Anasayfa      |      Tarihçe      |      Vizyon      |      Misyon      |      Teknik Servis      |      İletişim
 
     Cuma, 20 Temmuz 2018
TEMSİLCİLİKLER
Convertech DAY
Eae EPPLE
Ferag Flint Group
Folex GMG Color
KBA Kodak
3M Perfecta
Praxair Recyl
D.W. Renzmann Rogers
Rotec Techkon
Q. I. Press Control  
AMBALAJ BASKISI DENİNCE AKLA İLK KBA GELİR

Yazdır E-posta

Cafer Köroğlu/ Matbaa Mühendisi/Dereli Graphic

AMBALAJ BASKISI DENİNCE AKLA İLK KBA GELİR

1817 yılında Koenig&Bauer AG (KBA) olarak kurulan ana firma, konusunda dünya çapındaki en büyük kuruluşlardan biri olup, Würzburg, Frankenthal, Mödling, Radebeul, Veitshöchheim ve Trennfeld’deki tesislerinde sektörün ihtiyaçlarına yönelik en geniş ürün programlarıyla üretim yapmaktadır.

Koenig&Bauer AG, 1817’de Würzburg’ta kuruldu. Böylece dünyanın en eski baskı tesisi doğmuş oldu. Özellikle gazete ve telefon kitabı baskı makineleri burada üretilmektedir.

Trennfeld’deki tesisinde ticari ve gazete baskı makinelerinin parça montaj işlemleri yapılmaktadır.

Frankenthal’de bütün kurutmalı web ofset, ticari Compacta ofset rotasyon serileri ve bunlar için yüksek verimlilikte katlama üniteleri üretilmektedir.

100 yıldan beri Dresden Radebeul’de de baskı makineleri üretilmektedir. Radebeul’deki modern KBA tesislerinde (eskiden Planeta) küçük ebattan büyük ebata kadar,  Rapida tabaka ofset baskı makinelerinin üretimi gerçekleşmektedir.

191 yıllık köklü bir geçmişi olan KBA, diğer üreticilerde olmayan, gazete, tabaka ofset, güvenli kağıt baskısı ve diğer birçok alanda daima yeni teknik ve işlem teknolojileri geliştirmiş ve ileriki yıllarda herkesçe kabul edilecek standartları oluşturmuştur.

KBA Ambalaj Baskı Yarışında Hep En Önde Oldu

1928 yılında bugün halen Radebeul’de üretimi devam eden ilk büyük ebat tabaka ofset baskı makinesi yapıldı.  Büyük ebattaki (100x140 ve 120x162 cm) tabaka ofset makinelerinde 80 yıllık büyük bir tecrübe ve teknolojik gelişmelerle KBA, diğer alanlarda olduğu gibi bu ebatta da hep ilklere imza atmıştır.

Image
Rapida  142

KBA’nın yakın geçmişindeki teknolojik liderliğine örnek olarak en başta, şaftsız baskı yapabilen makinelerin yanı sıra, dünyanın en büyük ebat tabaka ofset baskı makinesi Rapida 205 (151x 205cm) ile saatte 18.000 tabaka baskı hızı ve drupa 2008’de ispat edildiği üzere iş değişikliğinde en hızlı orta ebat baskı makinesi Rapida 106 sayılabilir. KBA’yı rakiplerinden ayıran bir diğer özellik de, orta ve gerçek büyük ebatta gerek ticari ve gerekse ambalaj matbaalarına yönelik zengin çeşitliliktir. Bu aşağıdaki tabloda açıkça gözükmektedir.

