Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
YENİ NESİL KODAK GAZETE CTP SİSTEMİ

Yazdır E-posta
YENİ NESİL KODAK GAZETE CTP SİSTEMİ
ŞİMDİ >> Z HIZINDA << 

KALIP ÜRETİMİ

Dünya çapında Pressehaus Stuttgart Druck GmbH, Kodak Generation News CTP sistemi >> Z hızında << üretime aldı: Sistem, 1270 dpi çözünürlüğünde saatte 300 kalıp pozlandırmaktadır.

Stuttgart’taki (Almanya) Pressehaus Stuttgart Druck GmbH,  hiç kuşkusuz Avrupa’nın en saygın ve en modern gazete matbaalarından birisidir. Kısa bir süreden beri, daha bir modern olmuştur. Stuttgart Möhringen’deki yayınevinde yeni bir Kodak yeni nesil  Gazete CTP Sistemi, dijital baskı kalıbı pozlandırmak amacıyla işletmeye kazandırıldı. Tam entegrasyonlu termal kalıp pozlandırıcı, Kodak tarafından, gazete endüstrisinde verimlilik, kalite ve otomasyon gibi beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Bu yayınevinde kurulumu gerçekleşen yeni Generation News,  >> Z Hızında (300 Kalıp/saat)  << dünya genelindeki ilk kurulum olarak sayılmaktadır.

OTOMASYON

Kodak yeni Generation News CTP sistemi, 1270 dpi çözünürlüğünde saatte 300 kalıp pozlandıracak kapasitededir. Kalıp ebat seçimi, ara kağıdı alma ve hataların önüne geçmek için pozlandırmada kontrol, üç noktadan register sayesinde tam otomatik olarak gerçekleşmektedir. 2008 ilkbaharından beri, Genaration News System (Yeni Nesil Gazete Sistemi) normal üretim akışında Beta testini başarıyla tamamladı. Birkaç küçük uyarlamayla test evresinin sonuna gelinmiş oldu.

Image
Kalıp kasetlerine rahat ulaşabilirlik ve oldukça kolaylaşan kalıp yükleme işlemi

Pressehaus Stuttgart Druck GmbH’nin yönetim kurulu başkanı Reiner Womitt’in de ifade ettiği gibi, yeni kalıp pozlandırıcının kurulmasıyla,  iki gün devam edecek kesintisiz üretim tam kapasite yapılabilmektedir. Almanya’da ulusal olarak tanınan Stuttgarter Zeitung ve Stuttgarter Nachrichten gazetelerinin bastığı kalıplar, komple Kodak’ın yeni CTP sisteminde pozlandırılmaktadır. Buna ilave olarak Sonntag Zeitung, Sonntag Aktuel ve birçok haftasonu ekleri ve de çok sayıda insört, yerel ve müşteri gazeteleri gibi işletmenin düzenli olarak bastığı ticari ve endüstri işleri için gerekli kalıplar da aynı sistem üzerinden üretilmektedir.

TEMPO SINIRLAMASI YOK

Stuttgart’ta kullanılan kalıp formatları ve 1270 dpi çıkış çözünürlüğüyle Kodak’ın Genaration News System’i bir saatte 260’dan fazla kalıp pozlandırmaktadır. Bu miktar şimdiye kadar kullanılan her üç Newssetter kalıp pozlandırıcıdan, aşağı yukarı saatte % 50 daha fazla kalıp pozlandırabilmektedir.

Reiner Womitt: “ Açıkca görülen bu yüksek hız, bizleri fazlasıyla memnun etti. Bu sayede şimdiye kadar olduğu gibi 3 CTP hattı yerine, şu sıralar ihtiyaç duyduğumuz tüm kalıp üretimini artık iki CTP hattıyla pozlandırıyoruz.” Devamla ifadesinde: “ Bizler tram noktasının birebir doğrulukta pozlandırılması, kalıp işlenmesinde istikrar ve tiraj dayanıklılığından çok memnunuz.” Yayınevi zaten birkaç yıldır Kodak Thermal News Gold kalıplarını kullanmaktadır. İşletmemizde bu kalıp sınıfında her yıl yaklaşık 500.000 adet tüketilmektedir.

Image
Komple üretim hattıyla delme ve kalıp bükme  teknolojisi 2B tekniğinde

Yekpare yapı tarzı, büyük bir kalıp stoku ve de tam otomasyon gibi özellikler, yayınevinde işletime alınan yeni kalıp pozlandırıcı için uyarlanmıştır. Stuttgart’lı baskı merkezinde kalıp üretimi, doğrudan rotasyon hattının yanında kumanda masası seviyesinde gelmekte, öyle ki baskı makine personeli kalıp ikmalini rahatlıkla kendileri yapmaktadır.

