet sattığımız Thermoflex CtP sistemini sergiliyoruz. Türkiye’de Kodak fleksoda lider. Her sene büyük bir ambalaj kuruluşuna KBA veriyoruz. Bu senenin büyük makine sahibi, montajı biten ama baskı eğitimi devam eden Camiş Ambalaj firması kaliteli baskılara başladı. Makinemizden de son derece memnunlar.

İstanbul Ambalaj Fuarı için başka neler söylemek istersiniz?

Geçen yıl da söylemiştim; fuar bence iki senede bir yapılsa daha iyi olur. Çünkü fuar yenilik demek... Eğer benim fuarda bir standım varsa yenilik sergilemem lazım. Her sene aynı makineleri sergilemek panayırcılık oluyor. Her sene bir yenilik getirebilmek de kolay değil. Onun için bu fuarın iki ya da üç senede bir yapılması lazım. Her sene katılmazsak yerimizi kaybediyoruz. Burada birlik olup, her sene fuar yapma meselesinde bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor.

Yerel fuarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Firma olarak katılsam da şahsi olarak yerel fuarları gereksiz buluyorum. Almanya’dan örnek verirsek, her şehirde bir fuar mı açılıyor? Bir tane drupa var. Ondan önce In Print vardı. O bile ortadan kalktı. Onun için üç dört senede bir adamakıllı bir fuar yapalım.

Matbaa Haber Dergisi Aralık/2008

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.