Image
Rapida  205 Tabaka Girişi

Image
Rapida  106

Image
Rapida  106 Tabaka Çıkış biriminde ayar


Kalın kartonajlar, mukavva veya plastik levhalar baskılarında temel olan, sarsıntısız ve pürüzsüz bir tabaka akışıdır. Makinenin yapısı buna imkan verecek şekilde yapılandırılmıştır. Bunun için makinenin gerekli yapı tarzı, iki kat büyüklükteki baskı kazanı ve transfer sistemi daha 1960’lı yıllarda bugünkü KBA Radebeul fabrikasında tanıtılmıştı. Makinenin bu yapısı sayesinde, orta ve büyük ebatta karton opsiyonuyla 1,2mm kalınlığa kadar kartonaj ve hatta mikro dalga opsiyonuyla 1,6 mm kalınlığındaki oluklu mukavva rahatlıkla işlenebilmektedir. Diğer tüm baskı makine üreticileri, Radebeul’de icat edilen bu yapı tarzını örnek almışlardır.

Image
Otomatik kalıp değiştirme

Ambalaj baskısı için yüksek verimlilik sağlayan ayrıcalıklı özellikler, çeşitli değer katıcı fonksiyonlar, entegre edilmiş lojistik, kesintisiz kalite kontrol ve daha birçok yenilik yer almaktadır.

Ambalaj Baskısının Olmazsa Olmazı:  INLINE DEĞER KATMA

Özellikle tekli ve çoklu laklamalar şu sıralar standart oldu. Günümüzde, ister dispersiyon, isterse de UV laklama, zeminler veya spot laklamaları olsun, bu tür işlerin tümü, hazne rakel tekniğiyle lak ünitelerinde yapılmaktadır. KBA’da ilginç mat/parlak efektleriyle hibrit yöntemi gibi yeni teknikler, bu pazarın oluşması için geliştirilip mükemmelleştirildi. Drupa 2008 fuarında sergilenen uzatılmış çıkışlı, altı renk + UV lak üniteli ve tamamen QualiTronic modülleriyle donatılmış Rapida 162, folyo kaplanmış karton üzerine Metal FX mürekkeplerle çarpıcı metalik efektler içeren son derece sofistike ambalaj baskılarının ardından lüks bir Harley Davidson takvimi bastı.

Image
Rapida 162

Daha önceleri oldukça zaman alıcı lak değiştirme ve lak temizleme işlemleri uzun bir süredir orta ve büyük ebat Rapida’larda otomatik olarak gerçekleşmektedir. Ve bu işlemler artık çok kısa bir sürede halledilmektedir. Ayrıca çeşitli farklılıktaki tram merdaneleriyle lak miktarı ve lak kalitesi tam doğru bir şekilde kontrol altında tutulabilmektedir.

Rapida makineleri, uygun donanımlarla laklamanın yanında, orta kesme, perforaj, numaratör baskısı ve hatta şekilli kesim yapabilmektedir. Plastik malzemelerinin sorunsuz bir şekilde işlenebilmesi için bir Corona kulesi, seçilebilen tertibatların arasında yerini almıştır.

Rekabet Gücünü Arttıran Yenilikler KBA’da

Hız:

DriveTronic SPC

Paralel  kalıp değiştirme ve yıkama işlemi DriveTronic SPC sistemiyle kalıp değiştirme artık iş hazırlık süresini uzatan bir unsur olmaktan çıkmıştır. Uzatılan kalıp silindir mili üzerindeki  bir motor yardımıyla DriveTronic SPC simultan baskı kalıbı değişimini, baskı ünite sayısından bağımsız olarak bir dakikadan daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmektedir. Paralel kalıp değişimi ve yıkama işlemi sayesinde kalıp değişimi zamansal olarak kesinlikle yük olmaktan çıkmış ve işe hazırlık süresinin olağanüstü bir şekilde kısalmasına yol açmıştır.

DriveTronic Feeder (Aparat) kapsamlı ön ayar özelliklerini taşımaktadır. Tüm hareketli fonksiyonları yönetmek için elektronik olarak idare edilen dört ayrı motor bulunmaktadır: Ana ve yardımcı paleti (nonstop’ta) yumuşak ve sorunsuz bir şekilde yükseltmek için, emici kafa ve emici şeritli masada birer servo motor bulunmaktadır.