1600 KALIP  YÜKLEME KAPASİTESİ

Generation News System, Stuttgart’ta dört kalıp kasetinde içlerinde toplam 1600 tekli kalıp veya 0,3 mm kalınlığında ara kağıtlarıyla beraber 800 panorama kalıpları yükleme girişi için hazır tutulabilir. Sistem, paletten kalıpları ikişer ikişer alıp, ara kağıtlarını atarak, kalıpları pozlandırma ünitesine sevk etmektedir. Pozlandırma tamburu üzerinde üç noktalı bir register sistemi, her iki kalıbın tam tamına o bölüme yerleştirerek, iki termal kafa tarafından pozlandıracaktır.

Termal pozlandırmada, Kodak Squarespot pozlandırma teknolojisi işlem istikrarı için temel oluşturmaktadır. Genel olarak Generation News System, aynı register ve pozlandırma teknolojisinde yararlanmakta, ki daha önce Kodak Trendsetter News kalıp pozlandırıcıda kullanılmıştı. Tabii ki sistem yüksek verimliliğine, ancak yükleme, pozlandırma ve boşaltma işlemlerinin sorunsuz ilerlemesi sayesinde ulaşmaktadır. Generation News sistemin kesintisiz çalışması durumunda birçok kalıp sürekli hareket halindedir.

CTP sistemi pozlandırılan kalıpları bir Kodak Mercury P-HD kalıp banyo ünitesine göndermekte, buradaki paralel işleyişte kalıplar açılmakta ve işlenmektedir. Oradan son olarak delme ve kenar bükme işlemi video kumandalı bir sistemde, baskıya hazır kalıpların yekpare yapıdaki ayırma ünitesine gelmeden önce yapmaktadır.

Image
Pressehaus Stuttgart Druck GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Reiner Womitt

Gazetenin  redaktör ve ilan sayfaları ve de haftalık bülten başlıkları baskı kalıp üretiminde rip’lenmiş data olarak gerçekleşmekte, bunlar Kodak’ın Tiff indiren (download) yazılımı üzerinde doğrudan kalıp pozlandırıcıya atılmaktadır. Müşteri gazetelerinde kalıp hazırlama departmanı genelde PDF dataları almaktadır. Ne zaman ki tabloid ebadında üretim gündeme gelse , sayfaların rip işlemine geçmeden önce, Kodak’ın Preps montaj yazılımıyla montaj yapılmalıdır. Basılacak işin niteliği ve gazete kağıdına bağlı olarak 52/cm veya 60/cm tram sıklığında çalışılmaktadır.

Aslında baskı kalıbı üretiminde Generation News sisteminden uzak bir Pressehaus Stuttgart Druck GmbH düşünmek imkansız. Yegane heyecan uyandıran şey ise, 1,7 ağırlığındaki sistemin teslimatında CTP sisteminin, büyük bir vinç yardımıyla asılı vaziyette ikinci kata  kadar yükseltilmesi ve dışarında içeriye getirilmesiydi.

Freie Presse de Kodak System’e Geçti
Almanya’nın Chemnitz şehrindeki Freie Presse gazetesi büyük bir yatırım projesi kapsamında baskı ve üretim tekniğinde komple bir yeniliğe gitti. Bu arada yeni bir iş akış sistemi ve de CTP teknolojisine yatırım yapıldı. İşletme, dört adet Z hızında Kodak Generation News System ve dört adet de Kodak Mercury P-HD kalıp işleme ünitesine karar verdi. Her bir sistem Chemnitz’de kullanılan kalıp ebadından saatte 270 tanesini pozlandıracak kapasitededir. Kapsamlı Bencmark testlerinde ağırlıklı olarak Kodak’ın lehine sonuçlar alındı.

Mart 2009’da son olarak üçüncü ve dördüncü kurulum safhaları tamamlanıp işletime alındıktan sonra, bu dört sistemin tümü üzerinde Kodak Thermal News Gold kalıpları pozlandırılacak. Çıkışa hazır datalar, bir PPI printnet Outpet Management Sistemi üzerinden doğrudan kalıp pozlandırıcıya alınmaktadır. Eğer akşam gazete üretimi başladığında ilk 90 dakikada 1200 baskı kalıbı pozlandırılacaksa, dört adet Kodak sistemi (Generation News System) böyle bir işletme için gereksiz bir lüks sayılmaz.

Kaynak: Deutscher Drucker Yıl: 44  Sayı: 35  Yayın Tarihi: 23.10.2008   Sayfa: 44-45
Teknik Tercüme: Cafer KÖROĞLU

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.