Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cumartesi, 19 Ocak 2019
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
OFSET BASKI İÇİN KOKULU LAK UYGULAMASI

Yazdır E-posta

Teknik Tercüme: Cafer Köroğlu

OFSET BASKI İÇİN KOKULU LAK UYGULAMASI

Genel

Koku lakı, mikro kapsüllü koku maddeleri içermekte ve nerdeyse istenen her çeşidi bulunmaktadır. Laklanmış yüzeye dokunma ve ovma sayesinde mikro kapsüller tahrip olmakta ve böylelikle kapsüllerde hapsolunmuş koku, hedeflendiği gibi etrafa yayılmaktadır.

Burada çok farklı koku çeşitlerine ilgi olduğundan ve bu kokular arasında büyük farklılıklar bulunduğundan, sipariş üzerinden üretim yoluna gidilmektedir. Bu durumda uygun teslimat tarihleri planlanmak zorundadır.

Her teslimatta bir baskı numunesine metrekaresine yaklaşık 2 gr'lık bir lak uygulanarak, böylece kullanıcının koku değerlendirmesi ve beklenen koku yoğunluğu hakkında tekrar emin olması sağlanmaktadır. 

Basılan işin koku neticesi, baskı tekniği, kağıt vb. nedenlerden dolayı gönderilen numuneden sapabilir.

Kullanım Talimatları

Koku lakları tıpkı konvansiyonel laklarda olduğu gibi baskı ünitesinde işlenmektedir. Koku lakı uygulamasında en iyi neticeyi almak için, lak tabakası en son basılmak zorundadır. Aynı sebepten dolayı, yaş üstüne yaş baskıya karşı da uyarıyoruz.

Yüzeyi pürüzsüz kağıtlarda yak. 2 gr/m2, yüzeyi pürüzlü kağıtlarda ise 3 gr/m2'lik bir lak miktarı tavsiye edilmektedir.

Baskı işlemleri esnasında kapsüllerin erken tahribini engellemek için koku lakı içerisine lak kapsüllerinden daha büyük çapta mesafe tutucu madde eklenmektedir. Böylece baskıda kapsüllerinin tahrihi engellenmekte ve aynı zamanda bu parçacıkar, baskı makinesinde nahoş olarak hissedilmemektedir. Mesafe koruyucu bu parçaçıklara rağmen forsanın mümkün olduğunca az tutulması ve merdanelerin birbirine karşı çok sıkı olmaması gerekir. Buna ilaveten vargellmenin kontrol edilebilir en düşük seviyeye getirilmesi gerekmektedir.

Kapsül tahribini engellemek için baskı sonrası işlemlerde de basılı tabaka yüzeyine press uygulamaktan kaçınılmalıdır.

Koku lakları sadece koşullu olarak IR kurutucular için uygundur. IR kurutucular ya  en düşük seviyede çalıştırılmalı veya tamamen kapatılmalıdır. Hızlı bir kuruma isteniyorsa % 2 – 3 oranında bir ilave olan Grafo Drier 531 eklenmesi mümkündür. En iyi koku efektine ancak herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeyince ulaşılmaktadır.

Teknik düzey: 1/2003
Sizi bilgilendiren ve size öneri sunan bu teknik döküman, bizlerin yukarıda verilen tarihteki teknik bilgi düzeyini kapsamaktadır. Zira somut uygulama durumlarında birçok faktöre bağlı olarak üzerinde hiçbir etkimiz olmayan matbaa koşullarına garanti verilmemektedir.

 

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2019 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.