DriveTronic SIS (SensoricInfeedSystem) pozasız kağıt girişi demektir Bu devrimsel kağıt giriş sistemiyle, çok farklı baskı malzemesi değişikliklerinde manuel ayarlamaya gerek kalmamaktadır. Ayrıca tabaka akışı, şimdiye kadar varolan mekanik ve pnömatik tabaka akış çözümlerine karşılık oldukça iyileştirilmiştir.

DriveTronic Plate-Ident KBA’nın bir diğer yeniliğidir. Makas payı üzerine pozlandırılan kros çizgilerini kaydetmekte ve tüm kalıp silindirlerinde  baskı başlangıcında register (kros) ayarı teorik olarak sıfırlanmaktadır. Daha ilk basılı tabakalarda yüksek doğrulukta kros ayarı gözlemlenmektedir. Pozlandırılan Data-Matrix Code vasıtasıyla, renk karıştırılması ve değişikliklerinin önüne geçilmektedir.

PileTronic  Rapida 162, RFID bağlantısında PileTronic ile otomtik hale getirilmiş istif lojistikleri ve konsoldan kontrol edilen bir istif çevirici ile 14.000 tabaka/saat baskı hızında verimlilik elde ediliyor. Paletlerin içindeki RFID ledleri sayesinde makine hangi kağıdı veya kartonu işlediğini anlıyor ve kalınlığa göre baskıyı ayarlıyor. Baskı bitiminde de işin hangi palette, hangi tabakalarda ve dolayısıyla hangi işin nerede olduğunu kolayca bulunmasını sağlıyor.

Kalite:

KBA QualiTronic

Baskı makinesinin içerisine entegre edilen kalite yönetim birimi, genelde “Closed Loop” olarak adlandırılan ve önemli ölçüde geliştirilen, drupa 2008 için parola olan KBA QualiTronic benzersiz bir yapıdır. Bununla birlikte KBA, pazara yüksek verimliliğe sahip, örneğin  tabaka içerik (text, renk vs.) kontrolü  yapan DensiTronic PDF gibi bazı yine benzersiz çözümler sunmaktadır.

QualiTronic

Kamera destekli sistem, makine içerisinde çıkıştan önce veya ön arka makinelerde ilave olarak, tabaka çevirme işleminden önce %100’lük bir tabaka kontrolü sağlamaktadır. Hatta en yüksek hızlarda dahi basılı tabakalar kalite açısından kusursuz bir tabakayla karşılaştırılmaktadır. KBA Rapida serisinin çok sayıdaki orta ve büyük ebat makinesi bu özeliklerle donatılmıştır.

Fotoğraf 6: QualiTronic Kamera yardımıyla gerçekleşen inline tabaka denetiminin (QualiTronic) yanında artık hızlı inline mürekkep densite ölçümü ve Closed Loop renk ayarlayıcı (QualiTronic Professional), KBA’nın geliştirilen kaliteli çözümlerindendir.

QualiTronic Mark

QualiTronic Mark düşük kaliteli, bozuk tabakaları makine içerisinde işaretlemektedir. Bu sistem, katlama veya kesim makinelerine uygun bir donatımla eklenerek otomatik ayıklama yapmaktadır. KBA, bu sistemin nasıl işlediğini, drupa’da bir katlama makinesinde gösterdi.

QualiTronic Professional

İnline mürekkep densite ölçümü ve ayarlama, %100’lük kontrolle çok hızlı ölçüm ve düzeltme yapmaktadır. 60 adet basılı tabaka kontrolünden sonra Norm densite değerine ulaşılmaktadır. Tabakanın her iki yüzünde renk ölçümü ve düzeltme işlemi ön-arka makineler için de yapılabilmektedir. QualiTronic Professional ile artık baskılar kontrol altında.

DensiTronic PDF 

Tabaka ofsette dünya yeniliği. DensiTronic professional’de mürekkep ölçüm ve ayarlama sistemi, bir ölçüm koluna takılan yüksek verimliliğe sahip tarayıcı, basılı tabakayı 330 dpi ile taramakta ve bunu orijinal PDF ile karşılaştırmaktadır. Yazım hataları gibi en küçük sapmalar dahi anında bildirilmekte ve kalite dokümantasyonu için otomatik olarak rapor edilmektedir. DensTronic PDF 7b (1120x 1620mm) format sınıfına kadar temin edilebilmektedir.

Image
DensiTronic PDF Tabaka ofsetteki bir dünya yeniliği de DensiTronic PDF’dir. Densitronic S sisteminin ölçüm kolunda bulunan yüksek verimlilikteki bir tarayıcı (Scanner), basılı tabakayı 330 dpi ile taramaktadır.

Azalan Fire Oranı

Dünya ve ülkemiz ambalaj sektörünün önde gelen firmaları KBA’nın Rapida serisi makinelerini tercih etmektedirler. Tercih nedenleri sadece üstün kalite olmayıp, baskı hazırlık süresinin yukarıda belirtilen teknolojik yenilikler sayesinde olağanüstü bir şekilde kısalmasıdır. Daha az fire miktarıyla firmalar, kısa sürede işletme maliyetlerinin düşmesiyle karlarını artırmaktadırlar. Azalan fire miktarı işletmenin rekabet gücünü de doğal olarak olumlu etkilemektedir. 300- 350 seviyelerindeki fire miktarının 100’ün altına indirilmesi ve kısa tirajli işlerin yaygın olarak basıldığı günümüz pazarı koşullarında önemli bir yekün tutmaktadır. Ortalama 8-10 yıl olan bir makine ömrü ile çarpıldığında her şey açık ve net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Çevre Dostu Baskı

Rapida serisi tabaka ofset baskı makineleri, 2000 yılından beri emisyon oranları kontrol edilmiş ve birçok ülkedeki yetkili makamlarca bilenen ekolojik (çevre) sertifikasına sahiptir. Bu sertifika, konvansiyonel, hibrit ve UV laklama ve de kağıt veya karton üzerine yapılan baskılar için geçerlidir. Hatta baskı tekniğinde çok iddialı kullanımlardan az alkollü veya alkolsüz üretim gibi birçok işletmenin günlük rutin uygulamalarını da kapsamaktadır. Çevreci baskılar alanında KBA, yine inline değer katma gibi uygulamalarla yıllarca tanınmış bir öncüdür.

Ambalaj Pazarı Büyümeye Devam Edecek

Türkiye’de geciken saniyeleşme evresiyle birlikte son yıllarda artan ihracat miktarı ve kalemleri, ambalaj sanayinin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini göstermektedir.  Uluslararası firmaların yatırım üssü olmaya başlayan ülkemiz, yakın bir zamanda Avrupa’nın en önemli ambalaj pazarı olmaya aday gözükmektedir.

Tüm bu gelişmeler ışığında bir değerlendirme yapıldığında, ülkemiz ambalaj sektörünün rekabet gücünü arttırabilmesi için yeniliklere açık, teknolojiyi yakından takip eden, eğitimli iş gücüne sahip, ambalaja artı değer katan çözümlerle müşterilerine farklılığını hissettiren bir yapıda olması gerekir. Yatırımlarını yaparken de kızışan rekabet ortamında düşük maliyet, üstün kalite, yüksek baskı hızı ve daha fazla katma değer katan özelikteki makinelere yatırım yapılmalıdır. Yatırım maliyetlerinin tek boyutlu değil çok boyutlu olarak araştırılıp işin maliyetini doğrudan arttıran unsurlar gözden kaçırılmamalıdır.

Kaynak: www.kba-print.de

 
< Önceki   Sonraki >
( v.3.5.75 ) Copyright © 2018 Dereli Graphic A.Ş. All Rights Reserved. | Bu siteyi kullanmanız; kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.